Close
You are on the Pilz international website
Please select a language or switch to a country
Choose your country to get national content
{"id":"4105416","name":"PMCtendo DD4.20/112/230-480V","price":"0.00","currency":"CNY","category":["A0800","A0800B0810","00107002267051","0010700226705180F9"]}
Actual product may vary
PMCtendo DD4.20/112/230-480V
Product ID: 4105416
GTIN: 4046548032635
Servo amplifier, technical details at 3 x 400 V AC: Continuous outputcurrent: 20
A, Imax (5 sec.) = 40 A, power consumption at S1 operation: 14 kVA,
integrated brake resistor.
Phase-out article
Item
Added to Your Shopping Cart
Save basket
Create a new order or get an individual offer
Select intended use
General data
| Approval |
CE
UKCA cULus Listed |
Technical data
Electrical data
| Purpose of U1 | Mains supply |
| Supply voltage (V) | 230 - 480 V |
| Type of supply voltage U1 | AC |
| Purpose of U2 | supply |
| Supply voltage U2 | 24 V |
| Type of supply voltage U2 | DC |
Power section
| Peak current for 5 s | 40 A |
Analog inputs
| Number of analogue inputs | 2 |
| Type of analogue inputs | Voltage |
| Resolution of analogue inputs |
14
Bit 12 Bit |
Inputs
| Number of digital inputs | 4 |
| U input to EN 61131-2 Type 1 | 24 V DC |
Analogue outputs
| Number of analogue outputs | 2 |
| Type of analogue outputs | Voltage |
| Resolution, analogue outputs | 10 Bit |
CANopen interface
| Number of CANopen interfaces | 1 |
Serial interface
| Number of RS 232 interfaces | 1 |
Mechanical data
| Height dimension | 325 mm |
| Width dimension | 120 mm |
| Depth dimension | 265 mm |
| Net weight | 7500 g |
| Gross weight | 8800 g |
Environment
| RoHS conformity | yes |
| REACh compliance | Contains no SVHC substances |
| WEEE classification (08/2018) | 5 devices (feed size < 50cm) |
Commercial data
| ECLASS version | ECLASS-13 |
| ECLASS Reference Feature | 27023101 |
| ETIM Version | ETIM-9.0 |
| ETIM Reference Group | EG000017 |
| ETIM Reference Feature | EC001857 |
| UNSPSC 25 | 39121007 |
| GTIN | 4046548032635 |
| Volume | 0 dm3 |
| Harmonized System Code | 85044086 |
| Type of tariff number | TARIC |
| Use of customs tariff number |
Ausfuhr
Einfuhr |
| Quantity per packaging unit | 1 |
