关闭
您在国际Pilz网站上
请输入国家
选择您所在的国家/地区,以获取国内内容
{"id":"6M000001","name":"PSEN mg1-A-LLXXX-LBA1-S1-D switch","price":"0.00","currency":"CNY","category":["A0100","A0100B0120","00106002227179","0010600222717980KD"]}
实际产品可能有所不同
PSEN mg1-A-LLXXX-LBA1-S1-D switch
产品物料号: 6M000001
GTIN:
Safety gate system PSENmgate, with operation elements, 2 illuminated
pushbuttons (1 NO each), coded, with automatic reset,
safety switch for entry from left, 12-pin M12
male connector, cable outlet do... 更多
单元
下列产品已经加入您的购物车
保存购物车
建立新的订单 或 安排单独报价
选择预期用途
Safety gate system PSENmgate, with operation elements, 2 illuminated pushbuttons (1 NO each), coded, with automatic reset, safety switch for entry from left, 12-pin M12 male connector, cable outlet downwards, single connection
General data
| Approval |
CE
UKCA cULus Listed FCC IC EAC (Eurasian) TÜV |
| Sensor principle | Transponder |
| Coding level to ISO 14119 | Low |
| Classification to EN 60947-5-3 | PDDB |
| Transponder coding | coded |
| Reset type | Automatic reset |
| Suitable for series connection | no |
| unit type | Sensor |
Technical data
Electrical data
| Supply voltage (V) | 24 V |
| Type of supply voltage U1 | DC |
| Power consumption DC | 1 W |
Inputs
| Number of inputs | 5 |
| DC voltage at input | 24 V DC |
Push button
| Number, pushbutton | 2 |
| Switch cap. p/b to standard | EN 60947-5-1 |
| Contact material pushbutton | Ag |
Semiconductor outputs
| Number of OSSD outputs | 2 |
| Number of sig. outputs | 1 |
| Potential isolation S/C O | No |
| S/C output short circuit proof | Yes |
| Utilisation cat. to EN 60947-1 | DC-13 |
Button
| Contact material button | AgNi |
| Switch cap. button to standard | EN 60947-5-1 |
Environmental data
| Ambient temperature standard | EN 60068-2-14 |
| Ambient temperature | 0 °C |
| Storage temperature standard | EN 60068-2-1/-2 |
| Climatic suitability standard | EN 60068-2-78 |
| Humidity rating | 93 % r. h. at 40 °C |
| Perm. operating height ASL | 2000 m |
| EMC to standard ... |
EN 55011: Class A
EN 60947-5-3 EN 61326-3-1 |
| Vibration to standard ... | EN 60068-2-6 |
| Acc. shock to standard1 | 30g |
| Overvoltage category | III |
| Pollution degree clear.&creep. | 3 |
| Protection type, housing | IP65 |
Times
| Pulse length lock/unlock req. | 350 - 400 ms |
Mechanical data
| Depth dimension | 65 mm |
| Sensor can be flush-mounted | No |
| Product material |
Zn
Aluminium Galvanised steel Stainless steel Plastic |
| Escape release available | No |
| Gross weight | 1488 g |
| Cable lines | LiYY 12 x 0.25 mm2 |
| Height dimension | 237.5 mm |
| Housing material upper part | Plastic |
| Width dimension | 40 mm |
| Type 1 actuator | PSEN ml 1.1 |
| Net weight | 1019 g |
| Connection type | M12, 12-pin male |
转发器
| Operating frequency | 122 kHz - 128 kHz |
环境
| WEEE classification (08/2018) | 5 devices (feed size < 50cm) |
商业数据
| ECLASS version | ECLASS-13 |
| ECLASS Reference Feature | 27272603 |
| ETIM Version | ETIM-9.0 |
| ETIM Reference Group | EG000026 |
| ETIM Reference Feature | EC002593 |
可选的配件
PSEN ml escape release
570460
Escape release for the safety gate system PSENmlock; package content
= escape release and installation accessories
PSEN ml auxiliary release hd1
570461
Auxiliary release for the safety gate system PSENmlock; hyg. design 1;
package content = Auxiliary release rod and installation accessories
PSEN ml escape release extension
570462
Extensions for the escape release, 25 mm extension elements,
stainless steel
PSEN ml escape release cordset 1,0m
570468
Push/pull cable release for the safety gate system PSENmlock,
cable length 1.0m, package content = Push/pull cable and
operator element
PSEN ml escape release cordset 1,25m
570469
Push/pull cable release for the safety gate system PSENmlock,
cable length 1.25m, package content = Push/pull cable and
operator element
PSEN ml escape release cordset 1,5m
570470
Push/pull cable release for the safety gate system PSENmlock,
cable length 1.5m, package content = Push/pull cable and
operator element
PSEN ml 1.1 round actuator
570482
Actuator with rounded head, coded, for safety guard locking device
PSENmlock,
PSEN ml actuator 10° adapter
570484
Adapter for aligning the PSENmlock actuator for small gates: Radius300-500mm. Packaging content = 1 adapter
PSEN ml actuator center ring
570485
Centering ring for PSENmlock actuator. It is particularly suited for
small gates. Packaging content = 1 centering ring
PSEN screw set bracket sliding door
570499
用于将PSENmlock执行器安装在手柄单元和
旋转门上的螺钉组,包装内容 = 2个内六角螺钉M5x16,1个
带单向槽的安全螺钉M5x16
PSEN ml DHM down l 1.1
6O000005
Handle module for coded PSENmlock switches installed with cable outletto the bottom
, left-hand gate end stop. PU = 1 door handle module with handle withyellow
grip insert and handle with red grip insert
(escape release handle).
PSEN ml DHM extension cover
6O000012
Cover sleeves for covering the extensions. PU = 2
extension sleeves (each with a length of 25 mm).
PSEN ml DHM mounting plate
6O000013
Mounting plate for the handle module, when the mounting plate 570490 isused for
the switch PSEN ml.
PSEN ml DHM mounting flap
6O000014
PSENml DHM mounting flaps, required for sliding gates. PU = 2
mounting flaps.
