Close
You are on the Pilz international website
Please select a language or switch to a country
Choose your country to get national content
{"id":"312602","name":"PSSu BP 1/8 S-J","price":"0.00","currency":"CNY","category":["A0400","A0400B0450","00102002087017","0010200208701780HP"]}
Actual product may vary
PSSu BP 1/8 S-J
Product ID: 312602
GTIN: 4046548056747
PSSu, base module for electronic modules, periphery, 1-row, 4
connection levels, 8 terminals, screw connection, cold junctioncompensation
with integral Pt1000.
Item
Added to Your Shopping Cart
Save basket
Create a new order or get an individual offer
Select intended use
General data
| Approval |
CE
UKCA UL Recognized Component |
| Application range | Standard/failsafe |
Technical data
Environmental data
| Humidity rating | 93 % r. h. at 40 °C |
| Condensation permitted? | Not permitted |
| Vibration to standard ... | EN 60068-2-6 |
| Acc. shock to standard1 | 15g |
| Acc. shock to standard2 |
Mechanical data
| Housing material lower section | PA |
| Housing material upper part | PC |
| Connection terminal | Screw terminal |
| Terminal style | fixed |
| Height dimension | 129 mm |
| Width dimension | 12.6 mm |
| Net weight | 49 g |
| Gross weight | 60 g |
Environment
| RoHS directive |
2011/65/EU
2015/863/EU |
| RoHS conformity | yes |
| RoHS exceptions | yes |
| RoHS except.s acc. to direct. | 6c |
| REACh compliance | contains min. 1 SVHC-substance |
| REACh included substances | Lead |
| %-part of the pollutant | > 0,1% |
| CAS No. | 7439-92-1 |
| SCIP entry available | yes |
| WEEE classification (08/2018) | 5 devices (feed size < 50cm) |
Commercial data
| ECLASS version | ECLASS-13 |
| ECLASS Reference Feature | 27242603 |
| ETIM Version | ETIM-9.0 |
| ETIM Reference Group | EG000024 |
| ETIM Reference Feature | EC001598 |
| UNSPSC 25 | 39122331 |
| GTIN | 4046548056747 |
| Volume | 0 dm3 |
| Harmonized System Code | 85369095 |
| Type of tariff number | TARIC |
| Use of customs tariff number |
Ausfuhr
Einfuhr |
| Quantity per packaging unit | 1 |
Optional accessories
PSSu A ME0 (10x6 pcs.)
312950
PSSu, marker for potentials in the basic module, blue, PU 10x 6 pieces,
packed in resealable polybag with
marking sticker.
PSSu A ME1 (10x6 pcs.)
312951
PSSu, marker for potentials in the basic module, red, PU 10x 6 pieces,
packed in resealable polybag with
marking sticker.
PSSu A ME2 (10x6 pcs.)
312952
PSSu, marker for potentials in the basic module, green, PU 10x 6 pieces,
packed in resealable polybag with
marking sticker.
PSSu A ME3 (10x6 pcs.)
312953
PSSu, marker for potentials in the basic module, black, PU 10x 6 pieces,
packed in resealable polybag with
marking sticker.
PSSu A LA0 (10 x 108 pcs.)
312958
PSSu ,用于 PSSU/PSS4000 头模块的激光可打印标签支架,
带分离器的电子和紧凑型模块, PU 10x 件( 10x DIN A4
纸,每张 4 个 27 = 108 个标签,总计 1080 个标签),包装在
带标记标签的可重新密封塑料袋中。
PSSu A LA1 (10x50 pcs.)
312959
PSSu ,底座模块( dekafix )的接线端子铭牌,标
有编号 1..50 , PU 10x 50 接线端子铭牌,包装在
中性纸箱中,带有标记标签。
PSSu A LA2 ( 10x50 pcs.)
312960
PSSu, terminal nameplates for base modules (dekafix), labelled
with numbers 51..50, PU 10x 50 terminal nameplates, packed in
neutral carton with marking sticker.
PSSu A LA3 (10x50 pcs.)
312961
PSSu, terminal nameplates for base modules (dekafix), labelled
with numbers 101..150, PU 10x 50 terminal nameplates, packed in
neutral carton with marking sticker.
PSSu A LA4 (10x50 pcs.)
312962
PSSu, terminal nameplates for base modules (dekafix), labelled
with numbers 151..200, PU 10x 50 terminal nameplates, packed in
neutral carton with marking sticker.
PSSu A LA0.1 (10 x 108 pcs.)
312967
PSSu ,用于 PSSU/PSS4000 头的激光可打印标签支架,
不带分离器的电子和紧凑型模块, PU 10x 件( 10x DINA4
纸,每张 4 个 27 = 108 个标签,总计 1080 个标签),包装在
可重新密封塑料袋中,带标记标签。
