Close
You are on the Pilz international website
Please select a language or switch to a country
Choose your country to get national content
{"id":"751500","name":"PNOZ s50 C","price":"0.00","currency":"CNY","category":["A0200","A0200B0230","00100002007003","0010000200700380JQ"]}
Actual product may vary
PNOZ s50 C
Product ID: 751500
GTIN: 4046548066012
PNOZsigma brake control and monitoring device, safe braking inaccordance with
PL e and SIL 3, UB = 24 V DC, 2x 5 A, display operation push & turn,
plug-in spring-loaded terminals, safe control of indu... More
Item
Added to Your Shopping Cart
Save basket
Create a new order or get an individual offer
Select intended use
PNOZsigma brake control and monitoring device, safe braking inaccordance with PL e and SIL 3, UB = 24 V DC, 2x 5 A, display operation push & turn, plug-in spring-loaded terminals, safe control of inductive loads (for example valves, mechanical holding brakes).
General data
| Approval |
CE
CCC UKCA cULus Listed TÜV EAC (Eurasian) |
Technical data
Electrical data
| Purpose of U1 | System supply |
| Supply voltage (V) | 24 V |
| Type of supply voltage U1 | DC |
| Power consumption DC | 18 |
| Device circuit breaker U1 | P_GERAETEABSICH_AUTOMAT_U1_4 A, Autom 24 V DC, Char.B/C |
| Potential isolation U1 | P_U_1_POT_TRENN_VORH_nein |
| Purpose of U2 | Supply 2pole SC outputs |
| Supply voltage U2 | 2448 - 48 V |
| Type of supply voltage U2 | DC |
| Tolerance of U2 | -10 %/+20 % |
| Potential isolation U2 | Yes |
Inputs
| Number of inputs | 8 |
| No. s/c inputs failsafe | 4 |
| No. s/c inputs standard | 4 |
| Potential isolation input | No |
Semiconductor outputs
| Number of semicond. outputs | 0 |
| SC outp. 1p. short circ.-proof | P_HLA_1P_KURZSCHLUSSFEST_JA |
| Pot. isol. S/C output | P_HLA_1P_POT_TRENN_VORH_nein |
| Perm. load 1pole Output |
Resistive
Inductive Capacitive |
Semiconductor outputs 2-pole
| Number 2-pin SC outputs | 2 |
| Volt. tol. reduced operation | P_HLA_2P_ABSENKBETR_TOLERANZ_ -10 %/+10 % |
| SC outp. 2p. short circ.-proof | P_HLA_2P_KURZSCHLUSSFEST_JA |
Voltage outputs
| Voltage at supply V o/p | P_VERSORG_AUSGANG_U_24 V DC |
| Supply V o/p short circ. proof | P_VERSORG_AUSG_KURZSCHLUSSFEST_JA |
| Pot. isolation voltage output | P_VERSORG_AUSG_POT_TRENN_VORH_nein |
Test clock outputs
| Number of test pulse outputs | 2 |
Environmental data
| Climatic suitability to ... |
P_KLIMA_EN 60068-2-2
P_KLIMA_EN 60068-2-1 P_KLIMA_EN 60068-2-78 P_KLIMA_EN 60068-2-14 |
| Ambient temperature | 0 - 55 °C |
| Humidity rating | P_FEUCHTE_WERT_93 % r. F. bei 40 °C |
| Condensation permitted? | Not permitted |
| Perm. operating height ASL | 2000 m |
| EMC to standard ... |
EN 61000-4-8
EN 61000-4-4 EN 61000-4-5 EN 61326-3-1 EN 61000-4-6 EN 61000-4-2 EN 61000-4-3 |
| Vibration to standard ... | EN 60068-2-6 |
| Clearance & creepage dist. to | EN 60664-1 |
| Overvoltage category | III |
| Protection type, mounting | |
| Protection type, housing | IP20 |
| Terminal protection type |
Times
| Ventilation time | P_LUEFTZEIT_30 ms ... 4000 ms |
| Engage. time fast shutdown | P_EINFALLZEITBEREICH_SCHNELL_30 ms ... 4000 ms |
| Engage. time slow shutdown | P_EINFALLZEITBEREICH_LANGSAM_30 ms ... 4000 ms |
| Config. overexcitation time | P_UEBERERREGUNG_ZEIT_KONFIG_100 ms ... 2500 ms |
Potential separation
| Potential isolation 1 between | 2pole SCO & system voltage |
| Type of potential isolation 1 | Basic insulation |
Mechanical data
| Mounting position | horizontal on top hat rail |
| Housing material lower section | P_GEHAEUSE_MAT_U_PC |
| Housing material front plate | P_GEHAEUSE_MAT_F_PC |
| Housing material upper part | PC |
| Connection terminal | Spring-loaded terminal |
| Terminal style | plug-in |
| Height dimension | 100 mm |
| Width dimension | 45 mm |
| Depth dimension | 120 mm |
| Net weight | 257 g |
| Gross weight | 276 g |
Environment
| RoHS directive |
2011/65/EU
2015/863/EU |
| RoHS conformity | yes |
| RoHS exceptions | yes |
| RoHS except.s acc. to direct. | 7a |
| REACh compliance | contains min. 1 SVHC-substance |
| REACh included substances | Lead |
| %-part of the pollutant | > 0,1 |
| CAS No. | 7439-92-1 |
| SCIP entry available | yes |
| WEEE classification (08/2018) | 5 devices (feed size < 50cm) |
Commercial data
| ECLASS version | ECLASS-13 |
| ECLASS Reference Feature | 27371819 |
| ETIM Version | ETIM-9.0 |
| ETIM Reference Group | EG000019 |
| ETIM Reference Feature | EC001449 |
| UNSPSC 25 | 39122331 |
| GTIN | 4046548066012 |
| Volume | 0.600 dm3 |
| Harmonized System Code | 85364190 |
| Type of tariff number | TARIC |
| Use of customs tariff number |
Ausfuhr
Einfuhr |
| Quantity per packaging unit | 1 |
Optional accessories
PNOZsigma Chip Card-manager set
750030
SmartCard Commander Pack, incl. SIM card adapter and PNOZsigma Chipcard
Reader.
PNOZ s Set1spring loaded terminals 45mm
751008
Set of spare plug-in terminals, 8-pin in spring force technology; PU =each 1
piece X1, X2, X3, X4.
PNOZmulti Chipcard Holder (Sparepart)
779240
Bracket for chip card, for PNOZmulti, PSSu H PN, PSSu WR, PSSu WB.
