Close
You are on the Pilz international website
Please select a language or switch to a country
Choose your country to get national content
{"id":"401112","name":"PIT en1.1a-5m-s","price":"0.00","currency":"CNY","category":["A0600","A0600B0600","00104002147083","0010400214708380K3"]}
Actual product may vary
PIT en1.1a-5m-s
Product ID: 401112
GTIN: 4046548077254
Enabling switch, 3 levels, 1 signal contact, 6-core coiled cable (5 m)with
open end.
Item
Added to Your Shopping Cart
Save basket
Create a new order or get an individual offer
Select intended use
General data
| Approval |
CE
UKCA |
| Self-monitored | no |
Technical data
Relay outputs
| Utilisation cat. AC15/DC13sta. | EN 60947-5-1 |
| Voltage AC15 safety cont. | 125 V |
| Max. current AC15 safety cont. | 0.3 A |
| Voltage DC13 safety cont. | 30 V |
| Max.current DC12 safety cont. | 1 A |
Environmental data
| Ambient temperature | 0 - 50 °C |
| Protection type, housing | IP65 |
Mechanical data
| Material of cable insulation 1 | PUR |
| Mounting position | any |
| Connection type | 5 m coiled cable |
| Housing material lower section | PP |
| Height dimension | 125 mm |
| Width dimension | 45 mm |
| Depth dimension | 45 mm |
| Diameter | 45 mm |
| Net weight | 470 g |
| Gross weight | 493 g |
Environment
| RoHS directive |
2011/65/EU
2015/863/EU |
| RoHS conformity | yes |
| RoHS exceptions | no |
| REACh compliance | Contains no SVHC substances |
| WEEE classification (08/2018) | 5 devices (feed size < 50cm) |
Commercial data
| ECLASS version | ECLASS-13 |
| ECLASS Reference Feature | 27371238 |
| ETIM Version | ETIM-9.0 |
| ETIM Reference Group | EG000026 |
| ETIM Reference Feature | EC002571 |
| UNSPSC 25 | 32131023 |
| GTIN | 4046548077254 |
| Volume | 0 dm3 |
| Harmonized System Code | 85371098 |
| Type of tariff number | TARIC |
| Use of customs tariff number |
Ausfuhr
Einfuhr |
| Quantity per packaging unit | 1 |