Close
You are on the Pilz international website
Please select a language or switch to a country
Choose your country to get national content
{"id":"526123","name":"PSEN ma1.3b-22/1switch","price":"0.00","currency":"CNY","category":["A0100","A0100B0110","00106002217045","0010600221704580GI"]}
Actual product may vary
PSEN ma1.3b-22/1switch
Product ID: 526123
GTIN: 4046548049848
Magnetic safety switch 3 n/o, round M12 design, IP67, with 10 m
cable, for applications with PSEN ix1, PU = 1 piece without actuator,
certification (TÜV, EAC, UL, ECOLAB approved).
Item
Added to Your Shopping Cart
Save basket
Create a new order or get an individual offer
Select intended use
General data
| Approval |
CE
UKCA cULus Listed ECOLAB EAC (Eurasian) TÜV |
| Sensor principle | magnetic |
| Coding level to ISO 14119 | Low |
| Classification to EN 60947-5-3 | PDDB |
| Suitable for series connection | yes |
| unit type | Sensor |
Technical data
Electrical data
| Supply voltage (V) | 24 V |
| Type of supply voltage U1 | DC |
| Switching voltage | 24 V |
Environmental data
| Ambient temperature | -25 °C |
| Max. ambient temp. at Hmax | |
| Max. ambient temp. at 2000 m | +70 °C |
| Perm. operating height ASL | 4000 m |
| EMC to standard ... | EN 60947-5-3 |
| Vibration to standard ... | EN 60947-5-2 |
| Acc. shock to standard1 | 30g |
| Pollution degree clear.&creep. | 3 |
| Protection type, housing | IP65 |
Mechanical data
| Type 1 actuator | PSEN ma1.3-08 |
| Sensor can be flush-mounted | Yes, follow installation guide |
| Connection type | 10 m cable |
| Cable lines | LiY11Y 6 x 0.25 mm2 |
| Housing material upper part | PBT |
| Depth dimension | 59.1 mm |
| Net weight | 360 g |
| Gross weight | 370 g |
Environment
| RoHS directive |
2011/65/EU
2015/863/EU |
| RoHS conformity | yes |
| RoHS exceptions | no |
| REACh compliance | Contains no SVHC substances |
| WEEE classification (08/2018) | 5 devices (feed size < 50cm) |
Commercial data
| ECLASS version | ECLASS-13 |
| ECLASS Reference Feature | 27274401 |
| ETIM Version | ETIM-9.0 |
| ETIM Reference Group | EG000026 |
| ETIM Reference Feature | EC002544 |
| UNSPSC 25 | 39122205 |
| GTIN | 4046548049848 |
| Volume | 0 dm3 |
| Harmonized System Code | 85365019 |
| Type of tariff number | TARIC |
| Use of customs tariff number |
Ausfuhr
Einfuhr |
| Quantity per packaging unit | 1 |
Obligatory accessories
PSEN ix1 Interface for 4 PSEN 1
535120
Interface PSEN ix1 for connecting and evaluating several
safety sensors n/o, n/o, dimensions 96 x 48 x 43.5 mm (H x W x D),
connection type spring-loaded terminals.
Installation accessories
PSEN ma1.3-08/1actuator
516120
Actuator for magnetic safety switch, cylindrical design,
M12, IP6K9K, operating distance 8 mm, PU = 1 actuator.
PSEN ma1.3-12/1actuator
516130
Actuator for magnetic safety switch, cuboid design, IP6K9K,
operating distance 12 mm, height design 20 mm, PU = 1 actuator.
