Close
You are on the Pilz international website
Please select a language or switch to a country
Choose your country to get national content
{"id":"750136","name":"PNOZ s6 48-240VACDC 3 n/o 1 n/c","price":"0.00","currency":"CNY","category":["A0200","A0200B0230","00100002007003","0010000200700380G8"]}
Actual product may vary
PNOZ s6 48-240VACDC 3 n/o 1 n/c
Product ID: 750136
GTIN: 4046548025583
PNOZsigma safety relay (standalone), two-hand control relay,
inputs: Per pushbutton 1 N/O, 1 N/C, outputs: 3 N/O, 1 N/C, 1 SC, UB =48 - 240
V AC/DC, width: 22.5 mm, plug-in screw terminals,
simultanei... More
Item
Added to Your Shopping Cart
Save basket
Create a new order or get an individual offer
Select intended use
PNOZsigma safety relay (standalone), two-hand control relay, inputs: Per pushbutton 1 N/O, 1 N/C, outputs: 3 N/O, 1 N/C, 1 SC, UB =48 - 240 V AC/DC, width: 22.5 mm, plug-in screw terminals, simultaneity monitoring with two-hand pushbutton.
般数据
| Approval |
CCC
CE UKCA cULus Listed KOSHA EAC (Eurasian) TÜV |
技术数据
电气数据
| Type of two-hand device to | |
| Power consumption DC | 3.5 W |
| Power consumption AC | 7 VA |
| Supply voltage (V) | 48 - 240 V |
| Type of supply voltage U1 | AC/DC |
| 最大设备断路器 | 最大导线截面积 |
| 双手装置的类型 | III C |
输入
| Number of inputs | 2 |
半导体输出
| 半导体输出数量 | 1 |
| 利用率类别符合 EN 60947-1 | DC-12 |
继电器输出
| DC13安全控制电压 | 24 V |
| 继电器触点材料 | AgCuNi |
| AC1安全控制最大电流 | 6 A |
| Utilisation cat. AC/DC1 stand. | EN 60947-4-1 |
| Voltage AC1 safety cont. | 240 V |
| Voltage DC1 safety cont. | 24 V |
| DC1安全控制最大电流 | 6 A |
| Utilisation cat. AC15/DC13sta. | EN 60947-5-1 |
| Voltage AC15 safety cont. | 230 V |
| Max. current AC15 safety cont. | 3 A |
| Safety contacts: AC at UL | 240 VAC G.U. (same polarity) |
| Addit. contact details relay | + 0.2 µm Au |
Environmental data
| 保护类型,机壳 | IP40 |
| 应遵守的间隙与爬电距离标准 | EN 60947-1 |
| 设备可使用的气候适宜性标准 | EN 60068-2-78 |
| 间隙与爬电距离污染程度规范 | 2 |
| Ambient temperature | -10 - 55 °C |
| Humidity rating | 93 % r. h. at 40 °C |
| Condensation permitted? | Not permitted |
| EMC to standard ... |
EN 60947-5-1
EN 61000-6-2 EN 61000-6-4 EN 61326-3-1 |
| Vibration to standard ... | EN 60068-2-6 |
| Overvoltage category | III / II |
| Protection type, mounting | |
| Terminal protection type |
Mechanical data
| 宽度尺寸 | 22.5 mm |
| 壳体材料下部 | PC |
| 外壳上面部分材质 | PC |
| 深度尺寸 | 120 mm |
| 端子样式 | 可插拔 |
| 连接端子 | 螺丝式端子 |
| 柔性AWG导体的允许截面面积 | 24 - 12 AWG |
| 高度尺寸 | 98 mm |
| Mounting position | any |
| Housing material front plate | PC |
| Net weight | 205 g |
| Gross weight | 215 g |
Environment
| RoHS directive |
2011/65/EU
2015/863/EU |
| RoHS conformity | yes |
| RoHS exceptions | yes |
| RoHS except.s acc. to direct. |
7a
7c I |
| REACh compliance | contains min. 1 SVHC-substance |
| REACh included substances |
Lead
Lead oxide |
| %-part of the pollutant | > 0,1 |
| CAS No. |
7439-92-1
1317-36-8 |
| SCIP entry available | yes |
| WEEE classification (08/2018) | 5 devices (feed size < 50cm) |
Commercial data
| 卷宗 | 0.324 dm3 |
| 海关税号类型 | TARIC |
| 使用海关税则号 |
Ausfuhr
Einfuhr |
| 每个包装单位的数量 | 1 |
| ECLASS version | ECLASS-13 |
| ECLASS Reference Feature | 27371821 |
| ETIM Version | ETIM-9.0 |
| ETIM Reference Group | EG000019 |
| ETIM Reference Feature | EC001452 |
| UNSPSC 25 | 39122205 |
| GTIN | 4046548025583 |
| Harmonized System Code | 85364900 |