Close
You are on the Pilz international website
Please select a language or switch to a country
Choose your country to get national content
{"id":"314093","name":"PSSu XR F -T","price":"0.00","currency":"CNY","category":["A0400","A0400B0450","00102002087017","0010200208701780HR"]}
Actual product may vary
PSSu XR F -T
Product ID: 314093
GTIN: 4046548054286
PSSu, base station, failsafe and standard, expansion module for
cable-based module bus extension for FS and ST data and the module
supply, for increased environmental requirements.
Item
Added to Your Shopping Cart
Save basket
Create a new order or get an individual offer
Select intended use
General data
| Approval |
CE
UKCA cULus Listed KOSHA EAC (Eurasian) TÜV |
| Application range | Standard/failsafe |
Technical data
Environmental data
| Climatic suitability to ... |
EN 60068-2-30
EN 60068-2-2 EN 60068-2-1 EN 60068-2-78 EN 60068-2-14 |
| Ambient temperature standard | EN 60068-2-14 |
| Ambient temperature | -40 - 70 °C |
| Storage temperature standard | EN 60068-2-1/-2 |
| Climatic suitability standard | EN 60068-2-78 |
| Humidity rating | 93 % r. h. at 40 °C |
| Condensation permitted? | Briefly |
| Perm. operating height ASL | 5000 m |
| EMC to standard ... |
EN 61131-2
EN 61000-6-2 EN 61000-6-4 |
| Vibration to standard ... | EN 60068-2-6 |
| Acc. shock to standard1 | 150 m/s² |
| Acc. shock to standard2 | |
| Clearance & creepage dist. to | EN 61131-2 |
| Overvoltage category | II |
| Pollution degree clear.&creep. | 2 |
| Protection type standard | EN 60529 |
| Protection type, mounting | |
| Protection type, housing | IP20 |
Mechanical data
| Housing material lower section | PC |
| Housing material front plate | PC |
| Terminal style | plug-in |
| Height dimension | 125.6 mm |
| Width dimension | 50.2 mm |
| Depth dimension | 72.6 mm |
| Net weight | 115 g |
| Gross weight | 140 g |
Environment
| RoHS directive |
2011/65/EU
2015/863/EU |
| RoHS conformity | yes |
| RoHS exceptions | no |
| REACh compliance | Contains no SVHC substances |
| WEEE classification (08/2018) | 5 devices (feed size < 50cm) |
Commercial data
| ECLASS version | ECLASS-13 |
| ECLASS Reference Feature | 27242603 |
| ETIM Version | ETIM-9.0 |
| ETIM Reference Group | EG000024 |
| ETIM Reference Feature | EC001422 |
| UNSPSC 25 | 39122331 |
| GTIN | 4046548054286 |
| Volume | 0.663 dm3 |
| Harmonized System Code | 85389091 |
| Type of tariff number | TARIC |
| Use of customs tariff number |
Ausfuhr
Einfuhr |
| Quantity per packaging unit | 1 |
Obligatory accessories
PSSu XB F -T
314092
PSSu, base station, failsafe and standard, expansion module for
cable-based module bus extension for FS and ST data and the module
supply, for increased environmental requirements.
PSSu A RJ45-CAB 1.5M
314094
PSSu, connection cable of the module bus between basis and remote
station, A RJ45-CAB, 1.5 m.
