Close
You are on the Pilz international website
Please select a language or switch to a country
Choose your country to get national content
{"id":"1S000009","name":"PES actuator board ec en","price":"0.00","currency":"CNY","category":["A0111","A0111B0248","00111002597206","0011100259720680SD"]}
Actual product may vary
PES actuator board ec en
Product ID: 1S000009
GTIN: 4046548094336
Pilz Education System, modular training system, operator terminalactuator technology
contactor, with auxiliary contactors 24 V DC, operator terminallabelling in English,
accompanying documents in Engl... More
Item
Added to Your Shopping Cart
Save basket
Create a new order or get an individual offer
Select intended use
Pilz Education System, modular training system, operator terminalactuator technology contactor, with auxiliary contactors 24 V DC, operator terminallabelling in English, accompanying documents in English and German.
General data
| Approval | CE |
Technical data
Electrical data
| Supply voltage (V) | 24 V |
| Type of supply voltage U1 | DC |
Environmental data
| Ambient temperature standard | EN 60068-2-14 |
| Ambient temperature | 0 - 60 °C |
| Storage temperature standard |
EN 60068-2-30
EN 60068-2-78 |
| Humidity rating | 93 % r. h. at 40 °C |
| Perm. operating height ASL | 2000 m |
| EMC to standard ... | EN 61131-2 |
| Vibration to standard ... | EN 60068-2-6 |
| Acc. shock to standard1 | 15g |
| Clearance & creepage dist. to | EN 61131-2 |
| Protection type, housing | IP20 |
Mechanical data
| Height dimension | 133 mm |
| Width dimension | 297 mm |
| Depth dimension | 160 mm |
| Net weight | 1120 g |
| Gross weight | 1170 g |
Environment
| RoHS directive |
2011/65/EU
2015/863/EU |
| RoHS conformity | yes |
| RoHS exceptions | no |
| REACh compliance | Contains no SVHC substances |
| WEEE classification (08/2018) | 5 devices (feed size < 50cm) |
Commercial data
| ECLASS version | ECLASS-13 |
| ECLASS Reference Feature | 27242291 |
| ETIM Version | ETIM-9.0 |
| ETIM Reference Group | EG000024 |
| ETIM Reference Feature | EC002584 |
| UNSPSC 25 | 46211501 |
| GTIN | 4046548094336 |
| Volume | 22.066 dm3 |
| Harmonized System Code | 90230080 |
| Type of tariff number | TARIC |
| Use of customs tariff number |
Ausfuhr
Einfuhr |
| Quantity per packaging unit | 1 |
Optional accessories
PES test lead 4mm-bk
1S000003
Pilz Education System, modular training system, highly flexible
connection cable, length 1 m, connection 4 mm, black.
PES test lead 4mm-rd
1S000004
Pilz Education System, modular training system, highly flexible
connection cable, length 1 m, connection 4 mm, red.
PES test lead 4mm-bu
1S000005
Pilz Education System, modular training system, highly flexible
connection cable, length 1 m, connection 4 mm, blue.
PES test lead 4mm p-bk
1S000006
Pilz Education System, modular training system, highly flexible
connection cable, with insulated safety connectors, length 1 m,
connection 4 mm, black.
PES test lead 4mm p-rd
1S000007
Pilz Education System, modular training system, highly flexible
connection cable, with insulated safety connectors, length 1 m
,connection 4 mm, red.
PES test lead 4mm p-bu
1S000008
Pilz Education System, modular training system, highly flexible
connection cable, with insulated safety connectors, length 1 m,
connection 4 mm, blue.
Suitable for
PES test lead 4mm-bu
1S000005
Pilz Education System, modular training system, highly flexible
connection cable, length 1 m, connection 4 mm, blue.
PES test lead 4mm-rd
1S000004
Pilz Education System, modular training system, highly flexible
connection cable, length 1 m, connection 4 mm, red.
PES test lead 4mm-bk
1S000003
Pilz Education System, modular training system, highly flexible
connection cable, length 1 m, connection 4 mm, black.
PES test lead 4mm p-rd
1S000007
Pilz Education System, modular training system, highly flexible
connection cable, with insulated safety connectors, length 1 m
,connection 4 mm, red.
PES test lead 4mm p-bk
1S000006
Pilz Education System, modular training system, highly flexible
connection cable, with insulated safety connectors, length 1 m,
connection 4 mm, black.
