Close
You are on the Pilz international website
Please select a language or switch to a country
Choose your country to get national content
{"id":"541162","name":"PSEN cs4.1b 1switch","price":"0.00","currency":"CNY","category":["A0100","A0100B0110","00106002217046","0010600221704680NI"]}
Actual product may vary
PSEN cs4.1b 1switch
Product ID: 541162
GTIN: 4046548077216
RFiD safety switch, 2 safe SC outputs, connection cable 10 m,
one actuation direction, IP6K9K, typ. operating distance 11 mm, Sao = 8mm,
Sar = 20 mm, PU = 1 piece fully coded switch, max. 8
teach-in processes.
Item
Added to Your Shopping Cart
Save basket
Create a new order or get an individual offer
Select intended use
RFiD safety switch, 2 safe SC outputs, connection cable 10 m, one actuation direction, IP6K9K, typ. operating distance 11 mm, Sao = 8mm, Sar = 20 mm, PU = 1 piece fully coded switch, max. 8 teach-in processes.
General data
| 应答器编码 | vollcodiert |
| 编码级别达到ISO 14119 | hoch |
| Approval |
CE
UKCA cULus Listed FCC IC TÜV EAC (Eurasian) |
| Sensor principle | Transponder |
| Classification to EN 60947-5-3 | PDDB |
| Suitable for series connection | ja |
| unit type | Sensor |
Technical data
Electrical data
| 功率消耗DC | 1 |
| 电源电压类型U1 | DC |
| Supply voltage (V) | 24 |
Inputs
| 输入的直流电压 | 24 V DC |
| Number of inputs | 2 |
Semiconductor outputs
| 信号输出数量 | 1 |
| 利用率类别符合 EN 60947-1 | DC-12 |
| 输出和内部模块总线电压之间的潜在隔离 | nein |
| 半导体输出短路保护 | ja |
| Number of OSSD outputs | 2 |
Environmental data
| 在最高允许工作高度下的最高环境温度 | +60 °C |
| 湿度额定值 | 93 % r. F. bei 40 °C |
| 在工作高度为2000 m时的最高环境温度 | +70 °C |
| 环境温度标准 | EN 60068-2-14 |
| 以摄氏度一表示的环境温度 | -25 |
| 存储温度标准 | EN 60068-2-1/-2 |
| 间隙与爬电距离污染程度规范 | 3 |
| 海平面以上最大安装高度不受额定功率的限制 | 4000 m |
| 冲击应力测试所依据的标准1规定的加速度 | 30g |
| 过电压等级 | III |
| Climatic suitability standard | EN 60068-2-78 |
| EMC to standard ... | EN 60947-5-3 |
| Vibration to standard ... | EN 60947-5-2 |
| Protection type, housing | IP6K9K |
Switching distances
| 操作距离随执行机构1的温度变化而变化 | +-0,01mm/°C |
| 操作距离随执行机构3的温度变化而变化 | +-0,01mm/°C |
| 操作距离随执行机构2的温度变化而变化 | +-0,1mm/°C |
| 操作距离随执行机构4的温度变化而变化 | +-0,01mm/°C |
Mechanical data
| 总重 | 410 |
| 外壳上面部分材质 | PBT |
| 连接类型 | 10m Kabel |
| 高度尺寸 | 37 |
| 传感器可以嵌入式安装 | Ja, Montagehinweis beachten |
| 弯曲半径 (铺放时) K1 | 5 x Ø |
| Cable lines | Li9Y11Y 8 x 0,14 mm2 |
| Width dimension | 26 |
| Depth dimension | 18 |
Transponder
| 操作频率 | 122 kHz - 128 kHz |
Environment
| SCIP 输入可用 | 是 |
| RoHS 指令 |
2011/65/EC
2015/863/EC |
| RoHS 符合性 | 是的 |
| RoHS 例外 | 是的 |
| RoHS (除) ,符合直接指令。 |
7a
7C i |
| 符合REACh标准 | 至少含有一种SVHC物质 |
| REACh 所含物质 |
铅
氧化铅 |
| 污染物的百分比-比例 | > 0,1% |
| CAS号 |
7439-92-1
1317-36-8 |
| WEEE classification (08/2018) | 5 devices (feed size < 50cm) |
Commercial data
| eClass 版本 | ECLASS-13 |
| eClass 引用功能 | 27274601 |
| eTIM 版本 | ETIM-9.0 |
| eTIM 参考组 | EG000026 |
| ETIM 引用功能 | EC002592 |
| UNSPSC 25 | 39122205 |
| GTIN | 4046548077216 |
| Volume | 0 dm3 |
| Harmonized System Code | 85365019 |
| Type of tariff number | TARIC |
| Use of customs tariff number |
Ausfuhr
Einfuhr |
| Quantity per packaging unit | 1 |
Installation accessories
PSEN cs4.1 low profile glue 1 actuator
541187
RFiD actuator for safety switch PSEN cs4.x, IP67, adhesive, without
screw-on option, PU = 1 piece.
PSEN cs4.1 low profile screw 1 actuator
541188
RFiD actuator for safety switch PSEN cs4.x, IP67, adhesive, with
screw-on option, PU = 1 piece.
Obligatory accessories
PSEN cs4.1 low profile glue 1 actuator
541187
RFiD actuator for safety switch PSEN cs4.x, IP67, adhesive, without
screw-on option, PU = 1 piece.
PSEN cs4.1 low profile screw 1 actuator
541188
RFiD actuator for safety switch PSEN cs4.x, IP67, adhesive, with
screw-on option, PU = 1 piece.
Optional accessories
SDD ES ETH
540130
SDD (Safety Device Diagnostics), fieldbus module, standard, Modbus/TCP,2
RJ45 ports, 6 digital inputs/outputs, plug-in connection terminals (not
supplied with the unit).
PSEN/PDP67 M12-8sm screw terminals
540334
Plug-in connector, 8-pin, connector straight M12, A-coded,
screw connection, material threaded ring: Zinc die castingnickel-plated,
outer cable diameter 6-8mm
