Close
You are on the Pilz international website
Please select a language or switch to a country
Choose your country to get national content
{"id":"540005","name":"PSEN cs1.13p / PSEN cs1.1 / ATEX 1 Unit","price":"0.00","currency":"CNY","category":["A0100","A0100B0110","00106002217046","0010600221704680GF"]}
Actual product may vary
PSEN cs1.13p / PSEN cs1.1 / ATEX 1 Unit
Product ID: 540005
GTIN: 4046548003055
编码安全开关PSENcode,带安全开关和
执行器,ATEX认证,8‑引脚M12插入式连接器,系列连接,
大型设计,包括1对CABLE/M12/CLIP以固定1个M12
插件连接器
单元
Added to Your Shopping Cart
Save basket
Create a new order or get an individual offer
Select intended use
般数据
| Approval |
CE
UKCA cULus Listed FCC ATEX electrosuisse IC EAC (Eurasian) ECOLAB TÜV |
| Sensor principle | Transponder |
| 编码级别达到ISO 14119 | gering |
| 接近开关在故障条件下的性能符合EN*60947-5-3 | PDDB |
| 应答器编码 | codiert |
| 适合串联 | ja |
| 单元类型 | Unit |
技术数据
电气数据
| 供电电压 (V) | 24 |
| 电源电压类型U1 | DC |
| 功率消耗DC | 2 |
输入
| 输入的数量 | 2 |
| 输入的直流电压 | 24 V DC |
半导体输出
| OSSD输出数量 | 2 |
| 信号输出数量 | 1 |
| 输出和内部模块总线电压之间的潜在隔离 | nein |
| 半导体输出短路保护 | ja |
| 利用率类别符合 EN 60947-1 | DC-12 |
环境数据
| ATEX 认证编号 | SEV 12 ATEX 0122 X |
| ATEX类别气体 | II 3G Ex ec mc IIC 90°C(T5) Gc |
| ATEX类别粉尘 | II 3D Ex mc tc IIIC T90°C Dc |
| ATEX应用范围 X | X: -25°C ≤ ta ≤ +40°C |
| 环境温度标准 | EN 60068-2-14 |
| 以摄氏度一表示的环境温度 | -25 |
| 在最高允许工作高度下的最高环境温度 | +40 °C |
| 在工作高度为2000 m时的最高环境温度 | +40 °C |
| 存储温度标准 | EN 60068-2-1/-2 |
| 气候适宜性标准 | EN 60068-2-78 |
| 湿度额定值 | 93 % r. F. bei 40 °C |
| 海平面以上最大安装高度不受额定功率的限制 | 4000 m |
| EMC 达到标准 ... | EN 60947-5-3 |
| 振动测试所依据的标准 | EN 60947-5-2 |
| 冲击应力测试所依据的标准1规定的加速度 | 30g |
| 过电压等级 | III |
| 间隙与爬电距离污染程度规范 | 3 |
| 保护类型,机壳 | IP67 |
切换距离
| 操作距离随温度变化而变化 | +-0,01mm/°C |
机械数据
| 类型1执行机构 | PSEN cs1.1 |
| 传感器可以嵌入式安装 | Ja, Montagehinweis beachten |
| 连接类型 | M12, 8pol. male |
| 外壳上面部分材质 | PBT |
| 高度尺寸 | 75 |
| 宽度尺寸 | 40 |
| 深度尺寸 | 40 |
| 净重 | 150 |
| 总重 | 182 |
转发器
| 操作频率 | 122 kHz - 128 kHz |
环境
| RoHS 指令 |
2011/65/EC
2015/863/EC |
| RoHS 符合性 | 是的 |
| RoHS 例外 | 是的 |
| RoHS (除) ,符合直接指令。 |
7a
7C i |
| 符合REACh标准 | 至少含有一种SVHC物质 |
| REACh 所含物质 |
铅
氧化铅 |
| 污染物的百分比-比例 | > 0,1% |
| CAS号 |
7439-92-1
1317-36-8 |
| SCIP 输入可用 | 是 |
| WEEE classification (08/2018) | 5 devices (feed size < 50cm) |
商业数据
| eClass 版本 | ECLASS-13 |
| eClass 引用功能 | 27274601 |
| eTIM 版本 | ETIM-9.0 |
| eTIM 参考组 | EG000026 |
| ETIM 引用功能 | EC002592 |
| UNSPSC 25 | 39122205 |
| GTIN | 4046548003055 |
| 卷宗 | 0 dm3 |
| Harmonized System Code | 85365019 |
| 海关税号类型 | TARIC |
| 使用海关税则号 |
Ausfuhr
Einfuhr |
| 每个包装单位的数量 | 1 |
Optional accessories
SDD ES ETH
540130
SDD (Safety Device Diagnostics), fieldbus module, standard, Modbus/TCP,2
RJ45 ports, 6 digital inputs/outputs, plug-in connection terminals (not
supplied with the unit).
PSEN screw M5x10 10pcs
540311
One-way screws, one-way slot, M5x10, material stainless steel, PU = 10
pieces, suitable for actuator: PSEN cs1.x, PSEN cs2.x.
PSEN screw M5x20 10pcs
540312
One-way screws, one-way slot, M5x20, material stainless steel, PU = 10
pieces, suitable for actuator: PSEN cs1.x, PSEN cs2.x, PSEN me1.x AR,
PSEN me2.x, PSEN me3.x, PSEN sl.
PSEN cable axial M12 8-pole 3m
540319
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, suitable for drag chains, 8-pin,socket
straight M12, on open line end, A-coded, cable length: 3m
PSEN cable axial M12 8-pole 5m
540320
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, suitable for drag chains, 8-pin,socket
straight M12, on open line end, A-coded, cable length: 5m
PSEN cable axial M12 8-pole 10m
540321
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, suitable for drag chains, 8-pin,socket
straight M12, on open line end, A-coded, cable length: 10m
PSEN cable angle M12 8-pole 3m
540322
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, suitable for drag chains, 8-pin,socket
angled M12, on open line end, A-coded, cable length: 3m
PSEN cable angle M12 8-pole 5m
540323
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, suitable for drag chains, 8-pin,socket
angled M12, on open line end, A-coded, cable length: 5m
PSEN cable angle M12 8-pole 10m
540324
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, suitable for drag chains, 8-pin,socket
angled M12, on open line end, A-coded, cable length: 10m
PSEN cable angle M12 8-pole 30m
540325
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, suitable for drag chains, 8-pin,socket
angled M12, on open line end, A-coded, cable length: 30m
PSEN cable axial M12 8-pole 30m
540326
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, suitable for drag chains, 8-pin,socket
straight M12, on open line end, A-coded, cable length: 30m
PSEN T junction (auxiliary contact) M12
540331
Cable, Y-adapter- with T-plug-in connector, IP67, M12 male connector(X2,
evaluation device), 8-pin, A-coded on M12 female connector (X1, sensor),
8-pin, A-coded and M8 female connector (X3, signal output /Lock_Unlock),
black, straight, 4-pin, A-coded, PUR, 0.25 m, 4× 0.25 mm², black,
to disconnect auxiliary signals when connecting PSENcode and
PSENslock.
PSEN cable M12-8sf, 20m
540333
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, suitable for drag chains, 8-pin,socket
straight M12, on open line end, A-coded, cable length: 20m
PSEN Y junction M12-M12/M12 PIGTAIL
540338
Cable, Y-adapter with Y-plug-in connector, IP67, M12 male connector (X1,
evaluation device), black, straight, 8-pin, A-coded on M12
female connector (X2,sensor/next plug-in connector), black, straight,8-
pin, A-coded and M12 female connector (X3, sensor), black, straight,
8-pin, A-coded, PUR, 0.25 m, 8× 0.25 mm², yellow, incorrect insertion ofthe
connections electrically excluded by internal wiring, to
connect PSENcode and PSENslock.
PSEN cable M12-8sf M12-8sm, 2m
540340
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, suitable for drag chains, 8-pin,socket
straight M12, on connector straight M12, A-coded, cable length: 2m
PSEN cable M12-8sf M12-8sm, 5m
540341
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, suitable for drag chains, 8-pin,socket
straight M12, on connector straight M12, A-coded, cable length: 5m
PSEN cable M12-8sf M12-8sm, 10m
540342
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, suitable for drag chains, 8-pin,socket
straight M12, on connector straight M12, A-coded, cable length: 10m
PSEN cable M12-8sf M12-8sm, 20m
540343
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, suitable for drag chains, 8-pin,socket
straight M12, on connector straight M12, A-coded, cable length: 20m
PSEN cable M12-8sf M12-8sm, 30m
540344
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, suitable for drag chains, 8-pin,socket
straight M12, on connector straight M12, A-coded, cable length: 30m
PDP67 F 4 code
773603
Decentralised passive distributor for connection of PSENcode, PSENslockand
PSENini to a Pilz control system, max. 4 sensors, protection type
IP67.
CABLE/M12/CLIP
C1000079
Manipulation protection for plug-in connector and protection againstunintended
disconnection, for single use, 4 pieces for securing 4 M12
plug-in connectors