关闭
您在国际Pilz网站上
请输入国家
选择您所在的国家/地区,以获取国内内容
{"id":"506405","name":"PSEN ma2.1p-10/PSEN2.1-10/3mm/1unit","price":"0.00","currency":"CNY","category":["A0100","A0100B0110","00106002217045","0010600221704580GH"]}
实际产品可能有所不同
PSEN ma2.1p-10/PSEN2.1-10/3mm/1unit
产品物料号: 506405
GTIN: 4046548066753
Magnetic safety switch 1 n/o 1 n/c, 4-pin M8 male connector,
square design, IP67, operating distance 3 mm, height design 13 mm, PU =
1 sensor with actuator.
Item
下列产品已经加入您的购物车
保存购物车
建立新的订单 或 安排单独报价
选择预期用途
General data
| Approval |
CE
UKCA cULus Listed TÜV EAC (Eurasian) |
| Sensor principle | magnetic |
| Coding level to ISO 14119 | Low |
| Classification to EN 60947-5-3 | PDDB |
| Suitable for series connection | yes |
| unit type | Unit |
Technical data
Electrical data
| Supply voltage (V) | 24 V |
| Type of supply voltage U1 | DC |
| Switching voltage | 24 V |
Environmental data
| Ambient temperature | -25 - 70 °C |
| Max. ambient temp. at Hmax | |
| Max. ambient temp. at 2000 m | +70 °C |
| Climatic suitability standard | IEC 60068-2-30 |
| Humidity rating | 93 % r. h. at 40 °C |
| Perm. operating height ASL | 2000 m |
| EMC to standard ... | EN 60947-5-3 |
| Vibration to standard ... | EN 60947-5-2 |
| Acc. shock to standard1 | 30g |
| Pollution degree clear.&creep. | 3 |
| Protection type, housing |
IP65
IP67 |
Mechanical data
| Type 1 actuator | PSEN 2.1-10 |
| Sensor can be flush-mounted | Yes, follow installation guide |
| Connection type | M8, 4-pin male |
| Housing material upper part | PBT |
| Height dimension | 42.8 mm |
| Width dimension | 26 mm |
| Depth dimension | 13 mm |
| Net weight | 40 g |
| Gross weight | 45 g |
Environment
| RoHS directive |
2011/65/EU
2015/863/EU |
| RoHS conformity | yes |
| RoHS exceptions | no |
| REACh compliance | Contains no SVHC substances |
| WEEE classification (08/2018) | 5 devices (feed size < 50cm) |
Commercial data
| ECLASS version | ECLASS-13 |
| ECLASS Reference Feature | 27274401 |
| ETIM Version | ETIM-9.0 |
| ETIM Reference Group | EG000026 |
| ETIM Reference Feature | EC002544 |
| UNSPSC 25 | 39122205 |
| GTIN | 4046548066753 |
| Volume | 0 dm3 |
| Harmonized System Code | 85365019 |
| Type of tariff number | TARIC |
| Use of customs tariff number |
Ausfuhr
Einfuhr |
| Quantity per packaging unit | 1 |
可选的配件
PSS67 Cable M8sf M12sm, 3m
380200
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, suitable for drag chains, 4-pin,socket
straight M8, on connector straight M12, A-coded, cable length: 3m
PSS67 Cable M8sf M12sm, 5m
380201
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, suitable for drag chains, 4-pin,socket
straight M8, on connector straight M12, A-coded, cable length: 5m
PSS67 Cable M8sf M12sm, 10m
380202
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, suitable for drag chains, 4-pin,socket
straight M8, on connector straight M12, A-coded, cable length: 10m
PSS67 Cable M8sf M12sm, 30m
380203
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, suitable for drag chains, 4-pin,socket
straight M8, on connector straight M12, A-coded, cable length: 30m
PSS67 Cable M8af M12sm, 3m
380204
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, suitable for drag chains, 4-pin,socket
angled M8, on connector straight M12, A-coded, cable length: 3m
PSS67 Cable M8af M12sm, 5m
380205
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, suitable for drag chains, 4-pin,socket
angled M8, on connector straight M12, A-coded, cable length: 5m
PSS67 Cable M8af M12sm, 10m
380206
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, suitable for drag chains, 4-pin,socket
angled M8, on connector straight M12, A-coded, cable length: 10m
PSS67 Cable M8af M12sm, 30m
380207
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, suitable for drag chains, 4-pin,socket
angled M8, on connector straight M12, A-coded, cable length: 30m
PSEN ma adapter
380300
Cable, adapter, IP68, M12 female connector, black, straight, 4-pin, A-
coded on M12 male connector, black, angled, 5-pin, A-coded,
PUR, 0.1 m, 4× 0.34 mm², black, to connect the sensors PSENmag
(safety switch)/PIT en1.0 (enabling switch) to PSS67 and PDP67.
PSEN Kabel Winkel/cable angleplug 2m
533110
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, suitable for drag chains, 4-pin,socket
angled M8, on open line end, A-coded, cable length: 2m
PSEN Kabel Gerade/cable straightplug 2m
533111
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, suitable for drag chains, 4-pin,socket
straight M8, on open line end, A-coded, cable length: 2m
PSEN Kabel Winkel/cable angleplug 5m
533120
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, suitable for drag chains, 4-pin,socket
angled M8, on open line end, A-coded, cable length: 5m
PSEN Kabel Gerade/cable straightplug 5m
533121
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, suitable for drag chains, 4-pin,socket
straight M8, on open line end, A-coded, cable length: 5m
PSEN Kabel Winkel/cable angleplug 10m
533130
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, suitable for drag chains, 4-pin,socket
angled M8, on open line end, A-coded, cable length: 10m
PSEN Kabel Gerade/cable straightplug 10m
533131
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, suitable for drag chains, 4-pin,socket
straight M8, on open line end, A-coded, cable length: 10m
PSEN Kabel Winkel/cable angleplug 30m
533140
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, suitable for drag chains, 4-pin,socket
angled M8, on open line end, A-coded, cable length: 30m
PSEN Kabel Gerade/cable straightplug 30m
533141
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, suitable for drag chains, 4-pin,socket
straight M8, on open line end, A-coded, cable length: 30m
PSEN reverse spacer (2 pcs.)
534320
Reverse mounting plate, for all PSEN square design, PU = 2 pieces.
PSEN screw M4x16 10pcs
540310
One-way screws, one-way slot, M4x16, material stainless steel, PU = 10
pieces, suitable for actuator: PSEN 1.1, PSEN 2.1, PSEN me1.x AS,
PSENme4.
PDP67 F 8DI ION
773600
Decentralised input module for PNOZmulti, protection type IP67,connection via
connection module, 8 safe digital inputs, 8 outputs configurable
as a standard, test pulse or 24 V.
必选的操作配件
PSEN Kabel Winkel/cable angleplug 2m
533110
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, suitable for drag chains, 4-pin,socket
angled M8, on open line end, A-coded, cable length: 2m
PSEN Kabel Gerade/cable straightplug 2m
533111
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, suitable for drag chains, 4-pin,socket
straight M8, on open line end, A-coded, cable length: 2m
PSEN Kabel Winkel/cable angleplug 5m
533120
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, suitable for drag chains, 4-pin,socket
angled M8, on open line end, A-coded, cable length: 5m
PSEN Kabel Gerade/cable straightplug 5m
533121
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, suitable for drag chains, 4-pin,socket
straight M8, on open line end, A-coded, cable length: 5m
PSEN Kabel Winkel/cable angleplug 10m
533130
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, suitable for drag chains, 4-pin,socket
angled M8, on open line end, A-coded, cable length: 10m
PSEN Kabel Gerade/cable straightplug 10m
533131
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, suitable for drag chains, 4-pin,socket
straight M8, on open line end, A-coded, cable length: 10m
PSEN Kabel Winkel/cable angleplug 30m
533140
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, suitable for drag chains, 4-pin,socket
angled M8, on open line end, A-coded, cable length: 30m
PSEN Kabel Gerade/cable straightplug 30m
533141
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, suitable for drag chains, 4-pin,socket
straight M8, on open line end, A-coded, cable length: 30m