Close
You are on the Pilz international website
Please select a language or switch to a country
Choose your country to get national content
{"id":"570000","name":"PSEN me1S / 1AS","price":"0.00","currency":"CNY","category":["A0100","A0100B0110","00106002217044","0010600221704480GK"]}
Actual product may vary
PSEN me1S / 1AS
Product ID: 570000
GTIN: 4046548002911
安全门系统带防护锁定,采用标准执行机构,
联锁原理弹簧力,触点2 n/o,2 n/c,
支持电压24 V AC/DC。
Item
Added to Your Shopping Cart
Save basket
Create a new order or get an individual offer
Select intended use
般数据
| Approval |
CCC
CE UKCA BG cCSAus EAC (Eurasian) |
| 单元类型 | 单位 |
技术数据
电气数据
| 供电电压 (V) | 24 V |
| 电源电压类型U1 | AC/DC |
| 功率消耗AC | 4.4 VA |
| 功率消耗DC | 4.4 W |
Relay outputs
| AC1安全控制电压 | 240 V |
| AC1安全控制最大电流 | 2.5 A |
| 使用类别AC/DC1标准 | EN 60947-4-1 |
| 使用类别AC15/DC13标准 | EN 60947-5-1 |
| AC15安全控制最大电流 | 2.5 A |
| AC15安全控制电压 | 230 V |
Environmental data
| 保护类型,机壳 | IP67 |
| 以摄氏度一表示的环境温度 | -25 - 70 °C |
Mechanical data
| 深度尺寸 | 51 mm |
| 连接端子 | 弹簧加载端子 |
| 净重 | 337 g |
| 高度尺寸 | 184 mm |
| 端子样式 | 固定式 |
| 总重 | 416 g |
| 宽度尺寸 | 42.5 mm |
| 保持力 | 1500 N |
Environment
| SCIP 输入可用 | 是 |
| RoHS 指令 |
2011/65/EC
2015/863/EC |
| RoHS 符合性 | 是的 |
| RoHS 例外 | 是的 |
| RoHS (除) ,符合直接指令。 | 6c |
| 符合REACh标准 | 至少含有一种SVHC物质 |
| REACh 所含物质 | 铅 |
| 污染物的百分比-比例 | > 0,1 |
| CAS号 | 7439-92-1 |
| WEEE classification (08/2018) | 5 devices (feed size < 50cm) |
Commercial data
| eClass 版本 | ECLASS-13 |
| eClass 引用功能 | 27272603 |
| eTIM 版本 | ETIM-9.0 |
| eTIM 参考组 | EG000026 |
| ETIM 引用功能 | EC002593 |
| 卷宗 | 1.298 dm3 |
| 海关税号类型 | TARIC |
| 使用海关税则号 |
Ausfuhr
Einfuhr |
| 每个包装单位的数量 | 1 |
| UNSPSC 25 | 39122205 |
| GTIN | 4046548002911 |
| Harmonized System Code | 85365080 |
Optional accessories
PDP67 cable M12-5sm, 3m
380705
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, 5-pin, connector straight M12, on
open line end, A-coded, cable length: 3m
PDP67 cable M12-5sm, 10m
380706
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, 5-pin, connector straight M12, on
open line end, A-coded, cable length: 10m
PDP67 cable M12-5sm, 20m
380707
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, 5-pin, connector straight M12, on
open line end, A-coded, cable length: 20m
PDP67 cable M12-5sm, 30m
380708
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, 5-pin, connector straight M12, on
open line end, A-coded, cable length: 30m
PSEN screw M4x16 10pcs
540310
One-way screws, one-way slot, M4x16, material stainless steel, PU = 10
pieces, suitable for actuator: PSEN 1.1, PSEN 2.1, PSEN me1.x AS,
PSENme4.
PDP67 F 8DI ION
773600
Decentralised input module for PNOZmulti, protection type IP67,connection via
connection module, 8 safe digital inputs, 8 outputs configurable
as a standard, test pulse or 24 V.