Close
You are on the Pilz international website
Please select a language or switch to a country
Choose your country to get national content
{"id":"570007","name":"PSEN me1.2S / 1AR","price":"0.00","currency":"CNY","category":["A0100","A0100B0110","00106002217044","0010600221704480GK"]}
Actual product may vary
PSEN me1.2S / 1AR
Product ID: 570007
GTIN: 4046548052398
Mechanical safety guard locking device, with radius actuator,
interlock principle: Spring force 1500 N, contacts: 2 N/O, 2 N/C,
supply voltage 110 - 230 V AC.
Item
Added to Your Shopping Cart
Save basket
Create a new order or get an individual offer
Select intended use
General data
| Approval |
CCC
CE UKCA BG cCSAus EAC (Eurasian) |
| unit type | Unit |
Technical data
Electrical data
| Supply voltage (V) | 110 V |
| Type of supply voltage U1 | AC |
| Power consumption AC | 8 VA |
| Supply voltage U2 | 230 V |
| Type of supply voltage U2 | AC |
Relay outputs
| Utilisation cat. AC/DC1 stand. | EN 60947-4-1 |
| Voltage AC1 safety cont. | 240 V |
| Max. current AC1 safety cont. | 2.5 A |
| Utilisation cat. AC15/DC13sta. | EN 60947-5-1 |
| Voltage AC15 safety cont. | 230 V |
| Max. current AC15 safety cont. | 2.5 A |
Environmental data
| Ambient temperature | -25 - 70 °C |
| Protection type, housing | IP67 |
Mechanical data
| Holding force | 1500 N |
| Connection terminal | Spring-loaded terminal |
| Terminal style | fixed |
| Height dimension | 184 mm |
| Width dimension | 42.5 mm |
| Depth dimension | 51 mm |
| Net weight | 335 g |
| Gross weight | 514 g |
Environment
| RoHS directive |
2011/65/EU
2015/863/EU |
| RoHS conformity | yes |
| RoHS exceptions | yes |
| RoHS except.s acc. to direct. | 6c |
| REACh compliance | contains min. 1 SVHC-substance |
| REACh included substances | Lead |
| %-part of the pollutant | > 0,1 |
| CAS No. | 7439-92-1 |
| SCIP entry available | yes |
| WEEE classification (08/2018) | 5 devices (feed size < 50cm) |
Commercial data
| ECLASS version | ECLASS-13 |
| ECLASS Reference Feature | 27272603 |
| ETIM Version | ETIM-9.0 |
| ETIM Reference Group | EG000026 |
| ETIM Reference Feature | EC002593 |
| UNSPSC 25 | 39122205 |
| GTIN | 4046548052398 |
| Volume | 1.337 dm3 |
| Harmonized System Code | 85365080 |
| Type of tariff number | TARIC |
| Use of customs tariff number |
Ausfuhr
Einfuhr |
| Quantity per packaging unit | 1 |
Optional accessories
PDP67 cable M12-5sm, 3m
380705
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, 5-pin, connector straight M12, on
open line end, A-coded, cable length: 3m
PDP67 cable M12-5sm, 10m
380706
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, 5-pin, connector straight M12, on
open line end, A-coded, cable length: 10m
PDP67 cable M12-5sm, 20m
380707
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, 5-pin, connector straight M12, on
open line end, A-coded, cable length: 20m
PDP67 cable M12-5sm, 30m
380708
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, 5-pin, connector straight M12, on
open line end, A-coded, cable length: 30m
PSEN screw M5x20 10pcs
540312
One-way screws, one-way slot, M5x20, material stainless steel, PU = 10
pieces, suitable for actuator: PSEN cs1.x, PSEN cs2.x, PSEN me1.x AR,
PSEN me2.x, PSEN me3.x, PSEN sl.
PSEN cable 200m-8x0.25mm²
570793
Cable reel, TPU/TPE-U, yellow RAL1003, 8x0.25, suitable for drag
chains,colour
of the single wires: White, brown, green, yellow, grey, pink, blue, red,
cable length: 200m
PDP67 F 8DI ION
773600
Decentralised input module for PNOZmulti, protection type IP67,connection via
connection module, 8 safe digital inputs, 8 outputs configurable
as a standard, test pulse or 24 V.
