Close
You are on the Pilz international website
Please select a language or switch to a country
Choose your country to get national content
{"id":"8176811","name":"PMCprotego D.01/000/0/0/2/110-230VAC","price":"0.00","currency":"CNY","category":["A0800","A0800B0810","00107002267074","0010700226707480N7"]}
Actual product may vary
PMCprotego D.01/000/0/0/2/110-230VAC
Product ID: 8176811
GTIN: 4046548085662
Technical Details
at 3 x 230 V AC supply voltage:
Permanent output current: 2,5 A;
Imax (2 sec.) = 4,5 A; Imax (5 sec.) = 3,0 A;
Power consumption in S1 operation: 1,0 kVA
Internal brake resistor and ... More
Phase-out article
Item
Added to Your Shopping Cart
Save basket
Create a new order or get an individual offer
Select intended use
Technical Details at 3 x 230 V AC supply voltage: Permanent output current: 2,5 A; Imax (2 sec.) = 4,5 A; Imax (5 sec.) = 3,0 A; Power consumption in S1 operation: 1,0 kVA Internal brake resistor and mains filter Important information: This item is at the end of the product lifecycle and therefore will no longer be available in the foreseeable future. Please get in touch with your PILZ contact to find a suitable alternative or successor product.
般数据
| Approval |
CE
UKCA TÜV EAC (Eurasian) |
技术数据
电气数据
| 指定为哪些部件供电 | 主电源 |
| 供电电压 (V) | 110 - 230 V |
| 电流相位的电压范围 | 1 x 110…3 x 230 V |
| 电源电压类型 | AC |
| 电源电压类型U1 | AC |
| U2的用途 | 电源 |
| 供电电压2 (V) | 24 V |
| 电源电压类型U2 | DC |
| 采用伺服放大器进行制动时的辅助电压公差 | +15% |
| 不采用伺服放大器进行制动时的辅助电压公差 | +15% |
萊斯頓斯特伊爾
| 最大导通频率o/p | 30/h |
| 3x230 V下的控制器输出电流 | 2.5 A |
| 2 s峰值电流 | 4.5 A |
| 5 s峰值电流 | 3 A |
| 脉冲频率反向整流器 | 8 kHz |
| 中间电路最大额定电压 | 450 V DC |
启用STO-ENABLE
| STO-使能的数量 | 2 |
中央处理器
| PMCexpansion firmware | 2 = EtherCAT |
输入解析器
| 旋转变压器连接的连接器类型 | 9针D-Sub母头连接器 |
输入SinCos编码器,增量式编码器
| 连接器类型编码器 /incr.en | 15针D-Sub母头连接器 |
模拟量输入
| 模拟输入数量 | 2 |
| 模拟量输入类型 | 电压 |
| 输入端允许的信号范围 | -10 - 10 V |
| 模拟输入分辨率 | 16 Bit |
输入
| 输入和内部模块总线电压之间的电位隔离 | 是 |
| 数字输入数量 | 4 - 6 |
| 输入时的信号电平为 0 | -3 - +5 VDC |
| U 输入符合 EN 61131-2 类型 1 | 24 V DC |
Semiconductor outputs (standard)
| 与安全无关的半导体输出的电隔离 | 是 |
| 辅助输出的数量 | 2 |
Ethernet interface
| EtherNet连接器类型 | RJ45 |
CANopen interface
| CANopen接口数量 | 1 |
Serial interface
| RS232接口数量 | 1 |
Communication interfaces
| 到RS232接口的连接器类型 | 9针D-Sub公头连接器 |
Environmental data
| 环境温度等级 | 1K4 |
| 功率降额 | 2.5 %/K |
| 允许/不允许凝结 | 不允许 |
| 相对湿度等级 | 3K3 |
| EMC 达到标准 ... | EN 61800-3 |
| 噪声排放 | 43 dB (A) |
| 环境温度等级 | 3K3 |
| 气候适宜性标准 | DIN EN 60721-3-3 |
| 振动测试所依据的标准 | EN 60721-3-2 |
| 每100米功率降低 | 1.5 %/100 m |
| 端子保护类型 | |
| 保护类型,机壳 | IP20 |
| 存储温度标准 | DIN EN 60721-3-1 |
| 储存温度变化 | 20 K/h |
| 以摄氏度一表示的环境温度 | 0 - 40 °C |
| 湿度额定值 | 85 % r.h. |
| 功率降额时的工作环境温度 | 40 - 55 °C |
| 海平面以上的安装高度区域,功率降额(如1.5%/100m) | 1000 - 2500 m ASL |
| 海平面以上最大安装高度不受额定功率的限制 | 1000 m |
| 防护等级标准 | EN 60529 |
| 环境温度标准 | DIN EN 60721-3-3 |
| 冷却类型 | 内置风扇 |
| 保护类型,安装 |
Mechanical data
| 深度尺寸 | 243 mm |
| 外壳材料 | 镀锌钢 |
| 安装位置 | 立式 |
| 净重 | 4400 g |
| 高度尺寸 | 345 mm |
| 总重 | 5500 g |
| 宽度尺寸 | 70 mm |
Environment
| RoHS 符合性 | 是的 |
| 符合REACh标准 | 不含任何 SVHC 物质 |
| WEEE classification (08/2018) | 5 devices (feed size < 50cm) |
Commercial data
| eClass 版本 | ECLASS-13 |
| eClass 引用功能 | 27023201 |
| eTIM 版本 | ETIM-9.0 |
| eTIM 参考组 | EG000017 |
| ETIM 引用功能 | EC001857 |
| 卷宗 | 0 dm3 |
| 海关税号类型 | TARIC |
| 使用海关税则号 |
Ausfuhr
Einfuhr |
| 每个包装单位的数量 | 1 |
| UNSPSC 25 | 39121007 |
| GTIN | 4046548085662 |
| Harmonized System Code | 85044085 |
