Close
You are on the Pilz international website
Please select a language or switch to a country
Choose your country to get national content
{"id":"540003","name":"PSEN cs1.1n / PSEN cs1.1 1 Unit","price":"0.00","currency":"CNY","category":["A0100","A0100B0110","00106002217046","0010600221704680GF"]}
Actual product may vary
PSEN cs1.1n / PSEN cs1.1 1 Unit
Product ID: 540003
GTIN: 4046548063912
RFiD安全开关2安全SC输出,5针M12插头,
4个执行方向,IP67,切换距离21 mm,Sao = 15 mm,Sar=
40 mm,PU = 1件编码开关(带执行机构)。
Item
Added to Your Shopping Cart
Save basket
Create a new order or get an individual offer
Select intended use
般数据
| Approval |
CE
UKCA cULus Listed FCC IC EAC (Eurasian) TÜV |
| Sensor principle | Transponder |
| 编码级别达到ISO 14119 | gering |
| 接近开关在故障条件下的性能符合EN*60947-5-3 | PDDB |
| 应答器编码 | codiert |
| 适合串联 | nein |
| 单元类型 | Unit |
技术数据
电气数据
| 供电电压 (V) | 24 |
| 电源电压类型U1 | DC |
| 功率消耗DC | 2 |
半导体输出
| OSSD输出数量 | 2 |
| 输出和内部模块总线电压之间的潜在隔离 | nein |
| 半导体输出短路保护 | ja |
| 利用率类别符合 EN 60947-1 | DC-12 |
Environmental data
| 在最高允许工作高度下的最高环境温度 | +60 °C |
| 湿度额定值 | 93 % r. F. bei 40 °C |
| 在工作高度为2000 m时的最高环境温度 | +70 °C |
| 环境温度标准 | EN 60068-2-14 |
| 以摄氏度一表示的环境温度 | -25 |
| 存储温度标准 | EN 60068-2-1/-2 |
| 间隙与爬电距离污染程度规范 | 3 |
| 海平面以上最大安装高度不受额定功率的限制 | 4000 m |
| 冲击应力测试所依据的标准1规定的加速度 | 30g |
| 过电压等级 | III |
| EMC 达到标准 ... | EN 60947-5-3 |
| 气候适宜性标准 | EN 60068-2-78 |
| 保护类型,机壳 | IP67 |
| 振动测试所依据的标准 | EN 60947-5-2 |
Switching distances
| 操作距离随温度变化而变化 | +-0,01mm/°C |
Mechanical data
| 总重 | 180 |
| 外壳上面部分材质 | PBT |
| 连接类型 | M12, 5pol. male |
| 高度尺寸 | 75 |
| 传感器可以嵌入式安装 | Ja, Montagehinweis beachten |
| 宽度尺寸 | 40 |
| 净重 | 150 |
| 类型1执行机构 | PSEN cs1.1 |
| 深度尺寸 | 40 |
Transponder
| 操作频率 | 122 kHz - 128 kHz |
Environment
| SCIP 输入可用 | 是 |
| RoHS 指令 |
2011/65/EC
2015/863/EC |
| RoHS 符合性 | 是的 |
| RoHS 例外 | 是的 |
| RoHS (除) ,符合直接指令。 |
7a
7C i |
| 符合REACh标准 | 至少含有一种SVHC物质 |
| REACh 所含物质 |
铅
氧化铅 |
| 污染物的百分比-比例 | > 0,1% |
| CAS号 |
7439-92-1
1317-36-8 |
| WEEE classification (08/2018) | 5 devices (feed size < 50cm) |
Commercial data
| eClass 版本 | ECLASS-13 |
| eClass 引用功能 | 27274601 |
| eTIM 版本 | ETIM-9.0 |
| eTIM 参考组 | EG000026 |
| ETIM 引用功能 | EC002592 |
| 卷宗 | 0 dm3 |
| 海关税号类型 | TARIC |
| 使用海关税则号 |
Ausfuhr
Einfuhr |
| 每个包装单位的数量 | 1 |
| UNSPSC 25 | 39122205 |
| GTIN | 4046548063912 |
| Harmonized System Code | 85365019 |
Optional accessories
PSS67 Cable M12sf M12sm, 3m
380208
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, 5-pin, socket straight, on
connector straight M12, A-coded, cable length: 3m
PSS67 Cable M12sf M12sm, 5m
380209
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, 5-pin, socket straight, on
connector straight M12, A-coded, cable length: 5m
PSS67 Cable M12sf M12sm, 10m
380210
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, 5-pin, socket straight, on
connector straight M12, A-coded, cable length: 10m
PSS67 Cable M12sf M12sm, 30m
380211
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, 5-pin, socket straight, on
connector straight M12, A-coded, cable length: 30m
PSS67 Cable M12af M12am, 3m
380212
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, 5-pin, socket angled, on
connector angled M12, A-coded, cable length: 3m
PSS67 Cable M12af M12am, 5m
380213
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, 5-pin, socket angled, on
connector angled M12, A-coded, cable length: 5m
PSS67 Cable M12af M12am, 10m
380214
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, 5-pin, socket angled, on
connector angled M12, A-coded, cable length: 10m
PSS67 Cable M12af M12am, 30m
380215
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, 5-pin, socket angled, on
connector angled M12, A-coded, cable length: 30m
PSS67 cable M12-5sf, M12-5sm, 20m
380220
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, 5-pin, socket straight, on
connector straight M12, A-coded, cable length: 20m
PSEN screw M5x10 10pcs
540311
One-way screws, one-way slot, M5x10, material stainless steel, PU = 10
pieces, suitable for actuator: PSEN cs1.x, PSEN cs2.x.
PSEN screw M5x20 10pcs
540312
One-way screws, one-way slot, M5x20, material stainless steel, PU = 10
pieces, suitable for actuator: PSEN cs1.x, PSEN cs2.x, PSEN me1.x AR,
PSEN me2.x, PSEN me3.x, PSEN sl.
PSEN op cable axial M12 5-pole 30m
630297
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, 5-pin, socket straight M12, on
open line end, A-coded, cable length: 30m
PSEN cable M12-5sf 20m
630298
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, 5-pin, socket straight M12, on
open line end, A-coded, cable length: 20m
PSEN op cable axial M12 5-pole 3m
630310
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, 5-pin, socket straight M12, on
open line end, A-coded, cable length: 3m
PSEN op cable axial M12 5-pole 5m
630311
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, 5-pin, socket straight M12, on
open line end, A-coded, cable length: 5m
PSEN op cable axial M12 5-pole 10m
630312
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, 5-pin, socket straight M12, on
open line end, A-coded, cable length: 10m
PSEN op cable angle M12 5-pole 3m
630347
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, 5-pin, socket angled M12, on
open line end, A-coded, cable length: 3m
PSEN op cable angle M12 5-pole 5m
630348
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, 5-pin, socket angled M12, on
open line end, A-coded, cable length: 5m
PSEN op cable angle M12 5-pole 10m
630349
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, 5-pin, socket angled M12, on
open line end, A-coded, cable length: 10m
PSEN op cable angle M12 5-pole 30m
630350
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, 5-pin, socket angled M12, on
open line end, A-coded, cable length: 30m
PDP67 F 8DI ION
773600
Decentralised input module for PNOZmulti, protection type IP67,connection via
connection module, 8 safe digital inputs, 8 outputs configurable
as a standard, test pulse or 24 V.