Close
You are on the Pilz international website
Please select a language or switch to a country
Choose your country to get national content
{"id":"778010","name":"PMUT X1P 24VDC 3n/o 1n/c 5so","price":"0.00","currency":"CNY","category":["A0200","A0200B0230","00100002007002","0010000200700280FM"]}
Actual product may vary
PMUT X1P 24VDC 3n/o 1n/c 5so
Product ID: 778010
GTIN: 4046548009132
安全继电器 (独立) ,双 通道接线
,带 / 不带触点间短路检测, 4 个屏蔽传感器,输出:3 N/O, 1 N/C, 5
SC,自动/受监控启动,UB = 24 V DC,宽度:90 mm,
插入式螺钉接线端子,用于短暂暂停
安全功能,屏蔽,监控
屏蔽灯及其自动切换。
Item
Added to Your Shopping Cart
Save basket
Create a new order or get an individual offer
Select intended use
General data
| Approval |
CCC
CE UKCA cULus Listed EAC (Eurasian) TÜV |
Technical data
Electrical data
| 供电电压 (V) | 24 V |
| Type of supply voltage U1 | DC |
| Power consumption DC | 33 W |
Inputs
| Number of inputs | 9 |
Semiconductor outputs
| 外部电源电压的允许公差DC 半导体 | -20 %/+20 % |
| Number of semicond. outputs | 4 |
| Utilisation cat. to EN 60947-1 | DC-12 |
Relay outputs
| 继电器的其他触点规格 | + 0.2 µm Au |
| AC15安全控制电压 | 240 V |
| 使用类别AC/DC1标准 | EN 60947-4-1 |
| DC1安全控制电压 | 24 V |
| 使用类别AC15/DC13标准 | EN 60947-5-1 |
| 安全触点:导向器负载 | B300, R300 |
| Voltage AC1 safety cont. | 240 V |
| Max. current AC1 safety cont. | 8 A |
| Max. current DC1 safety cont. | 8 A |
| Max. current AC15 safety cont. | 5 A |
| Voltage DC13 safety cont. | 24 V |
| Safety contacts: AC at UL | 240 VAC G. P. |
| Relay contact material | AgSnO2 |
Environmental data
| 以摄氏度一表示的环境温度 | -10 °C |
| 间隙与爬电距离污染程度规范 | 2 |
| 端子保护类型 | |
| EMC 达到标准 ... |
EN 61496-1
EN 61000-6-2 EN 61326-3-1 |
| Climatic suitability to ... | EN 60068-2-78 |
| Humidity rating | 93 % r. h. at 40 °C |
| Condensation permitted? | Not permitted |
| Vibration to standard ... | EN 60068-2-6 |
| Clearance & creepage dist. to | EN 60947-1 |
| Overvoltage category | III / II |
| Protection type, mounting | |
| Protection type, housing | IP40 |
Mechanical data
| 柔性AWG导体的允许截面面积 | 24 - 12 AWG |
| 壳体材料下部 | |
| Mounting position | any |
| Housing material front plate | ABS UL 94 V0 |
| Housing material upper part | |
| Connection terminal | Screw terminal |
| Terminal style | plug-in |
| Height dimension | 94 mm |
| Width dimension | 90 mm |
| Depth dimension | 121 mm |
| Net weight | 565 g |
| Gross weight | 575 g |
Environment
| SCIP 输入可用 | 是 |
| RoHS 指令 |
2011/65/EC
2015/863/EC |
| RoHS 符合性 | 是的 |
| RoHS 例外 | 是的 |
| RoHS (除) ,符合直接指令。 | 7a |
| 符合REACh标准 | 至少含有一种SVHC物质 |
| REACh 所含物质 | 铅 |
| 污染物的百分比-比例 | > 0,1 |
| CAS号 | 7439-92-1 |
| WEEE classification (08/2018) | 5 devices (feed size < 50cm) |
Commercial data
| eClass 版本 | ECLASS-13 |
| eClass 引用功能 | 27371819 |
| eTIM 版本 | ETIM-9.0 |
| eTIM 参考组 | EG000019 |
| ETIM 引用功能 | EC001449 |
| UNSPSC 25 | 39122331 |
| GTIN | 4046548009132 |
| Volume | 1.140 dm3 |
| Harmonized System Code | 85364900 |
| Type of tariff number | TARIC |
| Use of customs tariff number |
Ausfuhr
Einfuhr |
| Quantity per packaging unit | 1 |
Optional accessories
PNOZ X Set plug in screw terminals P1+P2
374280
Set of spare plug-in terminals of screw type, PU = 1 piece P1 and 1
piece P2.
PNOZ X Set plug in screw terminals P3+P4
374281
Set of spare plug-in terminals of screw type, PU = 1 piece P3 and 1
piece P4.
PNOZ X Set plug in screw terminals P5+P5
374282
Set of spare plug-in terminals of screw type, PU = 2 pieces P5.