Close
You are on the Pilz international website
Please select a language or switch to a country
Choose your country to get national content
{"id":"6M000008","name":"PSEN mg1-A-LLFXX-RBA1-U1-D switch","price":"0.00","currency":"CNY","category":["A0100","A0100B0120","00106002227179","0010600222717980KD"]}
Actual product may vary
PSEN mg1-A-LLFXX-RBA1-U1-D switch
Product ID: 6M000008
GTIN:
Safety gate system PSENmgate, with operation elements,
2 illuminated pushbuttons (1 NO each) and 1 E-STOP pushbutton (2 NC + 1NO),
coded, with automatic reset, safety switch for
entry from right, 19-p... More
Item
Added to Your Shopping Cart
Save basket
Create a new order or get an individual offer
Select intended use
Safety gate system PSENmgate, with operation elements, 2 illuminated pushbuttons (1 NO each) and 1 E-STOP pushbutton (2 NC + 1NO), coded, with automatic reset, safety switch for entry from right, 19-pin M23 male connector, cable outlet downwards, single connection
General data
| Approval |
CE
UKCA cULus Listed FCC IC EAC (Eurasian) TÜV |
| Sensor principle | Transponder |
| Coding level to ISO 14119 | Low |
| Classification to EN 60947-5-3 | PDDB |
| Transponder coding | coded |
| Reset type | Automatic reset |
| Suitable for series connection | no |
| unit type | Sensor |
Technical data
Electrical data
| Supply voltage (V) | 24 V |
| Type of supply voltage U1 | DC |
| Power consumption DC | 1 W |
Inputs
| Number of inputs | 7 |
| DC voltage at input | 24 V DC |
Emergency stop
| Number, E-STOP N/C | 2 |
| Number, E-STOP signal contact | 1 |
| Release type emergency stop | Turn release |
| Switch cap. E-STOP to standard | |
| Contact material E-STOP | Au |
| Cont. mat. sign. cont. E-STOP | Au |
Push button
| Number, pushbutton | 2 |
| Switch cap. p/b to standard | EN 60947-5-1 |
| Contact material pushbutton | Ag |
Semiconductor outputs
| Number of OSSD outputs | 2 |
| Number of sig. outputs | 1 |
| Potential isolation S/C O | No |
| S/C output short circuit proof | Yes |
| Utilisation cat. to EN 60947-1 | DC-13 |
Button
| Contact material button | AgNi |
| Switch cap. button to standard | EN 60947-5-1 |
Environmental data
| Ambient temperature standard | EN 60068-2-14 |
| Ambient temperature | 0 °C |
| Storage temperature standard | EN 60068-2-1/-2 |
| Climatic suitability standard | EN 60068-2-78 |
| Humidity rating | 93 % r. h. at 40 °C |
| Perm. operating height ASL | 2000 m |
| EMC to standard ... |
EN 55011: Class A
EN 60947-5-3 EN 61326-3-1 |
| Vibration to standard ... | EN 60068-2-6 |
| Acc. shock to standard1 | 30g |
| Overvoltage category | III |
| Pollution degree clear.&creep. | 3 |
| Protection type, housing | IP65 |
Times
| Pulse length lock/unlock req. | 350 - 400 ms |
Mechanical data
| Escape release available | No |
| Type 1 actuator | PSEN ml 1.1 |
| Sensor can be flush-mounted | No |
| Connection type | |
| Cable lines | |
| Product material |
Zn
Aluminium Galvanised steel Stainless steel Plastic |
| Housing material upper part | Plastic |
| Height dimension | 237.5 mm |
| Width dimension | 40 mm |
| Depth dimension | 65 mm |
| Net weight | 1061 g |
| Gross weight | 1529 g |
Transponder
| Operating frequency | 122 kHz - 128 kHz |
Environment
| WEEE classification (08/2018) | 5 devices (feed size < 50cm) |
Commercial data
| ECLASS version | ECLASS-13 |
| ECLASS Reference Feature | 27272603 |
| ETIM Version | ETIM-9.0 |
| ETIM Reference Group | EG000026 |
| ETIM Reference Feature | EC002593 |
Optional accessories
PSEN ml escape release
570460
Escape release for the safety gate system PSENmlock; package content
= escape release and installation accessories
PSEN ml auxiliary release hd1
570461
Auxiliary release for the safety gate system PSENmlock; hyg. design 1;
package content = Auxiliary release rod and installation accessories
PSEN ml escape release extension
570462
Extensions for the escape release, 25 mm extension elements,
stainless steel
PSEN ml escape release cordset 1,0m
570468
Push/pull cable release for the safety gate system PSENmlock,
cable length 1.0m, package content = Push/pull cable and
operator element
PSEN ml escape release cordset 1,25m
570469
Push/pull cable release for the safety gate system PSENmlock,
cable length 1.25m, package content = Push/pull cable and
operator element
PSEN ml escape release cordset 1,5m
570470
Push/pull cable release for the safety gate system PSENmlock,
cable length 1.5m, package content = Push/pull cable and
operator element
PSEN ml escape release cordset 2,0m
570471
Push/pull cable release for the safety gate system PSENmlock,
cable length 2.0m, package content = Push/pull cable and
operator element
PSEN ml escape release cordset 2,5m
570472
Push/pull cable release for the safety gate system PSENmlock,
cable length 2.5m, package content = Push/pull cable and
operator element
PSEN ml escape release cordset 3,0m
570473
Push/pull cable release for the safety gate system PSENmlock,
cable length 3.0m, package content = Push/pull cable and
operator element
PSEN ml escape release cordset 3,5m
570474
Push/pull cable release for the safety gate system PSENmlock,
cable length 3.5m, package content = Push/pull cable and
operator element
PSEN ml escape release cordset 4,0m
570475
Push/pull cable release for the safety gate system PSENmlock,
cable length 4.0m, package content = Push/pull cable and
operator element
PSEN ml mounting plate angled
570476
Mounting bracket for PSENmlock, matching 40 mm standard profiles
PSEN ml 1.1 round actuator
570482
Actuator with rounded head, coded, for safety guard locking device
PSENmlock,
PSEN ml actuator 10° adapter
570484
Adapter for aligning the PSENmlock actuator for small gates: Radius300-500mm. Packaging content = 1 adapter
PSEN ml actuator center ring
570485
Centering ring for PSENmlock actuator. It is particularly suited for
small gates. Packaging content = 1 centering ring
PSEN screw set bracket sliding door
570499
Screw set for installing the PSENmlock actuator at the handle unit and
sliding gates, package content = 2 Allen screws M5x16, 1
safety screw with one-way slot M5x16
PSEN ml DHM down r 1.1
6O000007
Handle module for coded PSENmlock switches installed with cable outletto the
bottom, right-hand gate end stop. PU = 1 door handle module with handlewith yellow
grip insert and handle with red grip insert
(escape release handle).
PSEN ml DHM extension
6O000009
Extension unit for installing the handle for gates wider than
20 mm. PU = 2 extensions (each with a length of 25 mm).
PSEN ml DHM extension cover
6O000012
Cover sleeves for covering the extensions. PU = 2
extension sleeves (each with a length of 25 mm).
PSEN ml DHM mounting plate
6O000013
Mounting plate for the handle module, when the mounting plate 570490 isused for
the switch PSEN ml.
PSEN ml DHM mounting flap
6O000014
PSENml DHM mounting flaps, required for sliding gates. PU = 2
mounting flaps.
Cable/XX/M23-19SF/XXX-XXXX/X/002/0Q25/XX
C1000071
Connection cable, 19-pin M23 female connector, straight, N-coded,
conductor cross section: 19 x 0.25 mm², cable length: 2 m
Cable/XX/M23-19SF/XXX-XXXX/X/003/0Q25/XX
C1000072
Connection cable, 19-pin M23 female connector, straight, N-coded,
conductor cross section: 19 x 0.25 mm², cable length: 3 m
Cable/XX/M23-19SF/XXX-XXXX/X/005/0Q25/XX
C1000073
Connection cable, 19-pin M23 female connector, straight, N-coded,
conductor cross section: 19 x 0.25 mm², cable length: 5 m
Cable/XX/M23-19SF/XXX-XXXX/X/010/0Q25/XX
C1000074
Connection cable, 19-pin M23 female connector, straight, N-coded,
conductor cross section: 19 x 0.25 mm², cable length: 10 m
Cable/XX/M23-19SF/XXX-XXXX/X/020/0Q25/XX
C1000075
Connection cable, 19-pin M23 female connector, straight, N-coded,
conductor cross section: 19 x 0.25 mm², cable length: 20 m
Cable/XX/M23-19SF/XXX-XXXX/X/030/0Q25/XX
C1000076
Connection cable, 19-pin M23 female connector, straight, N-coded,
conductor cross section: 19 x 0.25 mm², cable length: 30 m
Cable/XX/M23-19SF/XXX-XXXX/X/050/0Q25/XX
C1000077
Connection cable, 19-pin M23 female connector, straight, N-coded,
conductor cross section: 19 x 0.25 mm², cable length: 50 m
