Close
You are on the Pilz international website
Please select a language or switch to a country
Choose your country to get national content
{"id":"502250","name":"PSEN 2.1b-26/PSEN2.1-20/8mm/10m/EX/1unit","price":"0.00","currency":"CNY","category":["A0100","A0100B0110","00106002217045","0010600221704580GH"]}
Actual product may vary
PSEN 2.1b-26/PSEN2.1-20/8mm/10m/EX/1unit
Product ID: 502250
GTIN: 4046548044751
Magnetic safety switch 1 n/o 1 n/c, square design,
IP6K9K, operating distance 8 mm, height design 13 mm, PU = 1 piece with
actuator, with 10 m cable (PUR), ATEX approval.
Item
Added to Your Shopping Cart
Save basket
Create a new order or get an individual offer
Select intended use
General data
| Approval |
CE
UKCA cULus Listed ATEX electrosuisse EAC (Eurasian) TÜV ECOLAB |
| Sensor principle | magnetic |
| Coding level to ISO 14119 | Low |
| Classification to EN 60947-5-3 | PDDB |
| Suitable for series connection | yes |
| unit type | Unit |
Technical data
Electrical data
| Supply voltage (V) | 24 V |
| Type of supply voltage U1 | DC |
| Switching voltage | 24 V |
Environmental data
| ATEX certificate number | SEV 12 ATEX 0121 X |
| ATEX category gas | |
| ATEX category dust | II 3D Ex mc IIIC T80°C |
| ATEX application area X | X: -25°C ≤ ta ≤ +55°C |
| Ambient temperature | -25 °C |
| Max. ambient temp. at Hmax | |
| Max. ambient temp. at 2000 m | +55 °C |
| Climatic suitability standard | IEC 60068-2-30 |
| Humidity rating | 93 % r. h. at 40 °C |
| Perm. operating height ASL | 2000 m |
| EMC to standard ... | EN 60947-5-3 |
| Vibration to standard ... | EN 60947-5-2 |
| Acc. shock to standard1 | 30g |
| Pollution degree clear.&creep. | 3 |
| Protection type, housing |
IP69
IP67 |
Mechanical data
| Type 1 actuator | PSEN 2.1-20 |
| Sensor can be flush-mounted | Yes, follow installation guide |
| Connection type | 10 m cable |
| Cable lines | LiY11Y 4 x 0.25 mm2 |
| Housing material upper part | PC |
| Height dimension | 36 mm |
| Width dimension | 26 mm |
| Depth dimension | 13 mm |
| Net weight | 340 g |
| Gross weight | 360 g |
Environment
| RoHS directive |
2011/65/EU
2015/863/EU |
| RoHS conformity | yes |
| RoHS exceptions | no |
| REACh compliance | Contains no SVHC substances |
| WEEE classification (08/2018) | 5 devices (feed size < 50cm) |
Commercial data
| ECLASS version | ECLASS-13 |
| ECLASS Reference Feature | 27274401 |
| ETIM Version | ETIM-9.0 |
| ETIM Reference Group | EG000026 |
| ETIM Reference Feature | EC002544 |
| UNSPSC 25 | 39122205 |
| GTIN | 4046548044751 |
| Volume | 0 dm3 |
| Harmonized System Code | 85365019 |
| Type of tariff number | TARIC |
| Use of customs tariff number |
Ausfuhr
Einfuhr |
| Quantity per packaging unit | 1 |
Optional accessories
PSS67 M12 connector,straight,male,5pole
380308
Plug-in connector, 5-pin, connector straight M12, A-coded,
screw connection, material threaded ring: CuZn
nickel-plated, outer cable diameter: 4-6mm
PSS67 M12 connector, angled, male, 5pole
380310
Plug-in connector, 5-pin, connector angled M12, A-coded,
screw connection, material threaded ring: CuZn
nickel-plated, outer cable diameter: 4-6mm
PSEN reverse spacer (2 pcs.)
534320
Reverse mounting plate, for all PSEN square design, PU = 2 pieces.
PSEN i1 Interface for 4 PSEN 2
535110
Interface module, for series connection of several PSENmag, 96 x 48 x
43.5mm (H x W x D), connection type spring-loaded terminals.
PSEN screw M4x16 10pcs
540310
One-way screws, one-way slot, M4x16, material stainless steel, PU = 10
pieces, suitable for actuator: PSEN 1.1, PSEN 2.1, PSEN me1.x AS,
PSENme4.
