Close
You are on the Pilz international website
Please select a language or switch to a country
Choose your country to get national content
{"id":"632510","name":"PSEN opII lockout","price":"0.00","currency":"CNY","category":["A0100","A0100B0130","00106002197104","0010600219710480JZ"]}
Actual product may vary
PSEN opII lockout
Product ID: 632510
GTIN: 4046548096224
Accessory reset lock for PSEN opII safety light curtain.
PU = 1 lockout, 2 one-way screws M4x12, 1 threaded pin M3x12, 2
slot nuts.
Item
Added to Your Shopping Cart
Save basket
Create a new order or get an individual offer
Select intended use
Technical data
Environmental data
| Ambient temperature |
-30
60 |
| Vibration lockout closed | Closed |
| Vibration to stand. CLOSED | EN 60068-2-6 |
| Vibration lockout open | Open |
| Vibration to standard ... | EN 60068-2-6 |
| Vibration to standard 2 | EN 60068-2-6 |
| Vibration to standard 3 | EN 60068-2-6 |
| Accel. shock to stand. CLOSED | 2g |
| Bracket for shock standard 1 | Swivel mount |
| Acc. shock to standard1 | 10g |
| Bracket for shock standard 2 | Adv Bracket Kit |
| Acc. shock to standard2 | 25g |
| Shock class 2 | 3M7 |
| Bracket for shock standard 3 | Adv Bracket Kit |
| Bracket for shock standard 4 | Adv Bracket Kit |
| Accel. shock to standard4 | 40g |
| Bracket for shock standard 5 | Swivel mount |
| Accel. shock to standard5 | |
| Shock class 5 | 3M4 |
Mechanical data
| Product material |
Aluminium
Coated steel |
| Torque+tolerance screws | 2.1 Nm +/-0.2 Nm |
| Tightening torque threaded pin | 0,4 Nm +/- 0,04 Nm |
| Height dimension | 66 |
| Width dimension | 55 |
| Depth dimension | 22 |
| Net weight | 195 |
| Gross weight | 250 |
Environment
| WEEE classification (08/2018) | 0 not relevant |
Commercial data
| ECLASS version | ECLASS-13 |
| ECLASS Reference Feature | 27272792 |
| ETIM Version | ETIM-9.0 |
| ETIM Reference Group | EG000026 |
| ETIM Reference Feature | EC003015 |
| UNSPSC 25 | 39121528 |
| GTIN | 4046548096224 |
| Volume | 0 dm3 |
| Harmonized System Code | 85389099 |
| Type of tariff number | TARIC |
| Use of customs tariff number |
Ausfuhr
Einfuhr |
| Quantity per packaging unit | 1 |