Close
You are on the Pilz international website
Please select a language or switch to a country
Choose your country to get national content
{"id":"A1000002","name":"IndustrialPI 4 4GB 32GB","price":"0.00","currency":"CNY","category":["A0400","A0400B0460","00102002417142","0010200241714280QY"]}
Actual product may vary
IndustrialPI 4 4GB 32GB
Product ID: A1000002
GTIN: 4046548109405
IndustrialPI 4 for automation and IIOT tasks, based on
the Raspberry Pi Computer Module 4, Quad core Cortex-A72 with 1.5 GHz, 4
GB RAM and 32 GB eMMC Flash memory, interfaces: 2 x USB 3.2 Gen 1
Type A... More
Item
Added to Your Shopping Cart
Save basket
Create a new order or get an individual offer
Select intended use
IndustrialPI 4 for automation and IIOT tasks, based on the Raspberry Pi Computer Module 4, Quad core Cortex-A72 with 1.5 GHz, 4 GB RAM and 32 GB eMMC Flash memory, interfaces: 2 x USB 3.2 Gen 1 Type A, 2x RJ45 GBit Ethernet, 1 x RS485, 1 x Micro USB socket, 1 x Micro HDMI 2.0a (4K), 2 x PiBridge, operating system: adapted version of the Raspberry Pi OS with real-time patch with pre-installed OpenSource Node-RED software.
General data
| Approval |
CE
UKCA |
Technical data
Inputs
| Number of digital inputs | 1 |
Environmental data
| Ambient temperature | -25 - 55 °C |
| Protection type, housing | IP20 |
Mechanical data
| Housing material | PC |
| Height dimension | 96 mm |
| Width dimension | 45 mm |
| Depth dimension | 110.5 mm |
| Net weight | 270 g |
| Gross weight | 276 g |
Environment
| WEEE classification (08/2018) | 5 devices (feed size < 50cm) |
Commercial data
| ECLASS version | ECLASS-13 |
| ECLASS Reference Feature | 19200102 |
| ETIM Version | ETIM-9.0 |
| ETIM Reference Group | EG000024 |
| ETIM Reference Feature | EC001413 |
| GTIN | 4046548109405 |
| Volume | 0.500 dm3 |
| Type of tariff number | TARIC |
| Use of customs tariff number |
Ausfuhr
Einfuhr |
| Quantity per packaging unit | 1 |
