Close
You are on the Pilz international website
Please select a language or switch to a country
Choose your country to get national content
{"id":"G1000042","name":"PIT gb QLLE y down ETH","price":"0.00","currency":"CNY","category":["A0600","A0600B0600","00104002147149","0010400214714980UR"]}
Actual product may vary
PIT gb QLLE y down ETH
Product ID: G1000042
GTIN: 4046548104318
PITgatebox,带PITreader卡(按钮单元),外壳带紧急停止(2个
NC/1 NO),2个照明按钮(每种1个NO)和PITreader卡,
底部连接,M12,12针
插入式连接器和M12,4针包容式连接器,以太网接口,IP65,5个
GN,BU,RD,YE和透明色盖
Item
Added to Your Shopping Cart
Save basket
Create a new order or get an individual offer
Select intended use
General data
| 灯 | LED |
| 自检 | 否 |
| 灯泡颜色 | 白色 |
| Approval |
CE
UL/cUL UKCA FCC IC EAC (Eurasian) |
Technical data
Electrical data
| 最小接触电流 | 1 mA |
| 功率消耗DC | 3.5 W |
| 供电电压 (V) | 24 V |
| 电源电压类型U1 | DC |
| U1的电源类型 | SELV/PELV |
Emergency stop
| 数量, E-STOP N/C | 2 |
| 急停按钮触点材料 | 银 |
| 急停释放类型 | 转动释放 |
| 数量, E-STOP信号触点 | 1 |
| 急停按钮切换能力达标 | EN 60947-5-1 |
Push button
| 按钮触点材料 | 银 |
| 常开按钮的数量 | 2 |
| 按钮切换能力达标 | EN 60947-5-1 |
| Number, pushbutton | 2 |
PITreader
| 应答器电源供应 | 无源(无电池) |
| 输入和设备电子之间的电隔离 | 否 |
| PITreader的操作频率 | 13.24 - 13.88 MHz |
| 半导体输出是否电隔离 | 否 |
| 输入时的信号电平为 1 | 15 - 30 VDC |
| 半导体输出短路保护 | 是 |
| Sensor principle PITreader | Transponder |
Ethernet interface
| EtherNet连接器类型 | M12x1 , 4 针, D 代码 |
| 以太网接口数量 | 1 |
| Ethernet传输速率 | 10/100 Mbit/s |
| 工厂设置的Ethernet IP地址 | 192.168.0.12 |
Environmental data
| EMC 达到标准 ... | |
| 湿度额定值 | 93 % r.h.40 °C |
| 气候适宜性标准 | EN 60068-2-78 |
| 振动测试所依据的标准 | EN 60947-5-2 |
| 应遵守的间隙与爬电距离标准 | EN 60947-1 |
| 间隙与爬电距离污染程度规范 | 3 |
| 冲击应力测试所依据的标准1规定的加速度 | 30 g |
| 以摄氏度一表示的环境温度 | -20 - 55 °C |
| 过电压等级 | 三 |
| 保护类型,机壳 | IP64 |
| UL enclosure type | type 1 |
Mechanical data
| 连接端子 | M12 |
| 高度尺寸 | 320 mm |
| 外壳材料 | 锌 |
| 宽度尺寸 | 40 mm |
| 深度尺寸 | 40 mm |
| 连接类型 | M12,12针公头 |
| 安装位置 | 任意 |
| 总重 | 1320 g |
| 净重 | 920 g |
Environment
| WEEE classification (08/2018) | 5 devices (feed size < 50cm) |
Commercial data
| 卷宗 | 0 dm3 |
| 海关税号类型 | TARIC |
| 使用海关税则号 |
Ausfuhr
Einfuhr |
| 每个包装单位的数量 | 1 |
| eClass 版本 | ECLASS-13 |
| eClass 引用功能 | 27371216 |
| eTIM 版本 | ETIM-9.0 |
| eTIM 参考组 | EG000017 |
| ETIM 引用功能 | EC000225 |
| UNSPSC 25 | 39122205 |
| GTIN | 4046548104318 |
| Harmonized System Code | 85365019 |
Optional accessories
SafetyNET p Cable per mtr
380000
By the metre, Cat5e (100mBit/s), PUR, yellow RAL1003, 2x2x0.35, colour
single wires: White, yellow, blue, orange
M12 con., straight, male, 4 pin, D
380316
Plug-in connector, 4-pin, connector straight M12, D-coded,
screw connection, material threaded ring: Zinc die casting,nickel-plated,
cable screw connection Pg9, outer cable diameter 6-8mm
SafetyNET p Connector RJ45s
380400
RJ45 plug-in connector, straight, IP20, 4-pin, Cat5e, AWG 22 (4-core),
cable diameter: 6.3-6.7mm
PIT gb color cover wh s1
G1000013
PITgatebox coloured discs for the illuminated pushbuttons, white, IECstart icon,
pack of 10
PIT gb color cover wh s2
G1000014
PITgatebox coloured discs for the illuminated pushbuttons, white, IEC ONicon,
pack of 10
PIT gb color cover wh s3
G1000015
PITgatebox coloured discs for the illuminated pushbuttons, white, IEC
unlocking icon, pack of 10
PIT gb color cover wh s4
G1000016
PITgatebox coloured discs for the illuminated pushbuttons, white, IEClocking icon,
pack of 10
PIT gb color cover bl s5
G1000017
PITgatebox coloured discs for the illuminated pushbuttons, blue, IECrequest icon,
pack of 10
PIT gb color cover bl s6
G1000018
PITgatebox coloured discs for the illuminated pushbuttons, blue, IECreset icon,
pack of 10
PIT gb color cover bl s4
G1000019
PITgatebox coloured discs for the illuminated pushbuttons, blue, IEClocking icon,
pack of 10
Obligatory accessories
PITreader card ye g
402330
Transponder card for authentication system PITreader Card,
authorisations freely configurable
Colour: yellow
Material: Plastic
PITreader card ye 1
402331
Transponder card for authentication system PITreader Card,
authorisation for operating mode 1
Colour: yellow
Material: Plastic
PITreader card ye 2
402332
Transponder card for authentication system PITreader Card,
authorisation for operating modes 1 and 2
Colour: yellow
Material: Plastic
PITreader card ye 3
402333
Transponder card for authentication system PITreader Card,
authorisation for operating modes 1, 2 and 3
Colour: yellow
Material: Plastic
PITreader card ye 4
402334
Transponder card for authentication system PITreader Card,
authorisation for operating modes 1, 2, and 3
Colour: yellow
Material: Plastic
PITreader card ye 5
402335
Transponder card for authentication system PITreader Card,
authorisation for operating modes 1, 2, 3, 4 and 5
Colour: yellow
Material: Plastic
PITreader card ye 5 service
402339
Transponder card for authentication system PITreader Card,
authorisation for operating modes 1, 2, 3 4 and 5 (service)
Colour: yellow
Material: Plastic
PITreader sticker ye g
402340
Transponder sticker for authentication system PITreader Card,
authorisations freely configurable
Colour: yellow
Material: Plastic
PITreader sticker ye 1
402341
Transponder sticker for authentication system PITreader Card,
authorisation for operating mode 1
Colour: yellow
Material: Plastic
PITreader sticker ye 2
402342
Transponder sticker for authentication system PITreader Card,
authorisation for operating modes 1 and 2
Colour: yellow
Material: Plastic
PITreader sticker ye 3
402343
Transponder sticker for authentication system PITreader Card,
authorisation for operating modes 1, 2 and 3
Colour: yellow
Material: Plastic
PITreader sticker ye 4
402344
Transponder sticker for authentication system PITreader Card,
authorisation for operating modes 1, 2, 3 and 4
Colour: yellow
Material: Plastic
PITreader sticker ye 5
402345
Transponder sticker for authentication system PITreader Card,
authorisation for operating modes 1, 2, 3, 4 and 5
Colour: yellow
Material: Plastic
PITreader sticker ye 5 service
402349
Transponder sticker for authentication system PITreader Card,
authorisation for operating modes 1, 2, 3, 4 and 5 (service)
Colour: yellow
Material: Plastic
PSEN cable M12-12sf 2m
570350
Connection cable, PUR, yellow, RAL1003, 12-pin, socket straight M12, on
open line end, A-coded, cable length: 2m
PSEN cable M12-12sf 3m
570351
Connection cable, PUR, yellow, RAL1003, 12-pin, socket straight M12, on
open line end, A-coded, cable length: 3m
PSEN cable M12-12sf 5m
570352
Connection cable, PUR, yellow, RAL1003, 12-pin, socket straight M12, on
open line end, A-coded, cable length: 5m
PSEN cable M12-12sf 10m
570353
Connection cable, PUR, yellow, RAL1003, 12-pin, socket straight M12, on
open line end, A-coded, cable length: 10m
PSEN cable M12-12sf 20m
570354
Connection cable, PUR, yellow, RAL1003, 12-pin, socket straight M12, on
open line end, A-coded, cable length: 20m
PSEN cable M12-12sf 30m
570355
Connection cable, PUR, yellow, RAL1003, 12-pin, socket straight M12, on
open line end, A-coded, cable length: 30m
PSEN cable M12-12sf 50m
570356
Connection cable, PUR, yellow, RAL1003, 12-pin, socket straight M12, on
open line end, A-coded, cable length: 50m
PSEN cable M12-12sf/M12-12sm 1m
570357
Connection cable, PUR, yellow, RAL1003, 12-pin, socket straight M12, on
connector straight M12, A-coded, cable length: 1m
PSEN cable M12-12sf/M12-12sm 2m
570358
Connection cable, PUR, yellow, RAL1003, 12-pin, socket straight M12, on
connector straight M12, A-coded, cable length: 2m
PSEN cable M12-12sf/M12-12sm 3m
570359
Connection cable, PUR, yellow, RAL1003, 12-pin, socket straight M12, on
connector straight M12, A-coded, cable length: 3m
PSEN cable M12-12sf/M12-12sm 5m
570360
Connection cable, PUR, yellow, RAL1003, 12-pin, socket straight M12, on
connector straight M12, A-coded, cable length: 5m
PSEN cable M12-12sf/M12-12sm 10m
570361
Connection cable, PUR, yellow, RAL1003, 12-pin, socket straight M12, on
connector straight M12, A-coded, cable length: 10m
PSEN cable M12-12sf/M12-12sm 20m
570362
Connection cable, PUR, yellow, RAL1003, 12-pin, socket straight M12, on
connector straight M12, A-coded, cable length: 20m
PSEN op Ethernet cable 1m
631071
Network cable, Ethernet Cat5e, PVC, black, 4-pin, connector straight M12
(IP67), D-coded, on connector straight RJ45 (IP20), cable length: 1m
PSEN op Ethernet cable 3m
631072
Network cable, Ethernet Cat5e, PVC, black, 4-pin, connector straight M12
(IP67), D-coded, on connector straight RJ45 (IP20), cable length: 3m
PSEN op Ethernet cable 10m
631073
Network cable, Ethernet Cat5e, PVC, black, 4-pin, connector straight M12
(IP67), D-coded, on connector straight RJ45 (IP20), cable length: 10m
Cable/PN/RJ45-4SM/M12-4SMX/D/003/Q324/GN
C1000001
Connection lead for PROFINET, CAT5e, shielded, RJ45 on 4-pin M12
male connector, straight, D-coded, conductor cross section: 4 x 0.34mm²,
cable length: 3 m
Cable/PN/RJ45-4SM/M12-4SMX/D/005/Q324/GN
C1000002
Connection lead for PROFINET, CAT5e, shielded, RJ45 on 4-pin M12
male connector, straight, D-coded, conductor cross section: 4x 0.34 mm²,
cable length: 5 m
Cable/PN/RJ45-4SM/M12-4SMX/D/010/Q324/GN
C1000003
Connection lead for PROFINET, CAT5e, shielded, RJ45 on 4-pin M12
male connector, straight, D-coded, conductor cross section: 4 x 0.34mm²,
cable length: 10 m
Cable/PN/RJ45-4SM/M12-4SMX/D/020/Q324/GN
C1000004
Connection lead for PROFINET, CAT5e, shielded, RJ45 on 4-pin M12
male connector, straight, D-coded, conductor cross section: 4 x 0.34mm²,
cable length: 20 m
