Close
You are on the Pilz international website
Please select a language or switch to a country
Choose your country to get national content
{"id":"570430","name":"PSEN ml sa 1.1 unit","price":"0.00","currency":"CNY","category":["A0100","A0100B0120","00106002227123","0010600222712380OR"]}
Actual product may vary
PSEN ml sa 1.1 unit
Product ID: 570430
GTIN: 4046548098273
Safety guard locking device PSENmlock, coded, with safety switch and
actuator, with guard locking, with automatic reset, 12-pin M12
male connector, 0.23 m cable, series connection
Item
Added to Your Shopping Cart
Save basket
Create a new order or get an individual offer
Select intended use
General data
| Approval |
CE
UKCA cULus Listed FCC IC TÜV |
| Sensor principle | Transponder |
| Coding level to ISO 14119 | gering |
| Classification to EN 60947-5-3 | PDDB |
| Transponder coding | codiert |
| Reset type | automatischer Reset |
| Suitable for series connection | ja |
| unit type | Unit |
Technical data
Electrical data
| Supply voltage (V) | 24 |
| Type of supply voltage U1 | DC |
| Power consumption DC | 1 |
Inputs
| Number of inputs | 4 |
| DC voltage at input | 24 V DC |
Semiconductor outputs
| Number of OSSD outputs | 2 |
| Number of sig. outputs | 1 |
| Potential isolation S/C O | nein |
| S/C output short circuit proof | ja |
| Utilisation cat. to EN 60947-1 | DC-13 |
Environmental data
| Ambient temperature standard | EN 60068-2-14 |
| Ambient temperature | 0 |
| Storage temperature standard | EN 60068-2-1/-2 |
| Climatic suitability standard | EN 60068-2-78 |
| Humidity rating | 93 % r. F. bei 40 °C |
| EMC to standard ... |
EN 55011: class A
EN 60947-5-3 EN 61326-3-1 |
| Vibration to standard ... | EN 60068-2-6 |
| Acc. shock to standard1 | 30g |
| Overvoltage category | III |
| Pollution degree clear.&creep. | 3 |
| Protection type, housing |
IP65
IP69 IP67 |
| UL enclosure type | type 1 |
Times
| Pulse length lock/unlock req. | 350 - 400 ms |
Mechanical data
| Bend radius (when laying) K1 | 5 x Ø |
| Escape release available | nein |
| Max. vertical offset | +/-3,0 mm |
| Max. ang. offset round X axis | +/-2,0 deg |
| Max. ang. offset round Y axis | +/-2,5 deg |
| Max. ang. offset round Z axis | +/-7,5 deg |
| Max. offset closing direction | +/-2 mm |
| Type 1 actuator | PSEN ml 1.1 |
| Connection type | M12, 12pol. male |
| Cable lines | LiYY 12 x 0,25 mm2 |
| Product material |
Zn
Aluminium Stahl verzinkt Edelstahl Kunststoff |
| Height dimension | 217.2 |
| Width dimension | 40 |
| Depth dimension | 40 |
| Net weight | 1100 |
| Gross weight | 1450 |
Transponder
| Operating frequency | 122 kHz - 128 kHz |
Environment
| WEEE classification (08/2018) | 5 devices (feed size < 50cm) |
Commercial data
| ECLASS version | ECLASS-13 |
| ECLASS Reference Feature | 27272603 |
| ETIM Version | ETIM-9.0 |
| ETIM Reference Group | EG000026 |
| ETIM Reference Feature | EC002593 |
| UNSPSC 25 | 39122205 |
| GTIN | 4046548098273 |
| Volume | 0 dm3 |
| Harmonized System Code | 85365019 |
| Type of tariff number | TARIC |
| Use of customs tariff number |
Ausfuhr
Einfuhr |
| Quantity per packaging unit | 1 |
Optional accessories
PSEN cable M12-8sf, 20m
540333
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, suitable for drag chains, 8-pin,socket
straight M12, on open line end, A-coded, cable length: 20m
PSEN cable M12-8sf M12-8sm, 10m
540342
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, suitable for drag chains, 8-pin,socket
straight M12, on connector straight M12, A-coded, cable length: 10m
PSEN cable M12-8sf M12-8sm, 20m
540343
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, suitable for drag chains, 8-pin,socket
straight M12, on connector straight M12, A-coded, cable length: 20m
PSEN cable M12-8sf M12-8sm, 30m
540344
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, suitable for drag chains, 8-pin,socket
straight M12, on connector straight M12, A-coded, cable length: 30m
PSEN cable M12-8sf M12-8sm, 0,5m
540345
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, suitable for drag chains, 8-pin,socket
straight M12, on connector straight M12, A-coded, cable length: 0.5m
PSEN cable M12-8sf M12-8sm, 1m
540346
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, suitable for drag chains, 8-pin,socket
straight M12, on connector straight M12, A-coded, cable length: 1m
PSEN cable M12-8sf M12-8sm, 1,5m
540347
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, suitable for drag chains, 8-pin,socket
straight M12, on connector straight M12, A-coded, cable length: 1.5m
PSEN cable M12-12sf 2m
570350
Connection cable, PUR, yellow, RAL1003, 12-pin, socket straight M12, on
open line end, A-coded, cable length: 2m
PSEN cable M12-12sf 3m
570351
Connection cable, PUR, yellow, RAL1003, 12-pin, socket straight M12, on
open line end, A-coded, cable length: 3m
PSEN cable M12-12sf 5m
570352
Connection cable, PUR, yellow, RAL1003, 12-pin, socket straight M12, on
open line end, A-coded, cable length: 5m
PSEN cable M12-12sf 10m
570353
Connection cable, PUR, yellow, RAL1003, 12-pin, socket straight M12, on
open line end, A-coded, cable length: 10m
PSEN cable M12-12sf 20m
570354
Connection cable, PUR, yellow, RAL1003, 12-pin, socket straight M12, on
open line end, A-coded, cable length: 20m
PSEN cable M12-12sf 30m
570355
Connection cable, PUR, yellow, RAL1003, 12-pin, socket straight M12, on
open line end, A-coded, cable length: 30m
PSEN cable M12-12sf 50m
570356
Connection cable, PUR, yellow, RAL1003, 12-pin, socket straight M12, on
open line end, A-coded, cable length: 50m
PSEN cable M12-12sf/M12-12sm 1m
570357
Connection cable, PUR, yellow, RAL1003, 12-pin, socket straight M12, on
connector straight M12, A-coded, cable length: 1m
PSEN cable M12-12sf/M12-12sm 2m
570358
Connection cable, PUR, yellow, RAL1003, 12-pin, socket straight M12, on
connector straight M12, A-coded, cable length: 2m
PSEN cable M12-12sf/M12-12sm 3m
570359
Connection cable, PUR, yellow, RAL1003, 12-pin, socket straight M12, on
connector straight M12, A-coded, cable length: 3m
PSEN cable M12-12sf/M12-12sm 5m
570360
Connection cable, PUR, yellow, RAL1003, 12-pin, socket straight M12, on
connector straight M12, A-coded, cable length: 5m
PSEN ml escape release cordset 1,5m hd1
570463
安全门系统PSENmlock的推拉电缆释放装置,
电缆长度1.5m,卫生设计1,包装内容 = 推拉电缆,带
操作元件和安装配件
PSEN ml escape release cordset 0,5m
570466
安全门系统PSENmlock的推拉电缆释放装置,
电缆长度0.5m,包装内容 = 推拉电缆和
操作元件。确保尽可能
直立安装该型号。对于逃生释放装置(订单号为570466和
570467),弯折推拉电缆可能会降低性能和缩短
使用寿命。
PSEN ml escape release cordset 0,75m
570467
安全门系统PSENmlock的推拉电缆释放装置,
电缆长度0.75m,包装内容 = 推拉电缆和
操作元件。确保尽可能
直立安装该型号。对于逃生释放装置(订单号为570466和
570467),弯折推拉电缆可能会降低性能和缩短
使用寿命。
PSEN ml escape release cordset 2,0m
570471
Push/pull cable release for the safety gate system PSENmlock,
cable length 2.0m, package content = Push/pull cable and
operator element
PSEN ml escape release cordset 2,5m
570472
Push/pull cable release for the safety gate system PSENmlock,
cable length 2.5m, package content = Push/pull cable and
operator element
PSEN ml escape release cordset 3,0m
570473
Push/pull cable release for the safety gate system PSENmlock,
cable length 3.0m, package content = Push/pull cable and
operator element
PSEN ml escape release cordset 3,5m
570474
Push/pull cable release for the safety gate system PSENmlock,
cable length 3.5m, package content = Push/pull cable and
operator element
PSEN ml escape release cordset 4,0m
570475
Push/pull cable release for the safety gate system PSENmlock,
cable length 4.0m, package content = Push/pull cable and
operator element
PSEN ml Y junction M12
570486
Plug-in connector, Y-adapter, IP67, M12 male connector (X1, evaluationdevice),
8-pin, A-coded on M12 female connector (X2, sensor) 12-pin, A-
coded and M12 female connector (X3, sensor/next plug-in connector), 8-
pin, A-coded, to connect PSENslock in series.
PSEN ml end adapter
570487
公头连接器,终端适配器, IP67 , M12 公头连接器 (X2 ,
评估设备 / 以前的公头连接器) , 8 引脚, M12 母头连接器 (X3 ,传感器)上的 A 编码
, 12 引脚, A 编码,用于端接
PSENmlock 的系列连接。
PSEN ml / PSENcs Y junction M12
570489
Plug-in connector, Y-adapter, IP67, M12 male connector (X2,
evaluation device/previous plug-in connector), 8-pin, A-coded on M12
female connector (X3, sensor), 8-pin, A-coded and M12 female connector
(X1, sensor/next plug-in connector), 8-pin, A-coded, for connection
for including the PSENcode in the series connection of PSENmlock, when
using SDD, corresponding to the used PSENcode type, use a
different Y-adapter: 540315, 540316, 540337, 540338 (not
570489!).
PSEN screw set bracket swinging door
570498
用于将PSENmlock执行器安装在旋转门手柄单元和
支架上的螺钉组,包装内容 = 2个内六角
螺钉M5x12,1个带单向槽的安全螺钉M5x12
PSEN screw set bracket sliding door
570499
用于将PSENmlock执行器安装在手柄单元和
旋转门上的螺钉组,包装内容 = 2个内六角螺钉M5x16,1个
带单向槽的安全螺钉M5x16