Close
You are on the Pilz international website
Please select a language or switch to a country
Choose your country to get national content
{"id":"400324","name":"PIT esc4","price":"0.00","currency":"CNY","category":["A0600","A0600B0600","00104002147028","0010400214702880IQ"]}
Actual product may vary
PIT esc4
Product ID: 400324
GTIN: 4046548071085
PITestop ,触点功能块, 4 常闭,端子 (螺丝类型)。
Item
Added to Your Shopping Cart
Save basket
Create a new order or get an individual offer
Select intended use
General data
| Approval |
CE
UKCA cULus Listed EAC (Eurasian) TÜV |
| Self-monitored | no |
Technical data
Electrical data
| Min. contact current | 1 mA |
Relay outputs
| Utilisation cat. AC15/DC13sta. | EN 60947-5-1 |
| Voltage AC15 safety cont. | 250 V |
| Max. current AC15 safety cont. | 3 A |
| Voltage DC13 safety cont. | 24 V |
| Contact material | AgNi |
Environmental data
| Ambient temperature | -30 - 85 °C |
| Pollution degree clear.&creep. | 3 |
Mechanical data
| Mounting position | any |
| Connection terminal | Screw terminal |
| Height dimension | 44 mm |
| Width dimension | 35 mm |
| Depth dimension | 40 mm |
| Net weight | 48 g |
| Gross weight | 51 g |
Environment
| RoHS directive |
2011/65/EU
2015/863/EU |
| RoHS conformity | yes |
| RoHS exceptions | no |
| REACh compliance | Contains no SVHC substances |
| WEEE classification (08/2018) | 5 devices (feed size < 50cm) |
Commercial data
| ECLASS version | ECLASS-13 |
| ECLASS Reference Feature | 27371302 |
| ETIM Version | ETIM-9.0 |
| ETIM Reference Group | EG000017 |
| ETIM Reference Feature | EC000041 |
| UNSPSC 25 | 39122216 |
| GTIN | 4046548071085 |
| Volume | 0 dm3 |
| Harmonized System Code | 85365080 |
| Type of tariff number | TARIC |
| Use of customs tariff number |
Ausfuhr
Einfuhr |
| Quantity per packaging unit | 1 |
