关闭
您在国际Pilz网站上
请输入国家
选择您所在的国家/地区,以获取国内内容
{"id":"774063","name":"PNOZ 16 110VAC 24VDC 2n/o","price":"0.00","currency":"CNY","category":["A0200","A0200B0230","00100002007002","0010000200700280FL"]}
实际产品可能有所不同
PNOZ 16 110VAC 24VDC 2n/o
产品物料号: 774063
GTIN: 4046548012262
Safety relay (standalone), inputs: 1/2-channel wiring
with/without detection of shorts across contacts, outputs: 2 N/O, UB =110 V AC/24 V DC,
width: 45 mm,screw terminals integrated, monitoring of E-S... 更多
Item
下列产品已经加入您的购物车
保存购物车
建立新的订单 或 安排单独报价
选择预期用途
Safety relay (standalone), inputs: 1/2-channel wiring with/without detection of shorts across contacts, outputs: 2 N/O, UB =110 V AC/24 V DC, width: 45 mm,screw terminals integrated, monitoring of E-STOP, safety gates, pressure-sensitive mats (to short circuit principle),feedback loop.
General data
| Approval |
CE
CCC UKCA cULus Listed TÜV EAC (Eurasian) |
Technical data
Electrical data
| Supply voltage (V) | 110 V |
| Type of supply voltage U1 | AC |
| Power consumption AC | 3.5 VA |
| Supply voltage U2 | 24 V |
| Type of supply voltage U2 | DC |
| Tolerance of U2 |
Inputs
| Number of inputs | 2 |
| Safety mat resistance | 80 Ohm |
Semiconductor outputs
| Number of semicond. outputs | 0 |
Relay outputs
| Utilisation cat. AC/DC1 stand. | EN 60947-4-1 |
| Voltage AC1 safety cont. | 240 V |
| Max. current AC1 safety cont. | 8 A |
| Voltage DC1 safety cont. | 24 V |
| Max. current DC1 safety cont. | 8 A |
| Utilisation cat. AC15/DC13sta. | EN 60947-5-1 |
| Voltage AC15 safety cont. | 230 V |
| Max. current AC15 safety cont. | 5 A |
| Voltage DC13 safety cont. | 24 V |
| Safety contacts: AC at UL | 240 VAC G. P. |
| Safety contacts: pilot duty | C300, R300 |
| Relay contact material | AgSnO2 |
| Addit. contact details relay | + 0.2 µm Au |
Environmental data
| Climatic suitability to ... | EN 60068-2-78 |
| Ambient temperature | -10 °C |
| Humidity rating | 93 % r. h. at 40 °C |
| Condensation permitted? | Not permitted |
| EMC to standard ... |
EN 60947-5-1
EN 61000-6-2 EN 61326-3-1 |
| Vibration to standard ... | EN 60068-2-6 |
| Clearance & creepage dist. to | EN 60947-1 |
| Overvoltage category | III / II |
| Pollution degree clear.&creep. | 2 |
| Protection type, mounting | |
| Protection type, housing | IP40 |
| Terminal protection type |
Mechanical data
| Mounting position | any |
| Housing material lower section | |
| Housing material front plate | ABS UL 94 V0 |
| Housing material upper part | |
| Connection terminal | Screw terminal |
| Terminal style | fixed |
| Flex. cond. c/s AWG info | 24 - 10 AWG |
| Height dimension | 87 mm |
| Width dimension | 45 mm |
| Depth dimension | 121 mm |
| Net weight | 335 g |
| Gross weight | 345 g |
Environment
| RoHS directive |
2011/65/EU
2015/863/EU |
| RoHS conformity | yes |
| RoHS exceptions | yes |
| RoHS except.s acc. to direct. | 7a |
| REACh compliance | contains min. 1 SVHC-substance |
| REACh included substances | Lead |
| %-part of the pollutant | > 0,1 % |
| CAS No. | 7439-92-1 |
| SCIP entry available | yes |
| WEEE classification (08/2018) | 5 devices (feed size < 50cm) |
Commercial data
| ECLASS version | ECLASS-13 |
| ECLASS Reference Feature | 27371819 |
| ETIM Version | ETIM-9.0 |
| ETIM Reference Group | EG000019 |
| ETIM Reference Feature | EC001449 |
| UNSPSC 25 | 39122331 |
| GTIN | 4046548012262 |
| Volume | 0.551 dm3 |
| Harmonized System Code | 85364900 |
| Type of tariff number | TARIC |
| Use of customs tariff number |
Ausfuhr
Einfuhr |
| Quantity per packaging unit | 1 |
