Close
You are on the Pilz international website
Please select a language or switch to a country
Choose your country to get national content
{"id":"312431","name":"PSSu K S 8DI 8DO 0.5","price":"0.00","currency":"CNY","category":["A0400","A0400B0450","00102002087017","0010200208701780HQ"]}
Actual product may vary
PSSu K S 8DI 8DO 0.5
Product ID: 312431
GTIN: 4046548056037
PSSu, electronic module, standard, digital inputs and outputs, 8 inputs,8
outputs, single-pole, positive-switching, short-circuit proof,
overload-proof.
Item
Added to Your Shopping Cart
Save basket
Create a new order or get an individual offer
Select intended use
General data
| Approval |
CE
UKCA BG cULus Listed TÜV |
| Application range | Standard |
Technical data
Electrical data
| Purpose of U3 | |
| Type of supply voltage U3 | DC |
| Tolerance of U3 | -30 %/+25 % |
| Max. device circuit breaker | 10 A |
| Permitted loads |
Resistive
Inductive Capacitive |
Inputs
| Number of digital inputs |
8
8 |
| U input to EN 61131-2 Type 1 | 24 V DC |
| Potential isolation inputs | yes |
Semiconductor outputs
| DC voltage at output | 24 V DC |
| Potent. isol. S/C O to I | Yes |
| S/C output short circuit proof | Yes |
Voltage outputs
| Potential isolation U2 outputs | Yes |
Environmental data
| Climatic suitability to ... |
EN 60068-2-30
EN 60068-2-2 EN 60068-2-1 EN 60068-2-78 EN 60068-2-14 |
| Ambient temperature standard | EN 60068-2-14 |
| Ambient temperature |
0
60 |
| Storage temperature standard | EN 60068-2-1/-2 |
| Climatic suitability standard |
EN 60068-2-30
EN 60068-2-78 |
| Humidity rating | 93 % r. h. at 40 °C |
| Condensation permitted? | Not permitted |
| Perm. operating height ASL | 2000 m |
| EMC to standard ... |
EN 61000-4-8
EN 55011: Class A EN 61000-4-9 EN 61000-4-11 EN 61000-4-4 EN 61000-4-5 EN 61000-4-6 EN 61000-4-2 EN 61000-4-3 |
| Vibration to standard ... | EN 60068-2-6 |
| Acc. shock to standard1 | 15g |
| Acc. shock to standard2 | |
| Clearance & creepage dist. to |
EN 60664-1
EN 61131-2 |
| Overvoltage category | II |
| Pollution degree clear.&creep. | 2 |
| Protection type standard | EN 60529 |
| Protection type, mounting | |
| Protection type, housing | IP20 |
Mechanical data
| Housing material lower section | PC |
| Housing material front plate | PC |
| Housing material label holder | PC |
| Terminal style | plug-in |
| Height dimension | 128.9 |
| Width dimension | 30 |
| Depth dimension | 56 |
| Net weight | 89 |
| Gross weight | 105 |
Environment
| RoHS directive |
2011/65/EU
2015/863/EU |
| RoHS conformity | yes |
| RoHS exceptions | yes |
| RoHS except.s acc. to direct. | 7a |
| REACh compliance | contains min. 1 SVHC-substance |
| REACh included substances | Lead |
| %-part of the pollutant | > 0,1 |
| CAS No. | 7439-92-1 |
| SCIP entry available | yes |
| WEEE classification (08/2018) | 5 devices (feed size < 50cm) |
Commercial data
| ECLASS version | ECLASS-13 |
| ECLASS Reference Feature | 27242604 |
| ETIM Version | ETIM-9.0 |
| ETIM Reference Group | EG000024 |
| ETIM Reference Feature | EC001599 |
| UNSPSC 25 | 39111609 |
| GTIN | 4046548056037 |
| Volume | 0.358 dm3 |
| Harmonized System Code | 85389091 |
| Type of tariff number | TARIC |
| Use of customs tariff number |
Ausfuhr
Einfuhr |
| Quantity per packaging unit | 1 |
Optional accessories
PSSu A ET (10 pcs.)
312900
PSSu, end angle for top hat rail, plastic version, black, PU 10
pieces, packed in a neutral carton with marking sticker.
PSSu A ETM (2 pcs.)
312901
PSSu, end angle for top hat rail, metal version, for strong mechanical
stress, PU 2 pieces.
PSSu A ET PE (10 pcs.)
312949
PSSu, earthing terminal for top hat rail, PE connection, plasticversion,
green/yellow, PU 10 pieces, packed in a neutral carton with
marking sticker.
PSSu A LA0 (10 x 108 pcs.)
312958
PSSu, laser printable labelling brackets for PSSu/PSS4000 head,
electronic and compact modules WITH SEPARATOR, PU 10x pieces (10x DIN A4
sheets with 4x 27 = 108 labels each, sum 1080 labels), packed in
resealable polybags with marking sticker.
PSSu A LA0.1 (10 x 108 pcs.)
312967
PSSu, laser printable labelling brackets for PSSu/PSS4000 head,
electronic and compact modules WITHOUT SEPARATOR, PU 10x pieces (10x DINA4
sheets with 4x 27 = 108 labels each, sum 1080 labels), packed in
resealable polybags with marking sticker.
Obligatory accessories
PSSu A Con 1/10 C (2 pcs.)
313115
PSSu, connector set for compact modules, 1-row, 10 terminals,
spring loaded connection, 2 pieces.
PSSu A Con 3/30 C (2 pcs.)
313116
PSSu, connector set for compact modules, 3-row/30-pin,
spring-loaded connection, BL-I/O series, PU 2 connectors.
