Close
You are on the Pilz international website
Please select a language or switch to a country
Choose your country to get national content
{"id":"540380","name":"PSEN cs1.19-OSSD1&2 1actuator","price":"0.00","currency":"CNY","category":["A0100","A0100B0110","00106002217046","0010600221704680GF"]}
Actual product may vary
PSEN cs1.19-OSSD1&2 1actuator
Product ID: 540380
GTIN: 4046548070729
RFiD actuator for safety switch PSEN cs1.19, IP67, PU = 1 piece,
OSSD 1&2.
Item
Added to Your Shopping Cart
Save basket
Create a new order or get an individual offer
Select intended use
General data
| Approval |
CE
UKCA cULus Listed TÜV EAC (Eurasian) |
| Sensor principle | Transponder |
| Transponder coding | codiert |
| unit type | Betätiger |
Technical data
Environmental data
| Ambient temperature standard | EN 60068-2-14 |
| Ambient temperature | -25 |
| Max. ambient temp. at Hmax | |
| Max. ambient temp. at 2000 m | +55 °C |
| Storage temperature standard | EN 60068-2-1/-2 |
| Climatic suitability standard | EN 60068-2-78 |
| Humidity rating | 93 % r. F. bei 40 °C |
| Perm. operating height ASL | 4000 m |
| EMC to standard ... | EN 60947-5-3 |
| Vibration to standard ... | EN 60947-5-2 |
| Acc. shock to standard1 | 30g |
| Overvoltage category | III |
| Pollution degree clear.&creep. | 3 |
| Protection type, housing | IP6K9K |
Mechanical data
| Housing material upper part | PBT |
| Height dimension | 11 |
| Width dimension | 40 |
| Depth dimension | 40 |
| Net weight | 20 |
| Gross weight | 25 |
Transponder
| Operating frequency | 122 kHz - 128 kHz |
Environment
| RoHS directive |
2011/65/EU
2015/863/EU |
| RoHS conformity | yes |
| RoHS exceptions | no |
| REACh compliance | Contains no SVHC substances |
| WEEE classification (08/2018) | 5 devices (feed size < 50cm) |
Commercial data
| ECLASS version | ECLASS-13 |
| ECLASS Reference Feature | 27274002 |
| ETIM Version | ETIM-9.0 |
| ETIM Reference Group | EG000026 |
| ETIM Reference Feature | EC001487 |
| UNSPSC 25 | 39122205 |
| GTIN | 4046548070729 |
| Volume | 0 dm3 |
| Harmonized System Code | 85389099 |
| Type of tariff number | TARIC |
| Use of customs tariff number |
Ausfuhr
Einfuhr |
| Quantity per packaging unit | 1 |
Optional accessories
PSEN screw M5x10 10pcs
540311
One-way screws, one-way slot, M5x10, material stainless steel, PU = 10
pieces, suitable for actuator: PSEN cs1.x, PSEN cs2.x.
PSEN screw M5x20 10pcs
540312
One-way screws, one-way slot, M5x20, material stainless steel, PU = 10
pieces, suitable for actuator: PSEN cs1.x, PSEN cs2.x, PSEN me1.x AR,
PSEN me2.x, PSEN me3.x, PSEN sl.
Installation accessories
PSEN cs1.19n 1 switch
540353
RFiD safety switch 2 safe SC outputs, 5-pin M12 male connector,
4 actuation directions, IP67, switching distance 21 mm, Sao = 15 mm, Sar=
40 mm, PU = 1 piece coded switch without actuator.
