Close
You are on the Pilz international website
Please select a language or switch to a country
Choose your country to get national content
{"id":"751909","name":"PNOZ s9 C (10 pcs.)","price":"0.00","currency":"CNY","category":["A0200","A0200B0230","00100002007003","0010000200700380GC"]}
Actual product may vary
PNOZ s9 C (10 pcs.)
Product ID: 751909
GTIN: 4046548067569
PNOZsigma safety relay (standalone), inputs: 1-channel
wiring possible, outputs: 3 N/O, 1 N/C, (t = 0.04 - 300 s), UB = 24 V
DC, width: 17.5 mm plug-in spring-loaded terminals, contact block and
timer... More
Item
Added to Your Shopping Cart
Save basket
Create a new order or get an individual offer
Select intended use
PNOZsigma safety relay (standalone), inputs: 1-channel wiring possible, outputs: 3 N/O, 1 N/C, (t = 0.04 - 300 s), UB = 24 V DC, width: 17.5 mm plug-in spring-loaded terminals, contact block and timer relay for contact expansion in connection with safety-related control components or for the process of a safe timer function (energising, fallback, pulsing), PU = 10 pcs.
Technical data
Environmental data
| Humidity rating | 93 % r. h. at 40 °C |
| Condensation permitted? | Not permitted |
Mechanical data
| Net weight | 1750 g |
| Gross weight | 1910 g |
Environment
| RoHS directive |
2011/65/EU
2015/863/EU |
| RoHS conformity | yes |
| RoHS exceptions | yes |
| RoHS except.s acc. to direct. |
7a
7c I |
| REACh compliance | contains min. 1 SVHC-substance |
| REACh included substances |
Lead
Lead oxide |
| %-part of the pollutant | > 0,1 |
| CAS No. |
7439-92-1
1317-36-8 |
| SCIP entry available | yes |
| WEEE classification (08/2018) | 5 devices (feed size < 50cm) |
Commercial data
| ECLASS version | ECLASS-13 |
| ECLASS Reference Feature | 27371819 |
| ETIM Version | ETIM-9.0 |
| ETIM Reference Group | EG000019 |
| ETIM Reference Feature | EC001449 |
| UNSPSC 25 | 39122331 |
| GTIN | 4046548067569 |
| Volume | 4.375 dm3 |
| Harmonized System Code | 85364900 |
| Type of tariff number | TARIC |
| Use of customs tariff number |
Ausfuhr
Einfuhr |
| Quantity per packaging unit | 10 |
