Close
You are on the Pilz international website
Please select a language or switch to a country
Choose your country to get national content
{"id":"8C000073","name":"PMC SC6A162Y/EC 2x 10A","price":"0.00","currency":"CNY","category":["A0800","A0800B0810","00107002267166","0010700226716680UF"]}
Actual product may vary
PMC SC6A162Y/EC 2x 10A
Product ID: 8C000073
GTIN: 4046548100525
Stand-alone PMC SC6 drive controller
Technical data at 3 x 400 V AC:
Nominal output current: 2x 10 A @ 4kHz / 2x 9.0 A @ 8kHz.
Imax: 210% for 2s / 250% for 2s.
Apparent power: 2x 6.95 KVA.
Without bra... More
Phase-out article
单元
Added to Your Shopping Cart
Save basket
Create a new order or get an individual offer
Select intended use
Stand-alone PMC SC6 drive controller Technical data at 3 x 400 V AC: Nominal output current: 2x 10 A @ 4kHz / 2x 9.0 A @ 8kHz. Imax: 210% for 2s / 250% for 2s. Apparent power: 2x 6.95 KVA. Without brake resistor. Option: Safety module SY6 (STO and SS1 using FSoE) and EtherCat. Important information: This item is at the end of the product lifecycle and therefore will no longer be available in the foreseeable future. Please get in touch with your PILZ contact to find a suitable alternative or successor product.
般数据
| Approval |
UL Listed
CE UKCA |
技术数据
电气数据
| 电流相位的电压范围 |
3×400 VAC, +32/−50 %, 50/60 Hz
3×480 VAC, +10/−58 %, 50/60 Hz |
| 供电电压2 (V) | 24 V |
| 电源电压类型U2 | DC |
| Rated output current (4kHz)[A] | 2 x 10 A |
| Rated output current (8kHz)[A] | 2 x 9 A |
安全功能STO
| Safety function, technology | Y=SY6: mit STO, SS1 über FSoE |
萊斯頓斯特伊爾
| Max.output current (4kHz)[%/s] | 210%@2s |
| Max.output current (8kHz)[%/s] | 250%@2s |
中央处理器
| PMCexpansion firmware | EC = EtherCAT |
输入
| 数字输入数量 | 8 |
环境数据
| 以摄氏度一表示的环境温度 | 0 - 45 °C |
| 冷却类型 | 内置风扇 |
| 保护类型,机壳 | IP20 |
机械数据
| 高度尺寸 | 343 mm |
| 宽度尺寸 | 65 mm |
| 深度尺寸 | 286 mm |
| 净重 | 5350 g |
| 总重 | 6750 g |
环境
| WEEE classification (08/2018) | 5 devices (feed size < 50cm) |
商业数据
| eClass 版本 | ECLASS-13 |
| eClass 引用功能 | 27023201 |
| eTIM 版本 | ETIM-9.0 |
| eTIM 参考组 | EG000017 |
| ETIM 引用功能 | EC001857 |
| UNSPSC 25 | 39121007 |
| GTIN | 4046548100525 |
| 卷宗 | 0 dm3 |
| Harmonized System Code | 85044085 |
| 海关税号类型 | TARIC |
| 使用海关税则号 |
Ausfuhr
Einfuhr |
| 每个包装单位的数量 | 1 |
Obligatory accessories
PMC SC6A162 terminal set (Z/U/Y/X)
8C000070
Terminal set for drive controllers SC6A162Z, SC6A162U, SC6A162Y,
SC6A162X
Important information: This item is at the end of the product lifecycle
and therefore will no longer be available in the foreseeable future.
Please get in touch with your PILZ contact to find a suitable
alternative or successor product.
