Close
You are on the Pilz international website
Please select a language or switch to a country
Choose your country to get national content
{"id":"402231","name":"PIT m3.2p machine tools pictogram","price":"0.00","currency":"CNY","category":["A0600","A0600B0600","00104002147075","0010400214707580NE"]}
Actual product may vary
PIT m3.2p machine tools pictogram
Product ID: 402231
GTIN: 4046548077810
用于安装控制站的 PITmode 电子选择开关,以及
通过非接触式钥匙和钥匙选择安全安装 5 种操作模式
的开关。4 种操作模式 OM1 至 OM4 和特殊模式
OM5。通过 LED 指示灯,用于传输应答器钥匙 ID 号的接口显示授权信息
。带有数字和象形图的机械工具
按钮。
重要信息:该产品的生命周期已结束,因此在可预见的将来将不再提供。请与您的 PILZ联系人联系,寻找合适的替代产品或后续产... More
Phase-out article
Item
Added to Your Shopping Cart
Save basket
Create a new order or get an individual offer
Select intended use
用于安装控制站的 PITmode 电子选择开关,以及 通过非接触式钥匙和钥匙选择安全安装 5 种操作模式 的开关。4 种操作模式 OM1 至 OM4 和特殊模式 OM5。通过 LED 指示灯,用于传输应答器钥匙 ID 号的接口显示授权信息 。带有数字和象形图的机械工具 按钮。 重要信息:该产品的生命周期已结束,因此在可预见的将来将不再提供。请与您的 PILZ联系人联系,寻找合适的替代产品或后续产品。
General data
| 应答器编码 | 0x1111(PILZ) |
| Approval |
CE
UKCA cULus Listed FCC IC TÜV |
| Sensor principle | Transponder |
Technical data
Electrical data
| 电源电压类型U1 | DC |
| Supply voltage (V) | 24 V |
Inputs
| 输入时的信号电平为 0 | -3 - +5 VDC |
| 输入和设备电子之间的电隔离 | 否 |
| Number of inputs | 3 |
| DC voltage at input | 24 V DC |
Semiconductor outputs
| Galv. isolation of S/C outputs | No |
| S/C output short circuit proof | Yes |
Environmental data
| 振动测试所依据的标准 | EN 60068-2-6 |
| 以摄氏度一表示的环境温度 | -20 - 60 °C |
| 端子保护类型 | |
| Climatic suitability to ... | DIN IEC 60068-2-3 |
| Climatic suitability standard | EN 60068-2-78 |
| Humidity rating | 95 % r. h. at 40 °C |
| Condensation permitted? | Not permitted |
| Perm. operating height ASL | 2000 m |
| EMC to standard ... | EN 60947-5-1 |
| Clearance & creepage dist. to | EN 60664-1 |
| Overvoltage category | II |
| Pollution degree clear.&creep. | 2 |
| Protection type, mounting | |
| Protection type, housing | IP20 |
Times
| Time buttons OM1 .. OM4 | 50 ms ... 5 s |
| Time button OM1 service | 5 s ... 10 s |
Mechanical data
| 外壳材料前板 | ABS |
| 壳体材料下部 | ST + 10µ Zn |
| 柔性AWG导体的允许截面面积 | 28 - 16 AWG |
| 高度尺寸 | 55 mm |
| 连接端子 |
Screw terminal plug-in
弹簧加载端子,可插拔 |
| Mounting position | any |
| Max. cable length | 1000 m |
| Width dimension | 98 mm |
| Depth dimension | 43 mm |
| Net weight | 140 g |
| Gross weight | 260 g |
Transponder
| Transponder energy supply | Passive (battery-free) |
| Operating frequency | 125 kHz |
Environment
| RoHS directive |
2011/65/EU
2015/863/EU |
| RoHS conformity | yes |
| RoHS exceptions | yes |
| RoHS except.s acc. to direct. |
7a
7c I |
| REACh compliance | contains min. 1 SVHC-substance |
| REACh included substances |
Lead
Lead oxide |
| %-part of the pollutant | > 0,1% |
| CAS No. |
7439-92-1
1317-36-8 |
| SCIP entry available | yes |
| WEEE classification (08/2018) | 5 devices (feed size < 50cm) |
Commercial data
| ECLASS version | ECLASS-13 |
| ECLASS Reference Feature | 27371243 |
| ETIM Version | ETIM-9.0 |
| ETIM Reference Group | EG000017 |
| ETIM Reference Feature | EC001029 |
| UNSPSC 25 | 32131023 |
| GTIN | 4046548077810 |
| Volume | 0 dm3 |
| Harmonized System Code | 85365019 |
| Type of tariff number | TARIC |
| Use of customs tariff number |
Ausfuhr
Einfuhr |
| Quantity per packaging unit | 1 |
Obligatory accessories
PIT m3.2p terminal set spring load
402302
PITmode connector set for electronic operating mode selector switch PITm3.2p.
Consisting of 1 x 5-pin and 1 x 12-pin female connector strip in
spring force version. Cable outlet straight.
PIT m3.2p screw terminal set
402305
PITmode connector set for electronic operating mode selector switch PITm3.2p.
Consisting of 1 x 5-pin and 1 x 13-pin female connector strip in
spring force version. Cable outlet straight.
Installation accessories
PIT m3 key mode 1
402211
PITmode transponder key for electronic operating mode selector
switch PIT m3p. Authorisation for OM1.
PIT m3 key mode 3
402213
PITmode transponder key for electronic operating mode selector
switch PIT m3p. Authorisation for OM3.
PIT m3 key mode 4
402214
PITmode transponder key for electronic operating mode selector
switch PIT m3p. Authorisation for OM4.
PIT m3 key service
402215
PITmode transponder key for electronic operating mode selector switch
PIT m3p. Authorisation available for OM1/2/3/4/service mode.
PIT m3 key2 mode 1
402281
PITmode transponder key for electronic
operating mode selector switch PIT m3.xp, material: Plastic actuator,
permission for OM1.
PIT m3 key2 mode 2
402282
PITmode transponder key for electronic
operating mode selector switch PIT m3.xp, material: Plastic actuator,
permission for OM1/2.
PIT m3 key2 mode 3
402283
PITmode transponder key for electronic
operating mode selector switch PIT m3.xp, material: Plastic actuator,
permission for OM1/2/3.
PIT m3 key2 mode 4
402284
PITmode transponder key for electronic
operating mode selector switch PIT m3.xp, material: Plastic actuator,
permission for OM1/2/3/4.
PIT m3 key2 mode service
402285
PITmode transponder key for electronic
operating mode selector switch PIT m3.xp, material: Plastic actuator,
permission for OM1/2/3/4 service operation.
PIT m3 key2hq mode 1
402291
PITmode transponder key for electronic
operating mode selector switch PIT m3.xp, material: Plastic actuatorwith
metal frame, chrome plated, permission for OM1.
PIT m3 key2hq mode 2
402292
PITmode transponder key for electronic
operating mode selector switch PIT m3.xp, material: Plastic actuatorwith
metal frame, chrome plated, permission for OM1/2.
PIT m3 key2hq mode 3
402293
PITmode transponder key for electronic
operating mode selector switch PIT m3.xp, material: Plastic actuatorwith
metal frame, chrome plated, permission for OM1/2/3.
PIT m3 key2hq mode 4
402294
PITmode transponder key for electronic
operating mode selector switch PIT m3.xp, material: Plastic actuatorwith
metal frame, chrome plated, permission for OM1/2/3/4.
PIT m3 key2hq mode service
402295
PITmode transponder key for electronic
operating mode selector switch PIT m3.xp, material: Plastic actuatorwith
metal frame, chrome plated, permission for OM1/2/3/4 service operation.
