Close
You are on the Pilz international website
Please select a language or switch to a country
Choose your country to get national content
{"id":"400537","name":"PIT es7u","price":"0.00","currency":"CNY","category":["A0600","A0600B0600","00104002147028","0010400214702880IR"]}
Actual product may vary
PIT es7u
Product ID: 400537
GTIN: 4046548071429
PITestop, E-STOP pushbutton IP6K9K, without logo, for hygiene areas,
installation diameter: 22.3 mm.
Item
Added to Your Shopping Cart
Save basket
Create a new order or get an individual offer
Select intended use
General data
| Approval |
CE
UKCA cULus Listed UL Recognized Component EAC (Eurasian) TÜV |
Technical data
Environmental data
| Ambient temperature | -30 - 70 °C |
| Protection type, housing | IP69K |
Mechanical data
| Mounting position | any |
| Height dimension | 42.1 mm |
| Width dimension | 33 mm |
| Diameter | 37 mm |
| Net weight | 32 g |
| Gross weight | 45 g |
Environment
| RoHS directive |
2011/65/EU
2015/863/EU |
| RoHS conformity | yes |
| RoHS exceptions | no |
| REACh compliance | Contains no SVHC substances |
| WEEE classification (08/2018) | 5 devices (feed size < 50cm) |
Commercial data
| ECLASS version | ECLASS-13 |
| ECLASS Reference Feature | 27371244 |
| ETIM Version | ETIM-9.0 |
| ETIM Reference Group | EG000017 |
| ETIM Reference Feature | EC002034 |
| UNSPSC 25 | 46171620 |
| GTIN | 4046548071429 |
| Volume | 0 dm3 |
| Harmonized System Code | 85365080 |
| Type of tariff number | TARIC |
| Use of customs tariff number |
Ausfuhr
Einfuhr |
| Quantity per packaging unit | 1 |
