Close
You are on the Pilz international website
Please select a language or switch to a country
Choose your country to get national content
{"id":"8176001","name":"PMCtendo DD5.06/112/115-230VAC","price":"0.00","currency":"CNY","category":["A0800","A0800B0810","00107002267051","0010700226705180F9"]}
Actual product may vary
PMCtendo DD5.06/112/115-230VAC
Product ID: 8176001
GTIN: 4046548049619
Servo amplifiers Technical data at 3 x 230 V AC: Continuous output
current:
6 A; Imax (5 s) = 15 A; Power consumption in S1 mode: 2.4 kVA Integral
brake resistor
Phase-out article
Item
Added to Your Shopping Cart
Save basket
Create a new order or get an individual offer
Select intended use
般数据
| Approval |
CE
UKCA |
技术数据
电气数据
| Purpose of U2 | supply |
| Supply voltage (V) | 110 - 230 V |
| Type of supply voltage range | AC |
| Tolerance U2 with brake | +15 % |
| Tolerance U2 without brake | +15 % |
| Purpose of phase range | Mains supply |
| Supply voltage with phases | 1 x 110…3 x 230 V |
| Supply voltage U2 | 24 V |
| Type of supply voltage U2 | DC |
| Type of supply voltage U1 | AC |
萊斯頓斯特伊爾
| Peak current for 2 s | 15 A |
| Pulse frequ. inverted rectif. | 8 kHz |
| Peak current for 5 s | 15 A |
| Max. switch-on frequency o/p | 30/h |
| V range at intermediate circ. | 450 V DC |
| Cont outp. curr. at 3x230 V | 6 A |
启用STO-ENABLE
| Number of STO-Enables | 1 |
Absolute encoder input
| No. of inputs absolute encoder | 1 |
| Connection (absolute encoder) | 15-pin D-Sub female connector |
Input resolver
| Resolver connector type | 9-pin D-Sub female connector |
Input SinCos encoder, incremental encoder
| 连接器类型编码器 /incr.en | 15针D-Sub母头连接器 |
Input incremental encoder
| 增量编码器输入的数量 | 1 |
| Connection (increment encoder) | 15-pin D-Sub female connector |
Analog inputs
| Number of analogue inputs | 2 |
| Type of analogue inputs | Voltage |
| Signal range analog input | -10 - 10 V |
| Resolution of analogue inputs |
14
Bit 12 Bit |
Inputs
| Number of digital inputs | 4 |
| Signal level at input at 0 | -3 - +5 VDC |
| U input to EN 61131-2 Type 1 | 24 V DC |
| Potential isolation inputs | yes |
Semiconductor outputs (standard)
| 辅助输出的数量 | 2 |
| Galv. isol. n/safe SC O | Yes |
CANopen interface
| Number of CANopen interfaces | 1 |
Communication interfaces
| Connector type RS RS232 i/f | 9-pin D-Sub male connector |
Environmental data
| 保护类型,安装 | |
| Ambient temperature standard | DIN EN 60721-3-3 |
| Ambient temperature class | 1K4 |
| Ambient temperature | 0 - 40 °C |
| Ambient temp. derating | 40 - 55 °C |
| Power derating | 2.5 %/K |
| Storage temperature standard | DIN EN 60721-3-1 |
| Storage temperature change | 20 K/h |
| Climatic suitability standard | DIN EN 60721-3-3 |
| Humidity rating | 85 % r. h. |
| Humidity class | 1K3 |
| Condensation permitted? | Not permitted |
| Perm. operating height ASL | 1000 m |
| Perm. op. height at 1.5% derat | 1000 - 2500 m ASL |
| Power derating per 100m | 1.5 %/100 m |
| EMC to standard ... | EN 61800-3 |
| Vibration to standard ... | EN 60721-3-3 |
| Cooling type | Built-on fan |
| Noise emission | 45 dB (A) |
| Protection type standard | EN 60529 |
| Protection type, housing | IP20 |
| Terminal protection type |
Mechanical data
| 宽度尺寸 | 70 mm |
| Mounting position | vertical |
| Housing material | Cast aluminium/stainless steel |
| Height dimension | 279 mm |
| Depth dimension | 171 mm |
| Net weight | 2800 g |
| Gross weight | 4000 g |
Environment
| RoHS 符合性 | 是的 |
| 符合REACh标准 | 不含任何 SVHC 物质 |
| WEEE classification (08/2018) | 5 devices (feed size < 50cm) |
Commercial data
| eClass 版本 | ECLASS-13 |
| eClass 引用功能 | 27023201 |
| eTIM 版本 | ETIM-9.0 |
| eTIM 参考组 | EG000017 |
| ETIM 引用功能 | EC001857 |
| 卷宗 | 0 dm3 |
| 海关税号类型 | TARIC |
| 使用海关税则号 |
Ausfuhr
Einfuhr |
| 每个包装单位的数量 | 1 |
| UNSPSC 25 | 39121007 |
| GTIN | 4046548049619 |
| Harmonized System Code | 85044085 |
