Close
You are on the Pilz international website
Please select a language or switch to a country
Choose your country to get national content
{"id":"400112","name":"PIT es2.13 operator illuminated black","price":"0.00","currency":"CNY","category":["A0600","A0600B0600","00104002147028","0010400214702880IR"]}
Actual product may vary
PIT es2.13 operator illuminated black
Product ID: 400112
GTIN: 4046548025323
PITestop, operating stop pushbutton IP65, LED ring illumination incl.
connection module, installation diameter: 22.3 mm.
Item
Added to Your Shopping Cart
Save basket
Create a new order or get an individual offer
Select intended use
General data
| Approval |
CE
UKCA cULus Listed EAC (Eurasian) TÜV |
| Lamp | LED |
| Lamp colour | yellow |
Technical data
Electrical data
| Supply voltage (V) | 12 - 30 V |
| Type of supply voltage U1 | AC/DC |
| Power consumption DC | 0.7 W |
Environmental data
| Ambient temperature | -30 - 70 °C |
| Protection type, housing | IP65 |
Mechanical data
| Mounting position | any |
| Connection terminal | Screw terminal |
| Height dimension | 41.5 mm |
| Diameter | 55 mm |
| Net weight | 53 g |
| Gross weight | 56 g |
Environment
| RoHS directive |
2011/65/EU
2015/863/EU |
| RoHS conformity | yes |
| RoHS exceptions | no |
| REACh compliance | Contains no SVHC substances |
| WEEE classification (08/2018) | 5 devices (feed size < 50cm) |
Commercial data
| ECLASS version | ECLASS-13 |
| ECLASS Reference Feature | 27371244 |
| ETIM Version | ETIM-9.0 |
| ETIM Reference Group | EG000017 |
| ETIM Reference Feature | EC002034 |
| UNSPSC 25 | 39122205 |
| GTIN | 4046548025323 |
| Volume | 0 dm3 |
| Harmonized System Code | 85365080 |
| Type of tariff number | TARIC |
| Use of customs tariff number |
Ausfuhr
Einfuhr |
| Quantity per packaging unit | 1 |
