Close
You are on the Pilz international website
Please select a language or switch to a country
Choose your country to get national content
{"id":"6N000002","name":"PSEN sl2-DM2-P switch","price":"0.00","currency":"CNY","category":["A0100","A0100B0120","00106002227061","0010600222706180SN"]}
Actual product may vary
PSEN sl2-DM2-P switch
Product ID: 6N000002
GTIN: 4046548092363
Safety switch with electromagnetic guard locking, fully coded, for
safety guard locking device PSENslock2, guard locking for processprotection,
holding force 1000 N, 8-pin M12 male connector, series connection
Item
Added to Your Shopping Cart
Save basket
Create a new order or get an individual offer
Select intended use
Safety switch with electromagnetic guard locking, fully coded, for safety guard locking device PSENslock2, guard locking for processprotection, holding force 1000 N, 8-pin M12 male connector, series connection
General data
| Approval |
CE
UKCA cULus Listed FCC IC TÜV EAC (Eurasian) |
| Sensor principle | Transponder |
| Coding level to ISO 14119 | hoch |
| Classification to EN 60947-5-3 | PDDB |
| Transponder coding | vollcodiert |
| Suitable for series connection | ja |
| unit type | Sensor |
Technical data
Electrical data
| Supply voltage (V) | 24 |
| Type of supply voltage U1 | DC |
| Power consumption DC | 4.5 |
Inputs
| Number of inputs | 3 |
| DC voltage at input | 24 V DC |
Semiconductor outputs
| Number of OSSD outputs | 2 |
| Number of sig. outputs | 1 |
| S/C output short circuit proof | ja |
| Utilisation cat. to EN 60947-1 | DC-13 |
Environmental data
| Ambient temperature standard | EN 60068-2-14 |
| Ambient temperature | -25 |
| Storage temperature standard | EN 60068-2-1/-2 |
| Climatic suitability standard | EN 60068-2-78 |
| Humidity rating | 93 % r. F. bei 40 °C |
| Perm. operating height ASL | 2000 m |
| EMC to standard ... |
EN 55011: class A
EN 60947-5-3 EN 61326-3-1 |
| Vibration to standard ... | EN 60068-2-6 |
| Acc. shock to standard1 | 30g |
| Overvoltage category | III |
| Pollution degree clear.&creep. | 3 |
| Protection type, housing | IP67 |
| UL enclosure type | type 1 |
Mechanical data
| Max. vertical offset | 5 mm |
| Max. angular offset | +/-2 deg |
| Max. ang. offset round X axis | +/-2 deg |
| Max. ang. offset round Y axis | +/-2 deg |
| Max. ang. offset round Z axis | +/-2 deg |
| Type 1 actuator | PSEN sl2-M-AL actuator |
| Type 2 actuator | PSEN sl2-M-VA actuator |
| Sensor can be flush-mounted | Ja, Montagehinweis beachten |
| Connection type | M12, 8pol. male |
| Cable lines | LiYY 8 x 0,25 mm2 |
| Product material |
Stahl beschichtet
Kunststoff Edelstahl |
| Housing material upper part | PBT |
| Height dimension | 120 |
| Width dimension | 45 |
| Depth dimension | 44 |
| Net weight | 775 |
| Gross weight | 982 |
Transponder
| Operating frequency | 122 kHz - 128 kHz |
Environment
| WEEE classification (08/2018) | 5 devices (feed size < 50cm) |
Commercial data
| ECLASS version | ECLASS-13 |
| ECLASS Reference Feature | 27272603 |
| ETIM Version | ETIM-9.0 |
| ETIM Reference Group | EG000026 |
| ETIM Reference Feature | EC002593 |
| UNSPSC 25 | 39122205 |
| GTIN | 4046548092363 |
| Volume | 0 dm3 |
| Harmonized System Code | 85365019 |
| Type of tariff number | TARIC |
| Use of customs tariff number |
Ausfuhr
Einfuhr |
| Quantity per packaging unit | 1 |
Optional accessories
PSEN sl adapter
380325
电缆,适配器,IP68,M12母头连接器,黑色,直向,8引脚,M12插入式连接器上的A
编码,黑色,直向,5引脚,A编码,
PUR,0.1 m,5×0.25 mm²,黑色,带屏蔽(线网),用于
将PSENslock传感器(安全门监控)连接到
PSS67和PDP67。
PSEN screw M5x20 10pcs
540312
单向螺钉,单向槽, M5x20 ,材料不锈钢, PU = 10
件,适合执行器:PSEN CS1.x , PSEN CS2.x , PSEN me1.x AR ,
PSEN ME2.x , PSEN ME3.x , PSEN ME3.x , PSEN SL.
PSEN Y junction M12 SENSOR
540315
公头连接器, Y 型适配器, IP67 , M12 插入式连接器 (X1 ,评估设备) ,
8 引脚, M12 母头连接器 (X2 ,传感器 / 下一个插入式连接器) 上的 A 编码
, 8 引脚, A 编码和 M12 母头连接器 (X3 ,传感器) ,
8 引脚, A 编码,不正确插入电气连接,通过内部
接线
连接传感器以直接连接 ENPSENPSENLOCK。
PSEN cable angle M12 8-pole 10m
540324
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, suitable for drag chains, 8-pin,socket
angled M12, on open line end, A-coded, cable length: 10m
PSEN cable angle M12 8-pole 30m
540325
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, suitable for drag chains, 8-pin,socket
angled M12, on open line end, A-coded, cable length: 30m
PSEN cable axial M12 8-pole 30m
540326
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, suitable for drag chains, 8-pin,socket
straight M12, on open line end, A-coded, cable length: 30m
PSEN Y junction M12-M12/M12 PIGTAIL
540338
电缆, Y 型适配器,带 Y 型公头连接器, IP67 , M12 公头连接器 (X1 ,
评估设备) ,黑色,直头, 8 针, M12 母头连接器 (X2 ,传感器 /下一个公头连接器) 上的 A 编码
,黑色,直向, 8
引脚, A 编码和 M12 母头连接器 (X3 ,传感器) ,黑色,直向,
8 引脚, A 编码, PUR , 0.25 m , 8× 0.25 mm² ,黄色,内部布线不正确地插入
了电气排除的连接,以
连接 PSENcode 和 PSENsLOCK。
PSEN cable M12-8sf M12-8sm, 0,5m
540345
连接线缆,PUR,黄色RAL1003,适合拖链,8针,
直式插座M12,在直式连接器M12上,A编码,线缆长度:0.5m
PSEN cable M12-8sf M12-8sm, 1m
540346
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, suitable for drag chains, 8-pin,socket
straight M12, on connector straight M12, A-coded, cable length: 1m
PSEN cable M12-8sf M12-8sm, 1,5m
540347
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, suitable for drag chains, 8-pin,socket
straight M12, on connector straight M12, A-coded, cable length: 1.5m
PSEN sl restart interlock (padlock)
570552
机械附加模块,适用于
安全防护锁装置PSENslock和PSENslock2,用作
重新启动联锁,以保护在
机器关闭的危险区域中执行的工作, 可选配最多两个连接至双
屏蔽锁以确保安全性。
Adapter/SL/M12-8SMX/M12-8SFX/M12-8SFX/PT
6N000029
用于串联 PSEN sl2-D 的适配器,8 针 M12 母头,
直式,A-编码,连接 8 针 M12 公头(直式,A-编码)和 8-
针 M12 母头(直式,A-编码),电缆长度:0.15 m.
