Close
You are on the Pilz international website
Please select a language or switch to a country
Choose your country to get national content
{"id":"328500","name":"PSS u2 ES 4AI U","price":"0.00","currency":"CNY","category":["A0400","A0400B0450","00102002097088","0010200209708880IN"]}
Actual product may vary
PSS u2 ES 4AI U
Product ID: 328500
GTIN: 4046548072280
PSS u2, electronic module, standard, 4 inputs, voltage, 3 measuring
ranges: -12.8 - 12.8 V, -6.4 - 6.4 V, -3.2- 3.2 V, dual-pole,
differential input, resolution 16 Bit, currentlimitation per input,
po... More
Item
Added to Your Shopping Cart
Save basket
Create a new order or get an individual offer
Select intended use
PSS u2, electronic module, standard, 4 inputs, voltage, 3 measuring ranges: -12.8 - 12.8 V, -6.4 - 6.4 V, -3.2- 3.2 V, dual-pole, differential input, resolution 16 Bit, currentlimitation per input, potential isolation, 2 data formats, 5 integral evaluation functions per input: Scaling, moving average 0.1 - 20 ms, monitoring to NAMUR NE43, monitoring of 4 areas, monitoring of 8 threshold values, 1-row, terminal blocks PSS u2 T 16 required (not supplied with the system).
General data
| Approval |
CE
UKCA cULus Listed |
| Application range | Standard |
Technical data
Analog inputs
| Number of analogue inputs | 4 |
| Type of analogue inputs | Spannung |
| Analog input signal type 1 | Differenzeingang |
| Analog input Signal range 1 | -12,8 V - +12,8 V |
| Analog input signal type 2 | Differenzeingang |
| Analog input Signal range 2 | -6,4 V - +6,4 V |
| Analog input signal type 3 | Differenzeingang |
| Analog input Signal range 3 | -3,2 V - +3,2 V |
| Type of input filter |
RC-Filter
1. Ordnung |
| Value least signif. bit U-Me |
97,65625 µV (-3,2 V - +3,2 V)
195,3125 µV (-6,4 V - +6,4 V) 390,625 µV (-12,8 V - +12,8 V) |
| Resolution of analogue inputs | 16 |
| Monotony without error codes | Ja |
| Conversion method analog i/p | sukzessive Approximation |
| Max.processing.time analog i/p | tEingangs- & tSW-Filter+0,1 ms |
| Potential isol. Analogue input | ja |
Environmental data
| Climatic suitability to ... |
EN 60068-2-30
EN 60068-2-2 EN 60068-2-1 EN IEC 60068-2-14 EN 60068-2-78 |
| Ambient temperature standard | EN 60068-2-14 |
| Ambient temperature | -25 |
| UL spec. ambient temperature | UL 61010 |
| Ambient temp. with UL | -25 - 60 °C |
| Storage temperature standard | EN 60068-2-1/-2 |
| Climatic suitability standard | EN 60068-2-78 |
| Humidity rating | 95 % r. F. bei 40 °C |
| Condensation permitted? | unzulässig |
| Perm. operating height ASL | 5000 m |
| EMC to standard ... |
EN 12015
EN 12016 EN IEC 61000-6-2 EN 298 EN 61000-6-7 EN IEC 61000-6-4 EN 61131-2 (Zone B) EN 50156-1 |
| Vibration to standard ... | EN 60068-2-6 |
| Acc. shock to standard1 | 150 m/s² |
| Acc. shock to standard2 | 100 m/s² |
| Clearance & creepage dist.to 2 |
EN 81-20
EN 50156-1 |
| Overvoltage category 2 | III |
| Clearance & creepage dist. to | EN 61131-2 |
| Overvoltage category | II |
| Pollution degree clear.&creep. | 2 |
| Protection type standard | EN 60529 |
| Protection type, mounting | |
| Protection type, housing | IP20 |
| Terminal protection type | IP20 |
Potential separation
| Potential isolation 1 between | Anal. Eing. und Module Supply |
| Type of potential isolation 1 | Funktionsisolierung |
| Potential isolation 2 between | Anal. Eing. und Periph. Supply |
| Type of potential isolation 2 | Funktionsisolierung |
| Potential isolation 3 between | Analoger Eingang und P0 |
| Type of potential isolation 3 | Funktionsisolierung |
| Potential isolation 4 between | Periphery und Module Supply |
| Type of potential isolation 4 | Funktionsisolierung |
Mechanical data
| Housing material | PC |
| Terminal style | steckbar |
| Height dimension | 110.8 |
| Width dimension | 12.5 |
| Depth dimension | 72.5 |
| Net weight | 36 |
| Gross weight | 52 |
Environment
| WEEE classification (08/2018) | 5 devices (feed size < 50cm) |
Commercial data
| ECLASS version | ECLASS-13 |
| ECLASS Reference Feature | 27242601 |
| ETIM Version | ETIM-9.0 |
| ETIM Reference Group | EG000024 |
| ETIM Reference Feature | EC001599 |
| UNSPSC 25 | 39122331 |
| GTIN | 4046548072280 |
| Volume | 0.270 dm3 |
| Harmonized System Code | 85389091 |
| Type of tariff number | TARIC |
| Use of customs tariff number |
Ausfuhr
Einfuhr |
| Quantity per packaging unit | 1 |
Optional accessories
PSS u2 B 4
328810
PSS u2, accessories, module carrier, for electronic modules, 4 slots,
width 50.1 mm, height 107 mm, note the mounting distances.
PSS u2 B 1
328811
PSS u2, accessories, module carrier, for electronic modules, 1 slot,width
12.6 mm, height 107 mm, note the mounting distances.
PSS u2 A SH 4 (10 pcs.)
328820
PSS u2, accessories, shield connection element, for head modules, powersupply modules
and module carriers, 4 connections, 4-row, width 50 mm, overall height
mounted system approx. 120 mm, note the mounting distances, mechanical
locking on top hat rail, PU 10 pieces.
PSS u2 T 16 (10 pcs.)
328851
PSS u2, accessories, terminal block for electronic modules, 16-pin,
spring-loaded connection, PU 10 piece.
PSS u2 T 16 (5 x 10 pcs.)
328852
PSS u2, accessories, terminal block for electronic modules, 16-pin,
spring-loaded connection, PU 50 piece.
PSS u2 A CE E (10 pcs.)
328860
PSS u2, accessories, coding elements for electronic modules, PU 10pieces.
PSS u2 A LC E1 (10 pcs.)
328910
PSS u2, accessories, labelling bracket, for electronic modules, short
version, 23.5 x 10.5 mm, PU 10 pieces.
PSS u2 A LC E2 (10 pcs.)
328911
PSS u2, accessories, labelling bracket, for electronic modules, long
version, 103 x 10.5 mm, PU 10 pieces.
PSS u2 A LC T3 (10 pcs.)
328912
PSS u2, accessories, labelling bracket, for terminal block, 61 x 11.5mm,
PU 10 pieces.
PSS u2 A LA E1 (10 pcs.)
328913
PSS u2, accessories, labelling strips, for labelling brackets of
electronic modules, short version, 23.5 x 10.5 mm, PU 10 x DIN A4sheets.
PSS u2 A LA E2 (10 pcs.)
328914
PSS u2, accessories, labelling strips, for labelling brackets of
electronic modules, long version, 103 x 10.5 mm, PU 10 x DIN A4 sheets.
Obligatory accessories
PSS u2 T 16 (1 pc.)
328850
PSS u2, accessories, terminal block for electronic modules, 16-pin,
spring-loaded connection, PU 1 piece.
