Close
You are on the Pilz international website
Please select a language or switch to a country
Choose your country to get national content
{"id":"400462","name":"PIT es Set10u-5ns AIDA","price":"0.00","currency":"CNY","category":["A0600","A0600B0600","00104002147028","0010400214702880QN"]}
Actual product may vary
PIT es Set10u-5ns AIDA
Product ID: 400462
GTIN: 4046548085884
PITestop active, set consisting of E-STOP pushbutton can be
activated/deactivated with flashing function, without logo and without
E-STOP symbol, with contact block with dropout protection in accordan... More
Item
Added to Your Shopping Cart
Save basket
Create a new order or get an individual offer
Select intended use
PITestop active, set consisting of E-STOP pushbutton can be activated/deactivated with flashing function, without logo and without E-STOP symbol, with contact block with dropout protection in accordance with EN 60947-5-1 and EN 60947-5-5 and with LED safety module PCB in the surface mount housing with M12/5-pin connection - AIDA PIN assignment, 2 N/C (2 N/C) in quick-connection technology.
General data
| Approval |
CE
UKCA TÜV |
| Self-monitored | yes |
| Lamp | LED |
| Lamp colour |
yellow
red |
Technical data
Electrical data
| Rated operating voltage | 24 V DC |
Emergency stop
| Release type emergency stop | Turn release |
| Switch cap. E-STOP to standard | EN 60947-5-1 |
| Contact fuse protection E-Stop | ≤ 1 A |
| Contact material E-STOP | AgNi |
Environmental data
| Ambient temperature | -25 - 55 °C |
| Vibration to standard ... | EN 60947-5-5 |
| Peak amplitude | Max. 0.35 mm |
| Clearance & creepage dist. to | EN 60947-5-1 |
| Overvoltage category | II |
| Pollution degree clear.&creep. | 2 |
| Protection type, housing | IP65 |
Mechanical data
| Mounting position | any |
| Connection terminal | M12 |
| Height dimension | 124.5 mm |
| Width dimension | 72.1 mm |
| Depth dimension | 86 mm |
| Net weight | 295 g |
| Gross weight | 305 g |
Environment
| WEEE classification (08/2018) | 5 devices (feed size < 50cm) |
Commercial data
| ECLASS version | ECLASS-13 |
| ECLASS Reference Feature | 27371244 |
| ETIM Version | ETIM-9.0 |
| ETIM Reference Group | EG000017 |
| ETIM Reference Feature | EC002034 |
| UNSPSC 25 | 46171620 |
| GTIN | 4046548085884 |
| Volume | 0.829 dm3 |
| Harmonized System Code | 85365011 |
| Type of tariff number | TARIC |
| Use of customs tariff number |
Ausfuhr
Einfuhr |
| Quantity per packaging unit | 1 |