Close
You are on the Pilz international website
Please select a language or switch to a country
Choose your country to get national content
{"id":"516140","name":"PSEN ma1.3-08/VA/1actuator","price":"0.00","currency":"CNY","category":["A0100","A0100B0110","00106002217045","0010600221704580GI"]}
Actual product may vary
PSEN ma1.3-08/VA/1actuator
Product ID: 516140
GTIN: 4046548084085
Actuator for magnetic safety switch, cylindrical design,
M12, IP69, operating distance 8 mm, PU = 1 actuator, stainless steelhousing.
Item
Added to Your Shopping Cart
Save basket
Create a new order or get an individual offer
Select intended use
General data
| Approval |
CE
UL/cUL UKCA TÜV ECOLAB EAC (Eurasian) |
| Sensor principle | magnetic |
| unit type | Actuator |
Technical data
Environmental data
| Ambient temperature | -25 °C |
| Ambient temp. with UL | -25 - 105 °C |
| Max. ambient temp. at Hmax | |
| Max. ambient temp. at 2000 m | |
| Climatic suitability standard | IEC 60068-2-30 |
| Humidity rating | 90 % r. h. at 40 °C |
| Perm. operating height ASL | 4000 m |
| Pollution degree clear.&creep. | 3 |
| Protection type, housing |
IP69
IP67 |
| UL enclosure type | type 1 |
Mechanical data
| Housing material upper part | Stainless steel 1.4401 |
| Depth dimension | 25 mm |
| Net weight | 10 g |
| Gross weight | 12 g |
Environment
| RoHS directive |
2011/65/EU
2015/863/EU |
| RoHS conformity | yes |
| RoHS exceptions | no |
| REACh compliance | Contains no SVHC substances |
| WEEE classification (08/2018) | 5 devices (feed size < 50cm) |
Commercial data
| ECLASS version | ECLASS-13 |
| ECLASS Reference Feature | 27274002 |
| ETIM Version | ETIM-9.0 |
| ETIM Reference Group | EG000026 |
| ETIM Reference Feature | EC001487 |
| UNSPSC 25 | 39122205 |
| GTIN | 4046548084085 |
| Volume | 0 dm3 |
| Harmonized System Code | 85389099 |
| Type of tariff number | TARIC |
| Use of customs tariff number |
Ausfuhr
Einfuhr |
| Quantity per packaging unit | 1 |
Optional accessories
PSEN adapter M30 M12
532107
Mechanical adapter, to replace sensors with external thread M30 withsensors
with external thread M12, scope of delivery: 2 adapters and 4 nuts
