Close
You are on the Pilz international website
Please select a language or switch to a country
Choose your country to get national content
{"id":"402315","name":"PIT oe ETH 5V","price":"0.00","currency":"CNY","category":["A0600","A0600B0600","00104002147167","0010400214716780VK"]}
Actual product may vary
PIT oe ETH 5V
Product ID: 402315
GTIN:
Activatable Ethernet interfaces (RJ45), supply and
input voltage 5 V
Item
Added to Your Shopping Cart
Save basket
Create a new order or get an individual offer
Select intended use
General data
| Approval |
CE
UKCA UL Recognized Component |
Technical data
Electrical data
| Supply voltage (V) | 5 V |
| Type of supply voltage U1 | DC |
| Power consumption DC | 0.3 W |
Inputs
| Number of inputs | 2 |
| DC voltage at input | |
| Galv. isolation input | No |
Ethernet interface
| Connector type ETHERNET int. | RJ45 |
| Ethernet transmission rate |
1 Gbit/s
10/100 Mbit/s |
| Number of Ethernet interfaces | 2 |
Environmental data
| Climatic suitability to ... | EN 60068-2-2 |
| Ambient temperature | -20 - 60 °C |
| Climatic suitability standard | EN 60068-2-78 |
| Humidity rating | 93 % r. h. at 40 °C |
| Condensation permitted? | Not permitted |
| EMC to standard ... | EN 61131-2 (Zone B) |
| Vibration to standard ... | EN 60068-2-6 |
| Clearance & creepage dist. to | EN 61131-2 |
| Overvoltage category | II |
| Pollution degree clear.&creep. | 2 |
| Protection type, mounting | |
| Protection type, housing | IP20 |
Mechanical data
| Mounting position | any |
| Max. cable length | 30 m |
| Connection terminal | Spring-loaded terminal, plugin |
| Height dimension | 40 mm |
| Width dimension | 30 mm |
| Depth dimension | 59.2 mm |
| Net weight | 42 g |
| Gross weight | 62 g |
Environment
| WEEE classification (08/2018) | 6 small IT-/communic. device |
Commercial data
| ECLASS version | ECLASS-13 |
| ECLASS Reference Feature | 27371292 |
| ETIM Version | ETIM-9.0 |
| ETIM Reference Group | EG000017 |
| ETIM Reference Feature | EC002024 |
