Close
You are on the Pilz international website
Please select a language or switch to a country
Choose your country to get national content
{"id":"787951","name":"PSWZ X1P C 0,0075-0,5V/24-240VACDC","price":"0.00","currency":"CNY","category":["A0200","A0200B0230","00100002007002","0010000200700280FO"]}
Actual product may vary
PSWZ X1P C 0,0075-0,5V/24-240VACDC
Product ID: 787951
GTIN: 4046548050608
Safety relay (standalone), inputs: Measuring inputs 1/3-phase
motors, outputs: 2 N/O, 1 N/C, 2 SC, UB = 24 - 240 V AC/DC, UMmax = 690V,
switching threshold 7.5 - 500 mV, width: 45 mm, plug-in spring-l... More
Item
Added to Your Shopping Cart
Save basket
Create a new order or get an individual offer
Select intended use
Safety relay (standalone), inputs: Measuring inputs 1/3-phase motors, outputs: 2 N/O, 1 N/C, 2 SC, UB = 24 - 240 V AC/DC, UMmax = 690V, switching threshold 7.5 - 500 mV, width: 45 mm, plug-in spring-loadedterminals, standstill monitor, the device monitors the EMC voltage created during motor rundown.
General data
| Approval |
CCC
CE UKCA cULus Listed EAC (Eurasian) TÜV |
Technical data
Electrical data
| Supply voltage (V) | 24 V |
| Type of supply voltage U1 | AC/DC |
| Power consumption AC | 6.5 |
| Power consumption DC | 4 |
Measuring circuit
| Meas. circ. frequ. range (Hz) |
0
3000 |
| Set. range response value Uon | P_HYS_ANSPR_WERT_UAN_7,5 - 500 mV |
| Reset value Uoff | P_HYS_RUECK_WERT_UAB_2 x Uon |
Semiconductor outputs
| Number of semicond. outputs | 2 |
| Tolerance ext. volt. DC S/C | P_HALBL_TOLERANZ_UB_EXT_DC_-20 %/+20 % |
| Utilisation cat. to EN 60947-1 | DC-12 |
Relay outputs
| Utilisation cat. AC/DC1 stand. | P_SCHALTVERMOEGEN_NACH_EN 60947-4-1 |
| Voltage AC1 safety cont. | 240 |
| Max. current AC1 safety cont. | 6 |
| Voltage DC1 safety cont. | 24 |
| Max. current DC1 safety cont. | 6 |
| Utilisation cat. AC15/DC13sta. | EN 60947-5-1 |
| Voltage AC15 safety cont. | 230 |
| Max. current AC15 safety cont. | 3 |
| Voltage DC13 safety cont. | 24 |
| Safety contacts: AC at UL | P_SCHALT_SI_AC_UL_U_B_240 V AC G. P. |
| Relay contact material | P_KONT_MAT_AgCuNi |
| Addit. contact details relay | P_KONT_MAT_ZUSATZ_+ 0,2 µm Au |
Environmental data
| Climatic suitability to ... | P_KLIMA_EN 60068-2-78 |
| Ambient temperature | -10 °C |
| Humidity rating | 93 % r. F. bei 40 °C |
| Condensation permitted? | Not permitted |
| EMC to standard ... |
EN 60947-5-1
EN 61000-6-2 EN 61000-6-4 EN 61326-3-1 |
| Vibration to standard ... | EN 60068-2-6 |
| Clearance & creepage dist. to | EN 60947-1 |
| Overvoltage category | III / II |
| Pollution degree clear.&creep. | 2 |
| Protection type, mounting | |
| Protection type, housing | IP40 |
| Terminal protection type |
Mechanical data
| Mounting position | any |
| Housing material lower section | P_GEHAEUSE_MAT_U_PPO UL 94 V1 |
| Housing material front plate | ABS UL 94 V0 |
| Housing material upper part | |
| Connection terminal | Spring-loaded terminal |
| Terminal style | plug-in |
| Height dimension | 101 mm |
| Width dimension | 45 mm |
| Depth dimension | 121 mm |
| Net weight | 325 g |
| Gross weight | 330 g |
Environment
| RoHS directive |
2011/65/EU
2015/863/EU |
| RoHS conformity | yes |
| RoHS exceptions | yes |
| RoHS except.s acc. to direct. |
34
7a 7c I |
| REACh compliance | contains min. 1 SVHC-substance |
| REACh included substances |
Lead
Lead oxide |
| %-part of the pollutant | > 0,1 |
| CAS No. |
7439-92-1
1317-36-8 |
| SCIP entry available | yes |
| WEEE classification (08/2018) | 5 devices (feed size < 50cm) |
Commercial data
| ECLASS version | ECLASS-13 |
| ECLASS Reference Feature | 27371811 |
| ETIM Version | ETIM-9.0 |
| ETIM Reference Group | EG000019 |
| ETIM Reference Feature | EC001448 |
| UNSPSC 25 | 39121527 |
| GTIN | 4046548050608 |
| Volume | 0.569 dm3 |
| Harmonized System Code | 85364900 |
| Type of tariff number | TARIC |
| Use of customs tariff number |
Ausfuhr
Einfuhr |
| Quantity per packaging unit | 1 |
Optional accessories
PNOZ X Set spring loaded terminals P3+P4
374291
Set of spare plug-in spring-loaded terminals, PU = 1 piece P3 and 1piece P4.