Close
You are on the Pilz international website
Please select a language or switch to a country
Choose your country to get national content
{"id":"G1000020","name":"PIT gb RLLE y up ETH","price":"0.00","currency":"CNY","category":["A0600","A0600B0600","00104002147149","0010400214714980UR"]}
Actual product may vary
PIT gb RLLE y up ETH
Product ID: G1000020
GTIN: 4046548096910
PITgatebox,带PITreader Key (按钮单元),外壳带紧急停止(2NC/1 NO
),2个照明按钮(每种1个NO)和PITreader Key,
顶部连接,M12,12引脚
插入式连接器和M12,4引脚包容式连接器,以太网接口,IP65,5个
GN,BU,RD,YE和透明色盖
Item
Added to Your Shopping Cart
Save basket
Create a new order or get an individual offer
Select intended use
General data
| Approval |
CE
UKCA UL/cUL FCC IC EAC (Eurasian) |
| Self-monitored | no |
| Lamp | LED |
| Lamp colour | white |
Technical data
Electrical data
| 最小接触电流 | 1 mA |
| Supply voltage (V) | 24 V |
| Type of supply voltage U1 | DC |
| Type of power supply for U1 | SELV/PELV |
| Power consumption DC | 3.5 W |
Emergency stop
| 数量, E-STOP N/C | 2 |
| Number, E-STOP signal contact | 1 |
| Release type emergency stop | Turn release |
| Switch cap. E-STOP to standard | EN 60947-5-1 |
| Contact material E-STOP | Ag |
Push button
| 按钮触点材料 | 银 |
| 常开按钮的数量 | 2 |
| Number, pushbutton | 2 |
| Switch cap. p/b to standard | EN 60947-5-1 |
PITreader
| 应答器电源供应 | 无源(无电池) |
| 输入和设备电子之间的电隔离 | 否 |
| Sensor principle PITreader | Transponder |
| Operating frequency PITreader | 13.24 - 13.88 MHz |
| Galv. isolation of S/C outputs | No |
| S/C output short circuit proof | Yes |
| Signal level at input at 1 | 15 - 30 VDC |
Ethernet interface
| EtherNet连接器类型 | M12x1 , 4 针, D 代码 |
| 以太网接口数量 | 1 |
| Ethernet IP addr. factory set | 192.168.0.12 |
| Ethernet transmission rate | 10/100 Mbit/s |
Environmental data
| EMC 达到标准 ... | EN 301489-1 V2.1.1 |
| 湿度额定值 | 93 % r.h.40 °C |
| 气候适宜性标准 | EN 60068-2-78 |
| 振动测试所依据的标准 | EN 60947-5-2 |
| Ambient temperature | -20 - 55 °C |
| Acc. shock to standard1 | 30g |
| Clearance & creepage dist. to | EN 60947-1 |
| Overvoltage category | III |
| Pollution degree clear.&creep. | 3 |
| Protection type, housing | IP65 |
| UL enclosure type | type 1 |
Mechanical data
| 连接端子 | M12 |
| 高度尺寸 | 320 mm |
| 外壳材料 | 锌 |
| 宽度尺寸 | 40 mm |
| 深度尺寸 | 40 mm |
| Mounting position | any |
| Connection type | M12, 12-pin male |
| Net weight | 920 g |
| Gross weight | 1320 g |
Environment
| WEEE classification (08/2018) | 5 devices (feed size < 50cm) |
Commercial data
| ECLASS version | ECLASS-13 |
| ECLASS Reference Feature | 27371216 |
| ETIM Version | ETIM-9.0 |
| ETIM Reference Group | EG000017 |
| ETIM Reference Feature | EC000225 |
| UNSPSC 25 | 39122205 |
| GTIN | 4046548096910 |
| Volume | 0 dm3 |
| Harmonized System Code | 85365019 |
| Type of tariff number | TARIC |
| Use of customs tariff number |
Ausfuhr
Einfuhr |
| Quantity per packaging unit | 1 |
Obligatory accessories
PITreader key ye g
402260
Transponder key for authentication system PITreader,
authorisations freely configurable
Colour: yellow
Material: Plastic
PITreader key ye 1
402261
Transponder key for authentication system PITreader,
authorisation for operating mode 1
Colour: yellow
Material: Plastic
PITreader key ye 2
402262
Transponder key for authentication system PITreader,
authorisation for operating modes 1 and 2
Colour: yellow
Material: Plastic
PITreader key ye 3
402263
Transponder key for authentication system PITreader,
authorisation for operating modes 1, 2 and 3
Colour: yellow
Material: Plastic
PITreader key ye 4
402264
Transponder key for authentication system PITreader,
authorisation for operating modes 1, 2, 3 and 4
Colour: yellow
Material: Plastic
PITreader key ye 5
402265
Transponder key for authentication system PITreader,
authorisation for operating modes 1, 2, 3, 4 and 5
Colour: yellow
Material: Plastic
PITreader key ye 5 service
402269
Transponder key for authentication system PITreader,
authorisation for operating modes 1, 2, 3, 4 and 5 (service)
Colour: yellow
Material: Plastic
PSEN cable M12-12sf 2m
570350
Connection cable, PUR, yellow, RAL1003, 12-pin, socket straight M12, on
open line end, A-coded, cable length: 2m
PSEN cable M12-12sf 3m
570351
Connection cable, PUR, yellow, RAL1003, 12-pin, socket straight M12, on
open line end, A-coded, cable length: 3m
PSEN cable M12-12sf 5m
570352
Connection cable, PUR, yellow, RAL1003, 12-pin, socket straight M12, on
open line end, A-coded, cable length: 5m
PSEN cable M12-12sf 10m
570353
Connection cable, PUR, yellow, RAL1003, 12-pin, socket straight M12, on
open line end, A-coded, cable length: 10m
PSEN cable M12-12sf 20m
570354
Connection cable, PUR, yellow, RAL1003, 12-pin, socket straight M12, on
open line end, A-coded, cable length: 20m
PSEN cable M12-12sf 30m
570355
Connection cable, PUR, yellow, RAL1003, 12-pin, socket straight M12, on
open line end, A-coded, cable length: 30m
PSEN cable M12-12sf 50m
570356
Connection cable, PUR, yellow, RAL1003, 12-pin, socket straight M12, on
open line end, A-coded, cable length: 50m
PSEN cable M12-12sf/M12-12sm 1m
570357
Connection cable, PUR, yellow, RAL1003, 12-pin, socket straight M12, on
connector straight M12, A-coded, cable length: 1m
PSEN cable M12-12sf/M12-12sm 2m
570358
Connection cable, PUR, yellow, RAL1003, 12-pin, socket straight M12, on
connector straight M12, A-coded, cable length: 2m
PSEN cable M12-12sf/M12-12sm 3m
570359
Connection cable, PUR, yellow, RAL1003, 12-pin, socket straight M12, on
connector straight M12, A-coded, cable length: 3m
PSEN cable M12-12sf/M12-12sm 5m
570360
Connection cable, PUR, yellow, RAL1003, 12-pin, socket straight M12, on
connector straight M12, A-coded, cable length: 5m
PSEN cable M12-12sf/M12-12sm 10m
570361
Connection cable, PUR, yellow, RAL1003, 12-pin, socket straight M12, on
connector straight M12, A-coded, cable length: 10m
PSEN cable M12-12sf/M12-12sm 20m
570362
Connection cable, PUR, yellow, RAL1003, 12-pin, socket straight M12, on
connector straight M12, A-coded, cable length: 20m
PSEN op Ethernet cable 1m
631071
Network cable, Ethernet Cat5e, PVC, black, 4-pin, connector straight M12
(IP67), D-coded, on connector straight RJ45 (IP20), cable length: 1m
PSEN op Ethernet cable 3m
631072
Network cable, Ethernet Cat5e, PVC, black, 4-pin, connector straight M12
(IP67), D-coded, on connector straight RJ45 (IP20), cable length: 3m
PSEN op Ethernet cable 10m
631073
Network cable, Ethernet Cat5e, PVC, black, 4-pin, connector straight M12
(IP67), D-coded, on connector straight RJ45 (IP20), cable length: 10m
Cable/PN/RJ45-4SM/M12-4SMX/D/003/Q324/GN
C1000001
Connection lead for PROFINET, CAT5e, shielded, RJ45 on 4-pin M12
male connector, straight, D-coded, conductor cross section: 4 x 0.34mm²,
cable length: 3 m
Cable/PN/RJ45-4SM/M12-4SMX/D/005/Q324/GN
C1000002
Connection lead for PROFINET, CAT5e, shielded, RJ45 on 4-pin M12
male connector, straight, D-coded, conductor cross section: 4x 0.34 mm²,
cable length: 5 m
Cable/PN/RJ45-4SM/M12-4SMX/D/010/Q324/GN
C1000003
Connection lead for PROFINET, CAT5e, shielded, RJ45 on 4-pin M12
male connector, straight, D-coded, conductor cross section: 4 x 0.34mm²,
cable length: 10 m
Cable/PN/RJ45-4SM/M12-4SMX/D/020/Q324/GN
C1000004
Connection lead for PROFINET, CAT5e, shielded, RJ45 on 4-pin M12
male connector, straight, D-coded, conductor cross section: 4 x 0.34mm²,
cable length: 20 m
Optional accessories
SafetyNET p Cable per mtr
380000
By the metre, Cat5e (100mBit/s), PUR, yellow RAL1003, 2x2x0.35, colour
single wires: White, yellow, blue, orange
M12 con., straight, male, 4 pin, D
380316
Plug-in connector, 4-pin, connector straight M12, D-coded,
screw connection, material threaded ring: Zinc die casting,nickel-plated,
cable screw connection Pg9, outer cable diameter 6-8mm
SafetyNET p Connector RJ45s
380400
RJ45 plug-in connector, straight, IP20, 4-pin, Cat5e, AWG 22 (4-core),
cable diameter: 6.3-6.7mm
PIT gb color cover wh s1
G1000013
PITgatebox coloured discs for the illuminated pushbuttons, white, IECstart icon,
pack of 10
PIT gb color cover wh s2
G1000014
PITgatebox coloured discs for the illuminated pushbuttons, white, IEC ONicon,
pack of 10
PIT gb color cover wh s3
G1000015
PITgatebox coloured discs for the illuminated pushbuttons, white, IEC
unlocking icon, pack of 10
PIT gb color cover wh s4
G1000016
PITgatebox coloured discs for the illuminated pushbuttons, white, IEClocking icon,
pack of 10
PIT gb color cover bl s5
G1000017
PITgatebox coloured discs for the illuminated pushbuttons, blue, IECrequest icon,
pack of 10
PIT gb color cover bl s6
G1000018
PITgatebox coloured discs for the illuminated pushbuttons, blue, IECreset icon,
pack of 10
PIT gb color cover bl s4
G1000019
PITgatebox coloured discs for the illuminated pushbuttons, blue, IEClocking icon,
pack of 10