Close
You are on the Pilz international website
Please select a language or switch to a country
Choose your country to get national content
{"id":"570812","name":"PSEN sg2c-5LPLLE unit","price":"0.00","currency":"CNY","category":["A0100","A0100B0120","00106002227048","0010600222704880J7"]}
Actual product may vary
PSEN sg2c-5LPLLE unit
Product ID: 570812
GTIN: 4046548079838
安全门系统2代,带安全防护锁定的
安全联锁装置,符合EN 6094753标准,适用于
高达
PL e的应用:1.用于激活安全门的
照明按钮, 2.用于进入和
释放安全门的按钮, 3.照明按钮,4.照明
按钮,5.急停按钮。供应范围:带按钮的
传感器装置
,包括彩色盖子和逃生释放杆,以及用于
右铰链门或左铰链门的推杆。
重要信息:该产品的生命周期已结束,因此在可预见的将来将不再提供。请与您的 PI... More
Phase-out article
单元
Added to Your Shopping Cart
Save basket
Create a new order or get an individual offer
Select intended use
安全门系统2代,带安全防护锁定的 安全联锁装置,符合EN 6094753标准,适用于 高达 PL e的应用:1.用于激活安全门的 照明按钮, 2.用于进入和 释放安全门的按钮, 3.照明按钮,4.照明 按钮,5.急停按钮。供应范围:带按钮的 传感器装置 ,包括彩色盖子和逃生释放杆,以及用于 右铰链门或左铰链门的推杆。 重要信息:该产品的生命周期已结束,因此在可预见的将来将不再提供。请与您的 PILZ联系人联系,寻找合适的替代产品或后续产品。
般数据
| Approval |
CE
UKCA cULus Listed FCC |
| Sensor principle | Transponder |
| 编码级别达到ISO 14119 | gering |
| 应答器编码 | codiert |
| 适合串联 | ja |
| 单元类型 | Unit |
技术数据
电气数据
| 供电电压 (V) | 24 |
| 电源电压类型U1 | DC |
| 功率消耗DC | 2 |
输入
| 输入的数量 | 2 |
| U 输入符合 EN 61131-2 类型 2 | 24 V DC |
紧急停止
| 数量, E-STOP N/C | 2 |
| 急停释放类型 | Drehentriegelung |
| 急停按钮切换能力达标 | EN 60947-5-1 |
半导体输出
| OSSD输出数量 | 2 |
| 信号输出数量 | 2 |
| 半导体输出短路保护 | ja |
钮扣
| 按钮的触点材料 | AgNi |
| 按钮切换能力达标 | EN 60947-5-1 |
环境数据
| 环境温度标准 | EN 60068-2-14 |
| 以摄氏度一表示的环境温度 | -20 |
| 存储温度标准 | EN 60068-2-1/-2 |
| 气候适宜性标准 | EN 60068-2-78 |
| 湿度额定值 | 93 % r. F. bei 40 °C |
| EMC 达到标准 ... |
EN 55011: class A
EN 61000-4-8 EN 61000-4-4 EN 61000-4-5 EN 61000-4-6 EN 61000-4-2 EN 61000-4-3 |
| 振动测试所依据的标准 | EN 60068-2-6 |
| 冲击应力测试所依据的标准1规定的加速度 | 30g |
| 过电压等级 | III |
| 间隙与爬电距离污染程度规范 | 3 |
| 保护类型,机壳 | IP54 |
| UL外壳类型 | 1 类 |
切换距离
| 操作距离随温度变化而变化 | +-0,01mm/°C |
机械数据
| 逃生释放功能可用 | ja |
| 锁定力,关闭动作 | 1000 |
| 沿平移方向的保持力 | 2000 |
| 最大垂直偏移 | +/-2,5 mm |
| 最大角度偏移 | +/-1,5 deg |
| 类型1执行机构 | PSEN sg2 actuator |
| 连接类型 | Federzugklemme steckbar |
| 电缆线路 | LiYY 24 x 0,5 mm2 |
| 外壳上面部分材质 | Kunststoff |
| 执行机构材质 | Edelstahl |
| 高度尺寸 | 555 |
| 宽度尺寸 | 200 |
| 深度尺寸 | 108 |
| 净重 | 2670 |
| 总重 | 3050 |
转发器
| 操作频率 | 122 kHz - 128 kHz |
环境
| RoHS 指令 |
2011/65/EC
2015/863/EC |
| RoHS 符合性 | 是的 |
| RoHS 例外 | 不 |
| 符合REACh标准 | 不含任何 SVHC 物质 |
| WEEE classification (08/2018) | 5 devices (feed size < 50cm) |
商业数据
| eClass 版本 | ECLASS-13 |
| eClass 引用功能 | 27272603 |
| eTIM 版本 | ETIM-9.0 |
| eTIM 参考组 | EG000026 |
| ETIM 引用功能 | EC002593 |
| UNSPSC 25 | 39122205 |
| GTIN | 4046548079838 |
| 卷宗 | 0 dm3 |
| Harmonized System Code | 85365019 |
| 海关税号类型 | TARIC |
| 使用海关税则号 |
Ausfuhr
Einfuhr |
| 每个包装单位的数量 | 1 |
Optional accessories
PSEN sg2 cover 2pieces
570773
Safety gate system 2. generation, accessories: Cover
bolt mechanics, yellow, PE 2 pieces (spare).
Important information: This item is at the end of the product lifecycle and therefore will no longer be available in the foreseeable future. Please get in touch with your PILZ contact to find a suitable alternative or successor product.
PSEN sg2c Set spring loaded terminals
570777
Safety gate system 2. generation, accessories: Connector set
spring-loaded type with union nut and strain relief for
cable screw connection. (Spare part).
Important information: This item is at the end of the product lifecycle and therefore will no longer be available in the foreseeable future. Please get in touch with your PILZ contact to find a suitable alternative or successor product.
PSEN sg escape release pin
570870
Pin for escape release with red knob (spare part).
Important information: This item is at the end of the product lifecycle and therefore will no longer be available in the foreseeable future. Please get in touch with your PILZ contact to find a suitable alternative or successor product.
PSEN sg auxiliary release pin
570871
Pin for escape release (spare part).
Important information: This item is at the end of the product lifecycle and therefore will no longer be available in the foreseeable future. Please get in touch with your PILZ contact to find a suitable alternative or successor product.
PSEN sg color covers (pushbutton)
570875
Colour covers for the illuminated buttons (spare part).
Important information: This item is at the end of the product lifecycle and therefore will no longer be available in the foreseeable future. Please get in touch with your PILZ contact to find a suitable alternative or successor product.
PSEN sg2 actuator
570890
Actuator (bolt) for types PSEN sg2c coded (spare part).
Important information: This item is at the end of the product lifecycle and therefore will no longer be available in the foreseeable future. Please get in touch with your PILZ contact to find a suitable alternative or successor product.