Close
You are on the Pilz international website
Please select a language or switch to a country
Choose your country to get national content
{"id":"312261","name":"PSSu E AI SHT1","price":"0.00","currency":"CNY","category":["A0400","A0400B0450","00102002087017","0010200208701780HT"]}
Actual product may vary
PSSu E AI SHT1
Product ID: 312261
GTIN: 4046548063066
PSSu ,电子模块,被动,模拟输入和输出, 1 个输入,
电流范围 0 - 0.6 A ,单极,接地参考, 2 个输出, 0 - 20 mA ,
单极,参考接地,比例为 1 : 100 和 1 : 200 。
单元
Added to Your Shopping Cart
Save basket
Create a new order or get an individual offer
Select intended use
般数据
| Approval |
CE
UKCA cULus Listed KOSHA EAC (Eurasian) TÜV |
| 适用范围 | 标准 |
技术数据
模拟量输入
| 模拟输入数量 | 1 |
| 模拟量输入类型 | 电流 |
| 输入端允许的信号范围 | 0 ...0.6 A |
| 模拟输入信号类型 1 | 单端 |
模拟输出
| 模拟输出数量 | 2 |
| 模拟量输出类型 | 电流 |
| 输出端允许的信号范围 | 0 ..20 mA |
环境数据
| 设备可使用的气候适宜性标准 |
EN 60068-2-30
EN 60068-2-2 EN 60068-2-1 EN 60068-2-78 EN 60068-2-14 |
| 环境温度标准 | EN 60068-2-14 |
| 以摄氏度一表示的环境温度 |
0
60 |
| 存储温度标准 | EN 60068-2-1/-2 |
| 气候适宜性标准 | EN 60068-2-78 |
| 湿度额定值 | 93 % r.h.40 °C |
| 允许/不允许凝结 | 不允许 |
| 海平面以上最大安装高度不受额定功率的限制 | 2000 m |
| EMC 达到标准 ... |
EN 61000-6-2
EN 61000-4-4 EN 61000-4-5 EN 61000-6-4 EN 61000-4-6 EN 61000-4-2 EN 61000-4-3 |
| 振动测试所依据的标准 | EN 60068-2-6 |
| 冲击应力测试所依据的标准1规定的加速度 | 150 m/s² |
| 冲击应力测试所依据的标准2规定的加速度 | |
| 应遵守的间隙与爬电距离标准 | EN 61131-2 |
| 过电压等级 | 二 |
| 间隙与爬电距离污染程度规范 | 2 |
| 防护等级标准 | EN 60529 |
| 保护类型,安装 | |
| 保护类型,机壳 | IP20 |
| 端子保护类型 |
机械数据
| 壳体材料下部 | PC |
| 外壳材料前板 | PC |
| 外壳材料编码 | PA |
| 端子样式 | 可插拔 |
| 高度尺寸 | 76 |
| 宽度尺寸 | 12.6 |
| 深度尺寸 | 60.2 |
| 净重 | 30 |
| 总重 | 39 |
| 编码元件的名称 | E |
| 编码元件的颜色 | 淡灰色 |
环境
| WEEE classification (08/2018) | 5 devices (feed size < 50cm) |
商业数据
| eClass 版本 | ECLASS-13 |
| eClass 引用功能 | 27242601 |
| eTIM 版本 | ETIM-9.0 |
| eTIM 参考组 | EG000024 |
| ETIM 引用功能 | EC001596 |
| UNSPSC 25 | 32131023 |
| GTIN | 4046548063066 |
| 卷宗 | 0.049 dm3 |
| Harmonized System Code | 85389091 |
| 海关税号类型 | TARIC |
| 使用海关税则号 |
Ausfuhr
Einfuhr |
| 每个包装单位的数量 | 1 |
Optional accessories
PSSu A ET (10 pcs.)
312900
PSSu, end angle for top hat rail, plastic version, black, PU 10
pieces, packed in a neutral carton with marking sticker.
PSSu A ETM (2 pcs.)
312901
PSSu, end angle for top hat rail, metal version, for strong mechanical
stress, PU 2 pieces.
PSSu A ET PE (10 pcs.)
312949
PSSu, earthing terminal for top hat rail, PE connection, plasticversion,
green/yellow, PU 10 pieces, packed in a neutral carton with
marking sticker.
PSSu A LA0 (10 x 108 pcs.)
312958
PSSu, laser printable labelling brackets for PSSu/PSS4000 head,
electronic and compact modules WITH SEPARATOR, PU 10x pieces (10x DIN A4
sheets with 4x 27 = 108 labels each, sum 1080 labels), packed in
resealable polybags with marking sticker.
PSSu A LA0.1 (10 x 108 pcs.)
312967
PSSu, laser printable labelling brackets for PSSu/PSS4000 head,
electronic and compact modules WITHOUT SEPARATOR, PU 10x pieces (10x DINA4
sheets with 4x 27 = 108 labels each, sum 1080 labels), packed in
resealable polybags with marking sticker.
Obligatory accessories
PSSu BP 1/8 S
312600
PSSu, base module for electronic modules, periphery, 1-row, 4
connection levels, 8 terminals, screw connection.
PSSu BP 1/8 C
312601
PSSu, base module for electronic modules, periphery, 1-row, 4
connection levels, 8 terminals, spring-loaded connection.
PSSu BP-C 1/8 S
312610
PSSu, base module for electronic modules, periphery, C-rail, 1-row,
4 connection levels, 8 terminals, screw connection.
PSSu BP-C 1/8 C
312611
PSSu, base module for electronic modules, periphery, C-rail, 1-row,
4 connection levels, 8 terminals, spring-loaded connection.
PSSu BP 1/12 S
312618
PSSu, base module for electronic modules, periphery, 1-row, 6
connection levels, 12 terminals, screw connection.
PSSu BP 1/12 C
312619
PSSu, base module for electronic modules, periphery, 1-row, 6
connection levels, 12 terminals, spring-loaded connection.
PSSu BP-C 1/12 S
312620
PSSu, base module for electronic modules, periphery, C-rail, 1-row,
6 connection levels, 12 terminals, screw connection.
PSSu BP-C 1/12 C
312621
PSSu, base module for electronic modules, periphery, C-rail, 1-row,
6 connection levels, 12 terminals, spring-loaded connection.
