Close
You are on the Pilz international website
Please select a language or switch to a country
Choose your country to get national content
{"id":"400510","name":"SET3.1: PIT es3.1 / 2 n/c","price":"0.00","currency":"CNY","category":["A0600","A0600B0600","00104002147028","0010400214702880EV"]}
Actual product may vary
SET3.1: PIT es3.1 / 2 n/c
Product ID: 400510
GTIN: 4046548043686
PITestop, E-STOP/contact block set, consisting of E-STOP pushbutton with
contact block, 2 N/C terminals (screw type).
Item
Added to Your Shopping Cart
Save basket
Create a new order or get an individual offer
Select intended use
General data
| Approval |
CE
UKCA TÜV EAC (Eurasian) |
| Self-monitored | yes |
Technical data
Electrical data
| Min. contact current | 1 mA |
Emergency stop
| Switch cap. E-STOP to standard | EN 60947-5-1 |
| Contact material E-STOP | AgNi |
Environmental data
| Ambient temperature | -30 - 70 °C |
| Pollution degree clear.&creep. | 3 |
| Protection type, housing | IP65 |
Mechanical data
| Connection terminal | Screw terminal |
| Height dimension | 41.5 mm |
| Width dimension | 27 mm |
| Depth dimension | 43.6 mm |
| Diameter | 55 mm |
| Net weight | 77 g |
| Gross weight | 80 g |
Environment
| RoHS directive |
2011/65/EU
2015/863/EU |
| RoHS conformity | yes |
| RoHS exceptions | no |
| REACh compliance | Contains no SVHC substances |
| WEEE classification (08/2018) | 5 devices (feed size < 50cm) |
Commercial data
| ECLASS version | ECLASS-13 |
| ECLASS Reference Feature | 27371244 |
| ETIM Version | ETIM-9.0 |
| ETIM Reference Group | EG000017 |
| ETIM Reference Feature | EC002034 |
| UNSPSC 25 | 46171620 |
| GTIN | 4046548043686 |
| Volume | 0 dm3 |
| Harmonized System Code | 85365080 |
| Type of tariff number | TARIC |
| Use of customs tariff number |
Ausfuhr
Einfuhr |
| Quantity per packaging unit | 1 |
