您在国际Pilz网站上
请输入国家
选择您所在的国家/地区,以获取国内内容
PSSu K F FAU P
逐步淘汰文章
保存购物车
建立新的订单 或 安排单独报价
选择预期用途
PSSu, compact module, failsafe, special module, analysis unit for PSENvip, productive version, 1 interface PSENvip receiver, 1 interface PSENvip transmitter, 4 inputs, 2 test pulse outputs 0.25 A, 2 outputs, 1,75 A, single-pole, plus-switching, short-circuit proof, overload- proof, free from feedback, 2 outputs, 3 A, dual-pole, short-circuit proof, overload-proof, high discharge voltage, free from feedback, 2 Ethernet interfaces, 100 MBit/s. Important information: This item is at the end of the product lifecycle and therefore will no longer be available in the foreseeable future. Please get in touch with your PILZ contact to find a suitable alternative or successor product.
| Approval |
CE
UKCA cULus Listed TÜV EAC (Eurasian) |
| Application range | Fail-safe |
| Purpose of U1 | Module Supply |
| Supply voltage (V) | 5 |
| Type of supply voltage U1 | DC |
| Power consumption DC | 5 |
| Purpose of U2 | Periphery Supply |
| Supply voltage U2 | 24 |
| Type of supply voltage U2 | DC |
| Tolerance of U2 | -30 %/+25 % |
| Purpose of U3 | Ausgänge |
| Type of supply voltage U3 | DC |
| Tolerance of U3 | -30 %/+25 % |
| Number of digital inputs | 4 |
| Number of inputs | 4 |
| DC voltage at input | 24 V DC |
| Potential isolation inputs | yes |
| Potential isolation S/C O | Yes |
| S/C output short circuit proof | ja |
| Perm. load 1pole Output |
Resistive
Inductive Capacitive |
| Number 2-pin SC outputs | 2 |
| Pot. isolation 2pole S/C O | Yes |
| 2pole S/C O short circ. proof | Yes |
| Number of test pulse outputs | 2 |
| Climatic suitability to ... |
EN 60068-2-30
EN 60068-2-2 EN 60068-2-1 EN 60068-2-78 EN 60068-2-14 |
| Ambient temperature standard | EN 60068-2-14 |
| Ambient temperature | 0 |
| Storage temperature standard | EN 60068-2-1/-2 |
| Climatic suitability standard | EN 60068-2-78 |
| Humidity rating | 93 % r. F. bei 40 °C |
| Condensation permitted? | unzulässig |
| Perm. operating height ASL | 2000 m |
| EMC to standard ... |
EN 61000-6-2
EN 61000-6-4 EN 61131-2 (Zone B) |
| Vibration to standard ... | EN 60068-2-6 |
| Acc. shock to standard1 | 150 m/s² |
| Clearance & creepage dist. to | EN 61131-2 |
| Overvoltage category | II |
| Pollution degree clear.&creep. | 2 |
| Protection type standard | EN 60529 |
| Protection type, mounting | IP54 |
| Protection type, housing | IP20 |
| Terminal protection type | IP20 |
| Terminal style | steckbar |
| Housing material front plate | P_GEHAEUSE_MAT_F_PC |
| Gross weight | 215 |
| Width dimension | 56 |
| Height dimension | 128.9 |
| Mounting position | vertikal |
| Depth dimension | 56 |
| Net weight | 200 |
| Housing material lower section | PC |
| Connection terminal | Stiftleiste |
| SCIP entry available | yes |
| RoHS directive |
2011/65/EU
2015/863/EU |
| RoHS conformity | yes |
| RoHS exceptions | yes |
| RoHS except.s acc. to direct. | 7a |
| REACh compliance | contains min. 1 SVHC-substance |
| REACh included substances | Lead |
| %-part of the pollutant | > 0,1 |
| CAS No. | 7439-92-1 |
| WEEE classification (08/2018) | 5 devices (feed size < 50cm) |
| ECLASS version | ECLASS-13 |
| ECLASS Reference Feature | 27242604 |
| ETIM Version | ETIM-9.0 |
| ETIM Reference Group | EG000024 |
| ETIM Reference Feature | EC001599 |
| Volume | 0.537 dm3 |
| Type of tariff number | TARIC |
| Use of customs tariff number |
Ausfuhr
Einfuhr |
| Quantity per packaging unit | 1 |
| UNSPSC 25 | 39111609 |
| GTIN | 4046548075915 |
| Harmonized System Code | 85389091 |
必选的操作配件
可选的配件
