Close
You are on the Pilz international website
Please select a language or switch to a country
Choose your country to get national content
{"id":"8C000067","name":"PMC SC6A062Z/EC 2x 4,5A","price":"0.00","currency":"CNY","category":["A0800","A0800B0810","00107002267166","0010700226716680UF"]}
Actual product may vary
PMC SC6A062Z/EC 2x 4,5A
Product ID: 8C000067
GTIN: 4046548100877
Stand-alone PMC SC6 drive controller
Technical data at 3 x 400 V AC:
Nominal output current: 2x 4.5 A @ 4kHz / 2x 4.0 A @ 8kHz.
Imax: 210% for 2s / 250% for 2s.
Apparent power: 2x 3.1 KVA.
Without bra... More
Phase-out article
Item
Added to Your Shopping Cart
Save basket
Create a new order or get an individual offer
Select intended use
Stand-alone PMC SC6 drive controller Technical data at 3 x 400 V AC: Nominal output current: 2x 4.5 A @ 4kHz / 2x 4.0 A @ 8kHz. Imax: 210% for 2s / 250% for 2s. Apparent power: 2x 3.1 KVA. Without brake resistor. Option: Without Safety module technology, with EtherCat. Important information: This item is at the end of the product lifecycle and therefore will no longer be available in the foreseeable future. Please get in touch with your PILZ contact to find a suitable alternative or successor product.
General data
| Approval |
UL Listed
CE UKCA |
Technical data
Electrical data
| Supply voltage with phases |
3×400 VAC, +32/−50 %, 50/60 Hz
3×480 VAC, +10/−58 %, 50/60 Hz |
| Supply voltage U2 | 24 V |
| Type of supply voltage U2 | DC |
| Rated output current (4kHz)[A] | 2 x 4,5 A |
| Rated output current (8kHz)[A] | 2 x 4 A |
Safety function STO
| Safety function, technology | Z= ohne Sicherheitstechnik |
Power section
| Max.output current (4kHz)[%/s] | 210%@2s |
| Max.output current (8kHz)[%/s] | 250%@2s |
CPU
| PMCexpansion firmware | EC = EtherCAT |
Inputs
| Number of digital inputs | 8 |
Environmental data
| Ambient temperature | 0 - 45 °C |
| Cooling type | Built-in fan |
| Protection type, housing | IP20 |
Mechanical data
| Height dimension | 343 mm |
| Width dimension | 45 mm |
| Depth dimension | 265 mm |
| Net weight | 3650 g |
| Gross weight | 5250 g |
Environment
| WEEE classification (08/2018) | 5 devices (feed size < 50cm) |
Commercial data
| ECLASS version | ECLASS-13 |
| ECLASS Reference Feature | 27023201 |
| ETIM Version | ETIM-9.0 |
| ETIM Reference Group | EG000017 |
| ETIM Reference Feature | EC001857 |
| UNSPSC 25 | 39121007 |
| GTIN | 4046548100877 |
| Volume | 0 dm3 |
| Harmonized System Code | 85044085 |
| Type of tariff number | TARIC |
| Use of customs tariff number |
Ausfuhr
Einfuhr |
| Quantity per packaging unit | 1 |
Obligatory accessories
PMC SC6A062 terminal set (Z/U/Y/X)
8C000062
Terminal set for drive controllers SC6A062Z, SC6A062U, SC6A062Y,
SC6A062X
Important information: This item is at the end of the product lifecycle
and therefore will no longer be available in the foreseeable future.
Please get in touch with your PILZ contact to find a suitable
alternative or successor product.
