Close
You are on the Pilz international website
Please select a language or switch to a country
Choose your country to get national content
{"id":"751126","name":"PNOZ s6.1 C 24VDC 3 n/o 1 n/c","price":"0.00","currency":"CNY","category":["A0200","A0200B0230","00100002007003","0010000200700380G8"]}
Actual product may vary
PNOZ s6.1 C 24VDC 3 n/o 1 n/c
Product ID: 751126
GTIN: 4046548045901
PNOZsigma safety relay (standalone), inputs: 1 N/O per pushbutton,
outputs: 3 N/O, 1 N/C, 1 SC, UB = 24 V DC, width: 22.5 mm, plug-in
spring-loaded terminals, two-hand control relay, monitoring ofsimultaneity
of two-hand pushbuttons.
Item
Added to Your Shopping Cart
Save basket
Create a new order or get an individual offer
Select intended use
PNOZsigma safety relay (standalone), inputs: 1 N/O per pushbutton, outputs: 3 N/O, 1 N/C, 1 SC, UB = 24 V DC, width: 22.5 mm, plug-in spring-loaded terminals, two-hand control relay, monitoring ofsimultaneity of two-hand pushbuttons.
般数据
| Approval |
CCC
CE UKCA cULus Listed KOSHA EAC (Eurasian) TÜV |
技术数据
电气数据
| 供电电压 (V) | 24 V |
| 电源电压类型U1 | DC |
| 功率消耗DC | 3.5 W |
| 最大设备断路器 | 最大导线截面积 |
| 双手装置的类型标准 | |
| 双手装置的类型 | III A |
输入
| 输入的数量 | 2 |
半导体输出
| 半导体输出数量 | 1 |
| 利用率类别符合 EN 60947-1 | DC-12 |
继电器输出
| AC15安全控制电压 | 230 V |
| 继电器的其他触点规格 | + 0.2 µm Au |
| AC1安全控制电压 | 240 V |
| DC1安全控制电压 | 24 V |
| 安全触点:AC,符合UL标准 | 240 VAC G.U.(相同极性) |
| 使用类别AC/DC1标准 | EN 60947-4-1 |
| 使用类别AC15/DC13标准 | EN 60947-5-1 |
| AC15安全控制最大电流 | 5 A |
| DC1安全控制最大电流 | 6 A |
| DC13安全控制电压 | 24 V |
| 继电器触点材料 | AgCuNi |
| AC1安全控制最大电流 | 6 A |
Environmental data
| 以摄氏度一表示的环境温度 | -10 °C |
| EMC 达到标准 ... |
EN 60947-5-1
EN 61000-6-2 EN 61000-6-4 EN 61326-3-1 |
| 端子保护类型 | |
| 湿度额定值 | 93 % r.h.40 °C |
| 过电压等级 | 我/二 |
| 保护类型,安装 | |
| 振动测试所依据的标准 | EN 60068-2-6 |
| 允许/不允许凝结 | 不允许 |
| 保护类型,机壳 | IP40 |
| 应遵守的间隙与爬电距离标准 | EN 60947-1 |
| 设备可使用的气候适宜性标准 | EN 60068-2-78 |
| 间隙与爬电距离污染程度规范 | 2 |
Mechanical data
| 总重 | 195 g |
| 净重 | 185 g |
| 外壳材料前板 | PC |
| 安装位置 | 任意 |
| 宽度尺寸 | 22.5 mm |
| 壳体材料下部 | PC |
| 外壳上面部分材质 | PC |
| 深度尺寸 | 120 mm |
| 端子样式 | 可插拔 |
| 连接端子 | 弹簧加载端子 |
| 高度尺寸 | 100 mm |
Environment
| SCIP 输入可用 | 是 |
| RoHS 指令 |
2011/65/EC
2015/863/EC |
| RoHS 符合性 | 是的 |
| RoHS 例外 | 是的 |
| RoHS (除) ,符合直接指令。 |
7a
7C i |
| 符合REACh标准 | 至少含有一种SVHC物质 |
| REACh 所含物质 |
铅
氧化铅 |
| 污染物的百分比-比例 | > 0,1 |
| CAS号 |
7439-92-1
1317-36-8 |
| WEEE classification (08/2018) | 5 devices (feed size < 50cm) |
Commercial data
| eClass 版本 | ECLASS-13 |
| eClass 引用功能 | 27371821 |
| eTIM 版本 | ETIM-9.0 |
| eTIM 参考组 | EG000019 |
| ETIM 引用功能 | EC001452 |
| 卷宗 | 0.324 dm3 |
| 海关税号类型 | TARIC |
| 使用海关税则号 |
Ausfuhr
Einfuhr |
| 每个包装单位的数量 | 1 |
| UNSPSC 25 | 39122205 |
| GTIN | 4046548045901 |
| Harmonized System Code | 85364900 |
Optional accessories
PNOZ s terminator plug ( 10 pieces)
750010
Terminator PNOZsigma or PNOZsigma expansion, PU = 10 pieces.
PNOZ s Setspring loaded terminals 22,5mm
751004
Set of spare plug-in terminals, 4-pin in spring force technology; PU =each 1
piece X1, X2, X3, X4.
