Close
You are on the Pilz international website
Please select a language or switch to a country
Choose your country to get national content
{"id":"328402","name":"PSS u2 ES 16DOD 0.5A","price":"0.00","currency":"CNY","category":["A0400","A0400B0450","00102002097088","0010200209708880IN"]}
Actual product may vary
PSS u2 ES 16DOD 0.5A
Product ID: 328402
GTIN: 4046548074048
PSS u2, electronic module, standard, 16 outputs, semiconductor 0.5 A,
single-pole, positive-switching, shortcircuit-proof, overload-proof, 0 V
DC with additional voltage distribution module, expanded diagnostics, 1-
row, terminal block PSS u2 T 16 required (not supplied with the system).
Item
Added to Your Shopping Cart
Save basket
Create a new order or get an individual offer
Select intended use
PSS u2, electronic module, standard, 16 outputs, semiconductor 0.5 A, single-pole, positive-switching, shortcircuit-proof, overload-proof, 0 V DC with additional voltage distribution module, expanded diagnostics, 1- row, terminal block PSS u2 T 16 required (not supplied with the system).
General data
| 适用范围 | 标准 |
| Approval |
CE
UKCA cULus Listed |
Technical data
Electrical data
| 允许的负载 |
电阻式
电感式 电容式 |
Semiconductor outputs
| 半导体输出短路保护 | 是 |
| 输出的直流电压 | 24 V DC |
| 半导体输出之间的潜在隔离 | 是 |
Environmental data
| 防护等级标准 | EN 60529 |
| 以摄氏度一表示的环境温度 |
0
60 |
| 保护类型,机壳 | IP20 |
| EMC 达到标准 ... | EN 611312(B区) |
| 冲击应力测试所依据的标准1规定的加速度 | 150 m/s² |
| 海平面以上最大安装高度不受额定功率的限制 | 2000 m |
| 间隙与爬电距离污染程度规范 | 2 |
| 保护类型,安装 | |
| 环境温度标准 | EN 60068-2-14 |
| 允许/不允许凝结 | 不允许 |
| 过电压等级 | 二 |
| 设备可使用的气候适宜性标准 |
EN 60068-2-30
EN 60068-2-2 EN 60068-2-1 EN 60068-2-78 EN 60068-2-14 |
| 存储温度标准 | EN 60068-2-1/-2 |
| 气候适宜性标准 | EN 60068-2-78 |
| 应遵守的间隙与爬电距离标准 |
EN 61131-2
UL/IEC 61010-2-201 |
| Humidity rating | 93 % r. h. at 40 °C |
| Vibration to standard ... | EN 60068-2-6 |
Potential separation
| 电路元件之间存在的电位隔离1 | SC输出和模块电源 |
| 电位隔离类型1 | 功能绝缘 |
Mechanical data
| 外壳材料 | PC |
| 端子样式 | 可插拔 |
| 总重 | 45 |
| 宽度尺寸 | 12.5 |
| 高度尺寸 | 110.8 |
| 深度尺寸 | 72.5 |
| 净重 | 36 |
Environment
| RoHS directive |
2011/65/EU
2015/863/EU |
| RoHS conformity | yes |
| RoHS exceptions | yes |
| RoHS except.s acc. to direct. | 7a |
| REACh compliance | contains min. 1 SVHC-substance |
| REACh included substances | Lead |
| %-part of the pollutant | > 0,1 |
| CAS No. | 7439-92-1 |
| SCIP entry available | yes |
| WEEE classification (08/2018) | 5 devices (feed size < 50cm) |
Commercial data
| ECLASS version | ECLASS-13 |
| ECLASS Reference Feature | 27242604 |
| ETIM Version | ETIM-9.0 |
| ETIM Reference Group | EG000024 |
| ETIM Reference Feature | EC001599 |
| UNSPSC 25 | 39122331 |
| GTIN | 4046548074048 |
| Volume | 0.270 dm3 |
| Harmonized System Code | 85389091 |
| Type of tariff number | TARIC |
| Use of customs tariff number |
Ausfuhr
Einfuhr |
| Quantity per packaging unit | 1 |
Obligatory accessories
PSS u2 T 16 (1 pc.)
328850
PSS u2, accessories, terminal block for electronic modules, 16-pin,
spring-loaded connection, PU 1 piece.
Optional accessories
PSS u2 B 4
328810
PSS u2, accessories, module carrier, for electronic modules, 4 slots,
width 50.1 mm, height 107 mm, note the mounting distances.
PSS u2 B 1
328811
PSS u2, accessories, module carrier, for electronic modules, 1 slot,width
12.6 mm, height 107 mm, note the mounting distances.
PSS u2 T 16 (10 pcs.)
328851
PSS u2, accessories, terminal block for electronic modules, 16-pin,
spring-loaded connection, PU 10 piece.
PSS u2 T 16 (5 x 10 pcs.)
328852
PSS u2, accessories, terminal block for electronic modules, 16-pin,
spring-loaded connection, PU 50 piece.
PSS u2 A CE E (10 pcs.)
328860
PSS u2, accessories, coding elements for electronic modules, PU 10pieces.
PSS u2 A LC E1 (10 pcs.)
328910
PSS u2, accessories, labelling bracket, for electronic modules, short
version, 23.5 x 10.5 mm, PU 10 pieces.
PSS u2 A LC E2 (10 pcs.)
328911
PSS u2, accessories, labelling bracket, for electronic modules, long
version, 103 x 10.5 mm, PU 10 pieces.
PSS u2 A LC T3 (10 pcs.)
328912
PSS u2, accessories, labelling bracket, for terminal block, 61 x 11.5mm,
PU 10 pieces.
PSS u2 A LA E1 (10 pcs.)
328913
PSS u2, accessories, labelling strips, for labelling brackets of
electronic modules, short version, 23.5 x 10.5 mm, PU 10 x DIN A4sheets.
PSS u2 A LA E2 (10 pcs.)
328914
PSS u2, accessories, labelling strips, for labelling brackets of
electronic modules, long version, 103 x 10.5 mm, PU 10 x DIN A4 sheets.
