Close
You are on the Pilz international website
Please select a language or switch to a country
Choose your country to get national content
{"id":"541109","name":"PSEN cs4.1 M12/8-0.15m/PSEN cs4.1 1Unit","price":"0.00","currency":"CNY","category":["A0100","A0100B0110","00106002217046","0010600221704680NI"]}
Actual product may vary
PSEN cs4.1 M12/8-0.15m/PSEN cs4.1 1Unit
Product ID: 541109
GTIN: 4046548065695
RFiD safety switch 2 safe SC outputs, 8-pin M12 male connector,
with 0.15 m cable, one actuation direction, series connection,
support for SDD, IP67, switching distance 11 mm, Sao = 8 mm, Sar = 20
mm,... More
Item
Added to Your Shopping Cart
Save basket
Create a new order or get an individual offer
Select intended use
RFiD safety switch 2 safe SC outputs, 8-pin M12 male connector, with 0.15 m cable, one actuation direction, series connection, support for SDD, IP67, switching distance 11 mm, Sao = 8 mm, Sar = 20 mm, PU = 1 piece fully coded switch with actuator. A total of 8 teach-in processes is possible.
General data
| Approval |
CE
UKCA cULus Listed FCC IC TÜV EAC (Eurasian) |
| Sensor principle | Transponder |
| Coding level to ISO 14119 | hoch |
| Classification to EN 60947-5-3 | PDDB |
| Transponder coding | vollcodiert |
| Suitable for series connection | ja |
| unit type | Unit |
Technical data
Electrical data
| Supply voltage (V) | 24 |
| Type of supply voltage U1 | DC |
| Power consumption DC | 1 |
Inputs
| Number of inputs | 2 |
| DC voltage at input | 24 V DC |
Semiconductor outputs
| Number of OSSD outputs | 2 |
| Number of sig. outputs | 1 |
| Potential isolation S/C O | nein |
| S/C output short circuit proof | ja |
| Utilisation cat. to EN 60947-1 | DC-12 |
Environmental data
| Ambient temperature standard | EN 60068-2-14 |
| Ambient temperature | -25 |
| Max. ambient temp. at Hmax | +60 °C |
| Max. ambient temp. at 2000 m | +70 °C |
| Storage temperature standard | EN 60068-2-1/-2 |
| Climatic suitability standard | EN 60068-2-78 |
| Humidity rating | 93 % r. F. bei 40 °C |
| Perm. operating height ASL | 4000 m |
| EMC to standard ... | EN 60947-5-3 |
| Vibration to standard ... | EN 60947-5-2 |
| Acc. shock to standard1 | 30g |
| Overvoltage category | III |
| Pollution degree clear.&creep. | 3 |
| Protection type, housing | IP6K9K |
Switching distances
| Change op. dist. temp.change | +-0,01mm/°C |
Mechanical data
| Bend radius (when laying) K1 | 5 x Ø |
| Type 1 actuator | PSEN cs4.1 |
| Sensor can be flush-mounted | Ja, Montagehinweis beachten |
| Connection type | M12, 8pol. male |
| Cable lines | Li9Y11Y 8 x 0,14 mm2 |
| Housing material upper part | PBT |
| Height dimension | 37 |
| Width dimension | 26 |
| Depth dimension | 18 |
| Net weight | 50 |
| Gross weight | 70 |
Transponder
| Operating frequency | 122 kHz - 128 kHz |
Environment
| RoHS directive |
2011/65/EU
2015/863/EU |
| RoHS conformity | yes |
| RoHS exceptions | yes |
| RoHS except.s acc. to direct. |
7a
7c I |
| REACh compliance | contains min. 1 SVHC-substance |
| REACh included substances |
Lead
Lead oxide |
| %-part of the pollutant | > 0,1% |
| CAS No. |
7439-92-1
1317-36-8 |
| SCIP entry available | yes |
| WEEE classification (08/2018) | 5 devices (feed size < 50cm) |
Commercial data
| ECLASS version | ECLASS-13 |
| ECLASS Reference Feature | 27274601 |
| ETIM Version | ETIM-9.0 |
| ETIM Reference Group | EG000026 |
| ETIM Reference Feature | EC002592 |
| UNSPSC 25 | 39122205 |
| GTIN | 4046548065695 |
| Volume | 0 dm3 |
| Harmonized System Code | 85365019 |
| Type of tariff number | TARIC |
| Use of customs tariff number |
Ausfuhr
Einfuhr |
| Quantity per packaging unit | 1 |
Optional accessories
SDD ES ETH
540130
SDD (Safety Device Diagnostics), fieldbus module, standard, Modbus/TCP,2
RJ45 ports, 6 digital inputs/outputs, plug-in connection terminals (not
supplied with the unit).
PSEN cable axial M12 8-pole 3m
540319
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, suitable for drag chains, 8-pin,socket
straight M12, on open line end, A-coded, cable length: 3m
PSEN cable axial M12 8-pole 5m
540320
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, suitable for drag chains, 8-pin,socket
straight M12, on open line end, A-coded, cable length: 5m
PSEN cable axial M12 8-pole 10m
540321
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, suitable for drag chains, 8-pin,socket
straight M12, on open line end, A-coded, cable length: 10m
PSEN cable angle M12 8-pole 3m
540322
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, suitable for drag chains, 8-pin,socket
angled M12, on open line end, A-coded, cable length: 3m
PSEN cable angle M12 8-pole 5m
540323
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, suitable for drag chains, 8-pin,socket
angled M12, on open line end, A-coded, cable length: 5m
PSEN cable angle M12 8-pole 10m
540324
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, suitable for drag chains, 8-pin,socket
angled M12, on open line end, A-coded, cable length: 10m
PSEN cable angle M12 8-pole 30m
540325
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, suitable for drag chains, 8-pin,socket
angled M12, on open line end, A-coded, cable length: 30m
PSEN cable axial M12 8-pole 30m
540326
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, suitable for drag chains, 8-pin,socket
straight M12, on open line end, A-coded, cable length: 30m
PSEN T junction (auxiliary contact) M12
540331
Cable, Y-adapter- with T-plug-in connector, IP67, M12 male connector(X2,
evaluation device), 8-pin, A-coded on M12 female connector (X1, sensor),
8-pin, A-coded and M8 female connector (X3, signal output /Lock_Unlock),
black, straight, 4-pin, A-coded, PUR, 0.25 m, 4× 0.25 mm², black,
to disconnect auxiliary signals when connecting PSENcode and
PSENslock.
PSEN cable M12-8sf, 20m
540333
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, suitable for drag chains, 8-pin,socket
straight M12, on open line end, A-coded, cable length: 20m
PSEN Y junction M12-M12/M12 PIGTAIL
540338
Cable, Y-adapter with Y-plug-in connector, IP67, M12 male connector (X1,
evaluation device), black, straight, 8-pin, A-coded on M12
female connector (X2,sensor/next plug-in connector), black, straight,8-
pin, A-coded and M12 female connector (X3, sensor), black, straight,
8-pin, A-coded, PUR, 0.25 m, 8× 0.25 mm², yellow, incorrect insertion ofthe
connections electrically excluded by internal wiring, to
connect PSENcode and PSENslock.
PSEN cable M12-8sf M12-8sm, 2m
540340
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, suitable for drag chains, 8-pin,socket
straight M12, on connector straight M12, A-coded, cable length: 2m
PSEN cable M12-8sf M12-8sm, 5m
540341
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, suitable for drag chains, 8-pin,socket
straight M12, on connector straight M12, A-coded, cable length: 5m
PSEN cable M12-8sf M12-8sm, 10m
540342
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, suitable for drag chains, 8-pin,socket
straight M12, on connector straight M12, A-coded, cable length: 10m
PSEN cable M12-8sf M12-8sm, 20m
540343
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, suitable for drag chains, 8-pin,socket
straight M12, on connector straight M12, A-coded, cable length: 20m
PSEN cable M12-8sf M12-8sm, 30m
540344
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, suitable for drag chains, 8-pin,socket
straight M12, on connector straight M12, A-coded, cable length: 30m
PDP67 F 4 code
773603
Decentralised passive distributor for connection of PSENcode, PSENslockand
PSENini to a Pilz control system, max. 4 sensors, protection type
IP67.
