Close
You are on the Pilz international website
Please select a language or switch to a country
Choose your country to get national content
{"id":"400204","name":"PIT es box flex grey","price":"0.00","currency":"CNY","category":["A0600","A0600B0600","00104002147028","0010400214702880IS"]}
Actual product may vary
PIT es box flex grey
Product ID: 400204
GTIN: 4046548086645
PITestop, surface mount housing light grey, IP65 for pushbutton with22.3
mm
installation diameter, including mounting plate, cable entries 1 x M20.
Item
Added to Your Shopping Cart
Save basket
Create a new order or get an individual offer
Select intended use
Technical data
Environmental data
| Ambient temperature | -25 - 55 °C |
| Vibration to standard ... | EN 60947-5-5 |
| Protection type, housing | IP65 |
Mechanical data
| Mounting position | any |
| Housing material | PC |
| Material of seal pan | TPU |
| Height dimension | 83.2 mm |
| Width dimension | 72 mm |
| Depth dimension | 72 mm |
| Net weight | 185 g |
| Gross weight | 220 g |
Environment
| WEEE classification (08/2018) | 5 devices (feed size < 50cm) |
Commercial data
| ECLASS version | ECLASS-13 |
| ECLASS Reference Feature | 27371205 |
| ETIM Version | ETIM-9.0 |
| ETIM Reference Group | EG000017 |
| ETIM Reference Feature | EC000200 |
| UNSPSC 25 | 39122205 |
| GTIN | 4046548086645 |
| Volume | 0 dm3 |
| Harmonized System Code | 85389099 |
| Type of tariff number | TARIC |
| Use of customs tariff number |
Ausfuhr
Einfuhr |
| Quantity per packaging unit | 1 |