Close
You are on the Pilz international website
Please select a language or switch to a country
Choose your country to get national content
{"id":"787500","name":"PNOZ XV2P C 30/24VDC 2n/o 2n/o t","price":"0.00","currency":"CNY","category":["A0200","A0200B0230","00100002007002","0010000200700280FP"]}
Actual product may vary
PNOZ XV2P C 30/24VDC 2n/o 2n/o t
Product ID: 787500
GTIN: 4046548008302
安全继电器(独立式),输入:带/不带触点间短路检测功能
的1/2通道接线,输出:2 N/O, 1 N/Ot-d(t = 0.1 - 30 s),
自动/受监控启动,UB=24 V DC,宽度:45 mm,可插拔
弹簧夹持端子,监控急停装置和安全门。
Item
Added to Your Shopping Cart
Save basket
Create a new order or get an individual offer
Select intended use
般数据
| Approval |
CCC
CE UKCA cULus Listed TÜV EAC (Eurasian) |
技术数据
电气数据
| Supply voltage (V) | 24 V |
| Type of supply voltage U1 | DC |
| Power consumption DC | 4.5 W |
输入
| Number of inputs | 2 |
半导体输出
| Number of semicond. outputs | 0 |
继电器输出
| Relay contact material | AgSnO2 |
| Voltage AC1 safety cont. | 240 V |
| Voltage DC13 safety cont. | 24 V |
| Utilisation cat. AC/DC1 stand. | EN 60947-4-1 |
| Voltage DC1 safety cont. | 24 V |
| Addit. contact details relay | + 0.2 µm Au |
| Voltage AC15 safety cont. | 230 V |
| Max. current AC15 safety cont. | 5 A |
| Max. current AC1 safety cont. | 8 A |
| Safety contacts: AC at UL | 240 VAC G. P. |
| Max. current DC1 safety cont. | 8 A |
| Utilisation cat. AC15/DC13sta. | EN 60947-5-1 |
| Safety contacts: pilot duty | C300, R300 |
环境数据
| Terminal protection type | |
| Humidity rating | 93 % r. h. at 40 °C |
| Clearance & creepage dist. to | EN 60947-1 |
| Condensation permitted? | Not permitted |
| Protection type, mounting | |
| Overvoltage category | III / II |
| Protection type, housing | IP40 |
| Climatic suitability to ... | EN 60068-2-78 |
| Pollution degree clear.&creep. | 2 |
| EMC to standard ... |
EN 60947-5-1
EN 61000-6-2 EN 61326-3-1 |
| Ambient temperature | -10 - 55 °C |
| Vibration to standard ... | EN 60068-2-6 |
时代
| Tolerance Tv | -15 %/+15 % +50 ms |
| Selectable times |
6
s 20 s 30 s 4 s 15 s 25 s 0.1 s 1 s 0.5 s 2 s 10 s 8 s |
| Repetition accuracy | 2 % |
Mechanical data
| Mounting position | any |
| Housing material lower section | |
| Housing material front plate | ABS UL 94 V0 |
| Housing material upper part | |
| Connection terminal | Spring-loaded terminal |
| Terminal style | plug-in |
| Height dimension | 101 mm |
| Width dimension | 45 mm |
| Depth dimension | 121 mm |
| Net weight | 355 g |
| Gross weight | 365 g |
Environment
| 符合REACh标准 | 至少含有一种SVHC物质 |
| REACh 所含物质 |
铅
氧化铅 |
| 污染物的百分比-比例 | > 0,1 |
| CAS号 |
7439-92-1
1317-36-8 |
| RoHS directive |
2011/65/EU
2015/863/EU |
| RoHS conformity | yes |
| RoHS exceptions | yes |
| RoHS except.s acc. to direct. |
7a
7c I |
| SCIP entry available | yes |
| WEEE classification (08/2018) | 5 devices (feed size < 50cm) |
Commercial data
| 卷宗 | 0.605 dm3 |
| 海关税号类型 | TARIC |
| 使用海关税则号 |
Ausfuhr
Einfuhr |
| 每个包装单位的数量 | 1 |
| ECLASS version | ECLASS-13 |
| ECLASS Reference Feature | 27371819 |
| ETIM Version | ETIM-9.0 |
| ETIM Reference Group | EG000019 |
| ETIM Reference Feature | EC001449 |
| UNSPSC 25 | 39122331 |
| GTIN | 4046548008302 |
| Harmonized System Code | 85364900 |
Optional accessories
PNOZ X Set spring loaded terminals P3+P4
374291
Set of spare plug-in spring-loaded terminals, PU = 1 piece P3 and 1piece P4.
